Zeptejte se

Máte na mě jakýkoliv dotaz? Neváhejte a zeptejte se...

16.10.2013, 12:28   Sylva Václavková

Včera jsem se dívala na diskusi k volbám na televizním programu TIK Bohumín. Myslela jsem si, že mě porazí, když jsem tam viděla pana Alfréda Michalíka. To snad nemyslíte vážně, že tento pán opět kandiduje za Bohumín. Sleduji dost Poslaneckou sněmovnu a už několikrát jsem zjistila, že když se projednávaly důležité zákony, tak tento pán si to mašíroval po Bohumíně. A to bylo nejednou. Spíš tam nechodil. Jde vidět, že mu nejde o lidi, ale jen o peníze. Nemyslíte, že by bylo dobré tam zvolit někoho, kdo by měl víc zájem o lidi než o své prachy?

Odpověď:

Alfréd Michalík už kandidovat do Poslanecké sněmovny nechtěl, ale přesvědčili jsme jej, protože pro Bohumín za dobu svého poslancování zajistil přes 130 milionů dotací - na školy, nemocnici, náměstí, kino, … (ten seznam by byl dlouhý) a jeho zkušenosti nikdo jiný v Bohumíně nemá. Je však bohužel na nevolitelném místě. K jeho účasti na jednání Poslanecké sněmovny, byl  dlouhodobě nemocný a podstoupil operaci, proto statistiky jeho účasti nevyznívají dobře. Ujišťuji vás však, že veškerá důležitá hlasování z pohledu města absolvoval. Poslední čtyři roky však opravdu hlasování našich poslanců nemělo valného významu, neboť koalice ODS, TOP 09 a VV je vždy přehlasovala. Bohužel. Přeji pěkný den. Petr Vícha
15.10.2013, 16:02   Eliška Hlavsová

Dobrý den. Mám skromný dotaz, zda se informace zakládá na pravdě (http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/libor-michalek.php?itemid=21253) a jaký měli senátoři, kteří hlasovali proti důvod, že tak učinili? Neznám obsah zákona, který byl těsně zamítnut, tudíž nemám na věc vlastní názor, ale ráda bych slyšela ten Váš. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, přesně tak vypadá jednoduchá novinářská zkratka. Jednalo se o první čtení návrhu zákona. Naše legislativa ten návrh zcela rozcupovala. Proto byl vrácen k přepracování a opětovně předložen, ovšem chyby bohužel odstraněny nebyly. Věřím, že když bude předložen v dobrém znění, tak s jeho podporou nebude problém. Je třeba si ale také uvědomit, že při schválení senátem ten návrh půjde teprve do Poslanecké sněmovny, kterou nyní nemáme. Petr Vícha
30.8.2013, 12:46   Markéta Radová, MF DNES Ostrava

Připravuji článek mimo jiné v návaznosti na slova některých politiků, kteří po nedávných protiromských akcích radikálů ve Vítkově či Ostravě zmínili, že řešení problematiky začleňování Romů do společnosti je složité a jedním z nástrojů, které věc pomáhaly řešit, byla například veřejná služba. Tu loni zrušil Ústavní soud, nicméně podle některých názorů přiměla mnohé sociálně slabé obyvatele včetně Romů zapojit se do práce. Šlo o to, že v případě, když nezaměstnaný odmítl přijetí veřejné služby, hrozilo mu vyškrtnutí evidence úřadu práce nebo ztráta dávek. Prosím, chtěla bych se v té souvislosti zeptat:

Jakým způsobem se ve Vašem městě projevilo loňské zrušení veřejné služby (ubylo například lidí, kteří tyto práce dělají?) Jakým způsobem jste veřejnou službu nahradili. Jak to u vás funguje dnes?

Byla podle zástupců Vašeho města veřejná služba přínosným nástrojem nebo nikoli a proč?

Je z pohledu zástupců Vašeho města veřejná služba jedním z možných nástrojů, jak řešit například problematiku začleňování Romů do společnosti?

Odpověď:

V prvé řadě je třeba říci, že veřejná služba s motivační platbou fungovala, dokud ji exministr Jaromír Drábek totálně nepokazil "bezplatností". Ale i v původní podobě to bylo jen přilepšení k existenčnímu minimu a v řádu 30 hodin měsíčně jen chabou náhražkou práce. Za mnohem užitečnější považuji tzv. VPP (veřejně prospěšné práce), kde jsou pracovníci hodnoceni minimální mzdou a pracují plnou pracovní dobu po celý měsíc.

Tou jsme také v momentálním počtu 130 pracovníků plně nahradili veřejnou službu. Ale přináší to obci i náklady a problémy s hlídáním těchto pracovníků, přesto je užitečné, když chodí do práce. Nejedná se zdaleka jen o Romy, i když jejich počet převažuje. Ano, jedním z řešení momentálně vyhrocené situace, kromě zpřísnění postupu státu vůči majitelům pseudoubytoven, kteří zneužívají sociální dávky potřebných k neadekvátním ziskům, je to, aby Romové měli práci a dávky si zasloužili a odpracovali (opět podotýkám, nejedná se jen o Romy, ale převažují). Pak nebude mít majorita pocit, že žijí na její úkor, oni budou mít práci a prostředky na obživu a nebudou muset sbírat šrot a krást (alespoň ne v takové míře, jako nyní), aby uživili rodiny. To by mělo být prioritou státu v řešení vyhrocené situace.

Petr Vícha
starosta Bohumína
28.8.2013, 13:13   Alena Majcherová

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na Váš názor ohledně důchodů v České republice. Zastávám názor, že jsou nedostačující a nedůstojné pro život seniora, obzvlášť pokud zůstane sám, tedy pokud mu druhý partner zemře. Jsme dva a žijeme tak, že jeden důchod jde na bydlení a druhý na - nevím, zda to nazvat žitím - prostě na jídlo a nejnutnější potřeby.  Uvědomuje si to vůbec vláda a vládní činitelé? Pokud ano, myslíte si, že lze očekávat změnu k lepšímu? Není to názor jen můj, ale téměř všech důchodců. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, máte pravdu a chápu nespokojenost s bývalou vládou Petra Nečase, která zastavila valorizaci důchodů. Jiří Rusnok a stávající vláda to v krátké době nevyřeší. Mohu jen říci, že sociální demokracie, které jsem členem, má v programu pravidelné zvyšování důchodů v souvislosti s nárůstem životních nákladů a s inflací. Petr Vícha
1.8.2013, 12:42   Margita Gříbková, Bohumín

Dobrý den, vážený pane senátore, rozhodla jsem se připojit deska již téměř k 150 000 občanům České republiky, kteří žádají, aby bylo možno využívat nejmodernější zařízení pro léčbu rakoviny, tj. pražského protonového centra. Podle posledních dostupných informací umožnily zdravotní pojišťovny v tomto roce léčbu rakoviny pěti pacientům. Zákon o veřejném zdravotním pojištění nám zaručuje, že bude pro léčbu každého pacienta použito vždy těch nejmodernějších a nejúčinnějších metod. Obracím se na Vás tímto dopisem, abyste jako zástupce našeho okresu v Senátu podpořil zařazení léčby rakoviny v pražském protonovém centru do systému veřejného zdravotního pojištění ČR. Věřím Vám, proto jsem Vám já i celá moje rodina, dali svůj hlas, že se postavíte za nás, obyčejné lidi. Děkuji. Přeji hodně sil a pracovních úspěchů.

Odpověď:

Dobrý den, především děkuji i dodatečně za podporu. Tato mediální internetová akce byla zřejmě spuštěna proto, že Senát má řešit petici na toto téma. I když stanovisko Senátu je jen doporučující, jistě se s problematikou velmi podrobně seznámím. Některé dosavadní informace totiž říkají, že někdo investoval miliardy bez předchozí dohody s pojišťovnami a nyní využívá této formy (kdo by mohl být proti používání nejmodernější formy léčby?) k jistému nátlaku. Proto v tuto chvíli mohu jen sdělit, že se se všemi argumenty seznámím velmi detailně a poradím se s našimi lékařskýmiodborníky v našem senátorském klubu. Pěkný den. Petr Vícha 

Strana: Předchozí | 4| 5| 6| 7| 8| 9| 10| 11 | Další

Celkový počet dotazů: 73Copyright © 2007 - 2024 Petr Vícha  | web&design by web-evolution.cz  | Počet návštev: 371702