Návrh zákona o ochraně ovzduší

19. schůze Senátu

2. den schůze – 15. 3. 2012

Návrh zákona o ochraně ovzduší

Tisk č. 302

Vystoupení senátora Petra Víchy
(čas 11:43 - 11:50)

Vážený pane místopředsedo, pane ministře, vážené kolegyně, vážení kolegové, budeme se dnes rozhodovat pravděpodobně mezi 2 variantami, jednou, kterou navrhuje hospodářský výbor, a druhou, kterou navrhuje výbor pro životní prostředí. Je to paradoxní, zákon se jmenuje na ochranu ovzduší, ne na ochranu průmyslu, proto jsou i obě varianty trošku odlišné, ale férově si musíme říci, že každá z nich je lepší než ta, která sem přišla z Poslanecké sněmovny, a asi se nestane žádná tragédie, když bude přijata ta či ona.

Já samozřejmě zde vystupuji na podporu té, která vzešla z našeho výboru pro životní prostředí, a pochopitelně ohlašuji střet zájmů, protože jsem se severní Moravy, tam vzduch je často vidět, když si dovedeme představit třítýdenní trvající inverzi s desetkrát překročeným limitem, tak skutečně to množství dětí, které je v ambulancích lékařů, je poměrně dramatické. A za každý výjezd, který spolufinancuje ministerstvo životního prostředí pro ně na ozdravné pobyty, tak děkuji.

Takže já ten střet zájmů ohlašuji, stejně jako kolega BIS by zde asi měl ohlásit střet zájmů, protože je zástupce teplárenské společnosti, ale to není asi v tuto chvíli důležité.

Je škoda, že ze zákona na ochranu ovzduší se stala mediální zkratka, že se dnes jedná v podstatě pouze o poplatky. To je škoda, protože tak tomu není a je to tak trošku mnoho povyku pro nic.

Férově je třeba si říci, poplatky motivační nejsou, v tom má hospodářský výbor samozřejmě pravdu. Je třeba ale také férově říci, že ty poplatky jsou až směšně nízké. Jestliže od roku 1991 se nezměnily, jaká byla úroveň cen tehdy, jaká byla úroveň cen teď.

Takže z toho pohledu příliš nechápu desítky, možná ještě více mailů a dopisů, které dostáváme od zástupců průmyslu, ve kterých se  píše, že jsou likvidační a v podstatě že ty podniky zkrachují. Přiznejme si, to je nesmysl. Ale tuto formu nátlaku tady zažíváme vždycky. Loterijní společnosti zkrachují, když je zdaníme atd., to známe.

Musím říci ale, že zrovna tak mě nadzvedává, když dostáváme opačné maily, hnutí Duha a další a další, které říkají, že pokud nezvedneme poplatky, tak tady v republice pomřeme. Dnes jsem viděl nadpis, jak kvalitní vzduch budeme dýchat, to dnes posoudí senátoři, když budou rozhodovat o poplatcích. Kolegyně, kolegové, na vzduchu se  nezmění samozřejmě vůbec nic, ať poplatky budou, nebo ne. Já to férově říkám, přestože podporuji jejich zachování, a férově říkám, že jsou spíše symbolem, přinesou něco málo finančních prostředků, které pak jsou v postižených oblastech zejména používány. V době inverze se nezmění vůbec nic.

Takže bych byl rád, kdyby toto jsme si všichni uvědomili, nevedli velkou válku dnes a shodli se potom na jednom z těch návrhů. Já samozřejmě vás prosím o podporu toho z výboru pro životní prostředí jako Severomoravák, byť kolega Bis tady říkal, že pro Severomoraváky bychom měli udělat právě to, abychom schválili druhý návrh. Děkuj, nechci.

Myslím si, že opakování je matka moudrosti, a proto bych přesto ještě tady pár základních věcí o variantě z výboru řekl a  zopakoval, protože kolega Bárek už to tady hodně řekl. Takže varianta z výboru pro životní prostředí oproti vládní. Poplatky nekončí ani v roce 2016 ani v roce 2021. Ale jsou nižší než v původní vládní verzi a  po roce 2021 už nerostou. Správně tady bylo řečeno, že přestože výše poplatků za tunu mírně roste, tak celkový výběr peněz bude vzhledem k zaváděným opatřením mnohem nižší. Z 20 poplatků se snižují pouze na 4. Ti, kteří dnes platili do 50 000,- korun, nebudou vůbec zpoplatnění. Byl jsem ujištěn zástupcem ministerstva životního prostředí, že to znamená, že klesne výběr v podstatě pouze o 5 % a bude jen 400 velkých znečišťovatelů, kteří budou platit. Čili administrativa pro spoustu dalších klesá. A 25 % má jít na kraje. To je změna oproti tomu, jaký je stávající stav. Kolega Bis navrhuje 50. To byl mohlo být samozřejmě pro nás, kteří jsme z krajů, lákavé. Jen musím říci, že 50 % z nuly je mnohem méně, než 25 % z toho, co obsahuje náš návrh.

Tolik k poplatkům, víc už k tomu říkat nebudu, prosím vás o podporu toho pozměňovacího návrhu. Zmíním už jen jednu věc, která si myslím, že nás trápí, a už tady o tom také bylo řečeno. Výměna kotlů do  10 let a revize. Akceptuji to tak, jak to teď je, protože to má začít až od roku 2016 a do té doby věřím, že se o tom ještě budeme bavit.

Ale zatímco my jsem v Moravskoslezském kraji usilovali o to, abychom mohli jít na kontrolu do domácností, kde prokazatelně evidentně topí něčím, co nemají dělat, a týkalo by se to malého množství lidí. Při opakovaných stížnostech atd. by tam mohli jít.

Tak se bojím, že těmi povinnými revizemi jsme s vaničkou vylili i dítě, protože co dva roky tam někdo bude muset přijít. Ptám se  tedy, jestliže je ochrana soukromí víc než ochrana právo na zdravé životní prostředí a ovzduší a můžeme pustit kontrolora do domácnosti, v tom případě, kdy prokazatelně topí něčím špatným, tak jak je možné, že tedy pustíme revizora do té domácnosti třeba co dva roky. Bojím se, aby to pak nebylo jako u STK, mezi dveřmi mu dá štempl, vyfasuje 500 Kč, ale v podstatě nic se na tom kotli neudělá a poučení o tom, jak by měl topit, tam také nebude. Známe to. Přiznám se, že s tím mám problém, ale protože to má být až po roce 2016, tak věřím, že se možná najde lepší řešení.

Poslední procedurální záležitost – prosím, abychom před hlasováním dostali 10 minut na jednání klubu. Děkuji.



Publikováno: 15.3.2012

Zpět   Poslat e-mailem článek  Vytisknout


Aktuality



12.1.2024
Bohumín i dopravní inspektorát se k ostrému měření rychlosti staví rezervovaně

BOHUMÍN – Sedm ulic, kde by výhledově mohly přibýt »ostré« radary na měření rychlosti aut, vytipovali společně Bohumín, Rychvald a Dolní Lutyně. Jejich zprovoznění však není samospasitelné, plány navíc musí posvětit dopravní inspektorát. Ten se k represivnímu opatření zatím staví zdrženlivě.

Orlovská, Bohumínská a Michálkovická ulice v Rychvaldu, Bezručova a Rychvaldská ulice v Dolní Lutyni a Bezručova a Opletalova ulice v Bohumíně. To jsou místa, kde by v budoucnu mohly přibýt stacionární radary. Nejvíce o jejich instalaci stojí sousední Rychvald.



3.10.2023
Projekt přerodu veteriny na zubní kliniku je u konce, lékaři se stěhují

Nová zubní klinika v Bohumíně, kterou v posledních pěti měsících vybudovalo na své náklady město, začne v říjnu sloužit pacientům. Tři stomatology čeká v příštích dnech stěhování do kompletně vybavených ordinací. Bohumín tak zajistil dentální péči třem tisícům svých obyvatel.



17.7.2023
Bohumín se obává zastavení výstavby protipovodňové hráze

BOHUMÍN – Stavbě protipovodňové hráze v Bohumíně-Pudlově, která má zabránit ničivým následkům záplav, hrozí zastavení. Ministerstvo zemědělství avizovalo, že kvůli vládnímu úspornému balíčku aktuálně není schopno garantovat poskytnutí finančních prostředků na probíhající akci za 400 milionů korun. Vláda přitom proklamovala, že škrty se nedotknou investic.



7.6.2023
Otevřený dopis ministru životního prostředí

Vážený pane ministře,

jako představitel města střední velikosti o 20 tisíci obyvatelích, které přes dvacet let buduje systém odpadového hospodářství, neustále reaguje na vývoj odpadové legislativy a nastavené cíle pro obce, se musím vyjádřit k Vašemu dopisu z 22. 5. 2023, určeného obcím. Reagovat na něj musím i jako senátor, který se k návrhu zákona o obalech bude vyjadřovat v legislativním procesu.

V Programovém prohlášení vlády bylo uvedeno: "Zvážíme zavedení dalších systémů zálohování obalů (PET, hliník)." Na tiskové konferenci 16. 5. 2023 jste uvedl: „Nebavíme se o tom, zda systém bude, to je rozhodnuto. Bavíme se o tom, jak bude fungovat.“ Věřím, že jste tato slova mínil v nadsázce a máte skutečně zájem diskutovat a slyšet názory měst a obcí, kterých se zavedení zálohování významně dotkne, ale také stanoviska z řad odborné veřejnosti působící v oblasti odpadového hospodářství.





Copyright © 2007 - 2024 Petr Vícha  | web&design by web-evolution.cz  | Počet návštev: 369479