Návrh na změnu zákona o veřejných zakázkách

14. schůze Senátu

4. den schůze – 14. 12. 2011

Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů

Tisk č. 241

Vystoupení senátora Petra Víchy
(čas 11:26 - 11:31)

Audiozáznam vystoupení

Děkuji. Vážená paní předsedající, vážený pane ministře, kolegyně, kolegové, dovolil jsem si tentokrát využít svého přednostního práva, protože jsem chtěl hovořit po kolegovi Kuberovi, protože bohužel má v 90 % toho, co tady říkal, pravdu. Přesto pro zákon hlasovat budu, ať už s pozměňovacím návrhem nebo ne. Minimálně už kvůli tomu, že odstraňuje největší zvěrstvo, a to jsou losovačky. Ale jinak vystupuji pouze proto, abych si udělal alibi před všemi slušnými zadavateli, a věřím, že jich je v ČR většina. A my tento zákon přijímáme a pan ministr jej navrhuje zpřísnit zejm. kvůli zlodějům, kteří se s ním ale stejně nějakým způsobem vypořádají, a my v podstatě poctivým zadavatelům to ztížíme. My tu zvyšujeme zeď proti zlodějům, ale přes tu vysokou zeď budou muset lézt každý den i ti slušní zadavatelé. To tak prostě je, a jestli se píše v důvodové zprávě, že zvýšíme administrativu o 1,8 mld. a přijme se 100 lidí na ÚOHS, tak to určitě pravda bude. A těším se na to, že příští státní rozpočet nebude problém vyrovnat, protože 87 ušetřených miliard, to už je půl toho ročního schodku. Ale vsadím se, dámy a pánové, že takto asi rozpočet nevyrovnáme. Jak soutěžíme u nás? Abych si udělal tady alibi. Všechny soutěže, i pod limity stanovené tímto zákonem, my ten zákon vůbec nepotřebujeme, všechny soutěže děláme otevřené, může se do nich přihlásit každý. Všechno soutěžíme na cenu, všechno zveřejňujeme. Jediný problém máme, a on se občas vyskytne, když nějaký dodavatel podsekne tu cenu. A výsledek je, protože my vícepráce nedáváme prostě, samozřejmě jsou takové, které jsou oprávněné, doložitelné atd., ale takové, že si někdo myslí, podseknu to a oni mi to pak dají, tak to u nás není. Takže máme pak jediný problém, že už jsme přivedli ke krachu několik dodavatelů, protože jsme jim neustoupili, což je fajn v mnoha případech, ale v takových případech, kdy bohužel honíme termín, třeba kvůli nějaké dotaci, tak už to fajn není. A tady potvrzuji slova senátora Kubery, veškeré dotace jsou samozřejmě cesta do pekel, protože se dělají za naše peníze, ano, nenalhávejme si, jsou to naše peníze, věci, které jsou mnohdy neefektivní, a dělají se jen proto, že na to zrovna byl dotační titul.

A do budoucna nám přinesou další náklady. Kdyby spoluúčast byla 90 %, tak bychom dělali jenom ty věci, které chceme dělat a jsou užitečné a potřebujeme je, a poděkujeme za 10 %. Jestli je spoluúčast 10 %, no, pal to čert, je na to dotační titul.

Teď jsem slyšel, doufám, že mě předsedající nenapomene, byl jeden pořad v Polsku. A tam uváděli takový příklad: Starostu informuje úředník – máme problém, přijde kontrola. No, však my se nebojíme žádných kontrol, máme všechno v pořádku, ne? A na co přijdou? Přijdou kontrolovat dotaci. My však přece všechno máme v pořádku, tak se toho nemusíme bát. No, oni přijdou kontrolovat ten most. No, však v pořádku, most stojí, ne? No, most stojí, ale ona pod ním není řeka. A proč jsme ho stavěli? No, byl na to dotační titul.

Tak to, dámy a pánové, bohužel v mnoha případech je. A my tímto zákonem kromě pozitivních věcí, o kterých jsem hovořil, "losovačka" atd., tak samozřejmě strašně, strašně ztěžujeme práci všem těm poctivým dodavatelům, je tam ta třicetidenní lhůta dopředu, kdy se to má všechno dát. Jak někdy často honíme termíny, abychom všechno stihli, zejména kvůli těm prokletým dotačním titulům. Pokud jde o účelnost, tak tam asi budeme psát, protože to schválilo zastupitelstvo. Tečka. Co jiného můžeme mnohdy napsat?

Protože je dotační titul na kanalizaci, tak budeme budovat kanalizaci, kterou bychom nikdy jindy nevybudovali, protože 400 tisíc korun nákladů na jednoho ekvivalentního obyvatele, tak to už je lepší těm lidem do smrti dotovat stočné. Ale je na to dotační titul. Takto bych mohl uvádět spoustu případů.

Dámy a pánové, já jsem si teď u slušných zadavatelů, doufám, udělal nějaké alibi, ale stejně budu hlasovat ne s lehkým svědomím. Děkuji za pozornost.

Vystoupení senátora Petra Víchy
(čas 11:48 - 11:51)

Paní předsedající, já se omlouvám, normální člověk by to měl zkusit říct všechno najednou, ale já jsem na něco zapomněl. Omlouvám se, jsem už jako kolega Dryml, dnes nepřítomný. Chtěl bych reagovat i na to, co tu proběhlo. Chtěl bych poprosit vaším prostřednictvím kolegy v pravé části spektra, aby neťukali po mém vystoupení, protože mi zhoršují situaci na levé straně. A vaším prostřednictvím kolegovi Kuberovi, který mi nabídl členství ve vašem klubu, že nepřijímám, že jsem sociální demokrat, který nekrade a chce, aby se nekradlo. Jen jsem poukázal ve svém vystoupení na to, že některé věci, které jsou v tom zákoně, krádežím nezabrání a ztíží těm, kteří nekradou, práci. A na tom se, předpokládám shodneme všichni, kteří tady jsme. A vaším prostřednictvím kolegovi Antlovi, který tu v tuto chvíli ale není, tak kolegovi Sušilovi, aby mu to vyřídil, že když jsem říkal, že by se dalo souhlasit s kolegou Kuberou z 90 %, tak jsem si tam nechal právě těch 10 %, kdy souhlasím s výkladem projednávání ve výboru kolegy Antla. Tak teď jsem si to vyžehlil, doufám. A mám dvě otázky na pana ministra, které jsem právě zapomněl. Popsal jsem, jakým způsobem děláme ty zakázky a co nám způsobuje jediný problém, protože v podstatě zákon nepotřebujeme, abychom vybrali toho nejlepšího, nejlevnějšího a nekradli. Jen potřebujeme, aby se nehlásili lumpové. Máme příklad, kdy zvítězila firma na zateplení věžového domu za 12 mil. Kč, druhá byla za 14. A ta první odstoupila, udělala to tedy ta za těch 14, jak jinak. Ale ve skutečnosti to dělala ta první, akorát asi za 13, a oni už se nějakým způsobem podělili, ale pro nás to bylo dražší.

Dává nám tento zákon možnost tyto lumpy, kteří toho zneužili, příště nevybrat? A druhá věc, na výboru padala diskuse o černé listině těm, kteří podseknou zakázku a pak dělají potíže. Víte, že zkrachovali, ale oni si hned založí další firmu. Jestli prostě existuje nějaká možnost do budoucna mít někoho na černé listině, a i proč třeba, to se zveřejní všechno, prostě aby ti slušní zadavatelé na to nedopláceli. A ta druhá věc, jedinou možností, jak jsme tomu mohli dnes zabránit, když děláme zakázku za 10 mil. Kč, tak fakt nechceme, aby se nám tam hlásil někdo, kdo nikdy nic podobného nedělal. A má nejvyšší zakázku za 500 000. Tak jsme si řekli, dobře, děláme za 10 mil. Kč, přihlaste se všichni, máme to zveřejněno, všichni se můžete přihlásit, ale proboha, mějte alespoň jednu zakázku, kterou jste dokázali, že takovou umíte udělat. Tak tuto možnost nám tento zákon teď bere, protože tam stanovuje v těch ekonomických předpokladech, které některé ruší některé tak, že 50 % té zakázky. A obávám se, že to v mnoha případech nemusí být zrovna to pravé řešení. Já chápu, vy jste odebírali všechny ty možnosti, kdy ti lumpové zadavatelé stanovovali taková kritéria a neměli to otevřené, aby se nehlásila spousta a aby to nebyla čistá soutěž. Ale tímto jste potrestali ty slušné. Děkuji.Publikováno: 14.12.2011

Zpět   Poslat e-mailem článek  Vytisknout


Aktuality17.7.2023
Bohumín se obává zastavení výstavby protipovodňové hráze

BOHUMÍN – Stavbě protipovodňové hráze v Bohumíně-Pudlově, která má zabránit ničivým následkům záplav, hrozí zastavení. Ministerstvo zemědělství avizovalo, že kvůli vládnímu úspornému balíčku aktuálně není schopno garantovat poskytnutí finančních prostředků na probíhající akci za 400 milionů korun. Vláda přitom proklamovala, že škrty se nedotknou investic.7.6.2023
Otevřený dopis ministru životního prostředí

Vážený pane ministře,

jako představitel města střední velikosti o 20 tisíci obyvatelích, které přes dvacet let buduje systém odpadového hospodářství, neustále reaguje na vývoj odpadové legislativy a nastavené cíle pro obce, se musím vyjádřit k Vašemu dopisu z 22. 5. 2023, určeného obcím. Reagovat na něj musím i jako senátor, který se k návrhu zákona o obalech bude vyjadřovat v legislativním procesu.

V Programovém prohlášení vlády bylo uvedeno: "Zvážíme zavedení dalších systémů zálohování obalů (PET, hliník)." Na tiskové konferenci 16. 5. 2023 jste uvedl: „Nebavíme se o tom, zda systém bude, to je rozhodnuto. Bavíme se o tom, jak bude fungovat.“ Věřím, že jste tato slova mínil v nadsázce a máte skutečně zájem diskutovat a slyšet názory měst a obcí, kterých se zavedení zálohování významně dotkne, ale také stanoviska z řad odborné veřejnosti působící v oblasti odpadového hospodářství.30.3.2023
Bohumín představuje podobu chystaného sanatoria pro seniory

BOHUMÍN – Moderní sanatorium pro seniory, kteří trpí vleklými zdravotními obtížemi, chce v příštích letech postavit město v areálu své nemocnice. Projekt je zatím jen »na papíře«, přesto už nabývá konkrétních obrysů. Třípodlažní objekt by měl pomoci řešit rostoucí poptávku po péči o dlouhodobě nemocné osoby.5.1.2023
Petr Vícha se sešel se starosty Rychvaldu, Dolní Lutyně i polských Krzyżanowic

Senátor a starosta Bohumína Petr Vícha se koncem roku sešel s nově zvolenými zástupci sousední Dolní Lutyně a Rychvaldu. Nechybělo ani setkání se starostou polských Krzyżanowic.

Copyright © 2007 - 2023 Petr Vícha  | web&design by web-evolution.cz  | Počet návštev: 364774