Návrh zákona o důchodovém spoření

12. schůze Senátu (8. funkční období)

3. den schůze – 12. 10. 2011

Návrh zákona o důchodovém spoření

Tisk č. 190

Vystoupení senátora Petra Víchy

(čas 17:30 - 17:33)

Vážená paní místopředsedkyně, milé kolegyně, kolegové, nebojte se, budu krátký. Jen jednu repliku na dvě vystoupení tady přede mnou. Jeden dotaz na nepřítomného, v tuto chvíli, pana ministra, a jednu procedurální záležitost.

A ta replika není na mého předřečníka kolegu Čunka, který hovořil o krajanech, kteří zřejmě nebyli v Kanadě vítáni, protože tam netvořili HDP. Ale je to reakce na kolegu Jílka, který říkal, že ta reforma se nás netýká. Ono by bylo dobře, kdyby se to netýkalo nás senátorů, aspoň bychom byli svobodní i při našem rozhodování, ale on zřejmě myslel, že se netýká této generace. A ta replika bude i na  předřečníka a kolegu Vystrčila, se kterým jinak svým vystoupením z 99 procent souhlasím. Zejména s tím o jeho pochybnostech o tom, jak budou fungovat penzijní fondy. My nevíme, jak bude Evropa, a nikdo, fungovat za týden, za měsíc, za rok, a nevíme, jak to bude za deset, za dvacet, za třicet let, kdy by ty peníze měly být těm důchodcům vypláceny.

Kolega Vystrčil řekl, že v podstatě jde teď jen o nabídku. A ta moje replika je společná. Protože ono se to týká samozřejmě i této generace důchodců. A nejde jenom o to, že tady je nějaká nabídka, ale jde o to, že jestliže té nabídky bude využito, tak ona udělá nějakou díru v tom stávajícím systému. A tu bude muset i ta stávající generace zaplatit. A my jsme to tady už projednávali, je to v dani z přidané hodnoty, kterou všichni zaplatí, i ti stávající důchodci, na lécích, vodě, teple, potravinách, i na oněch knihách a časopisech, za které pan poslanec Gazdík tak bojoval, až v podstatě pro to nic neudělal, akorát o tom mluví. Takže v tom my máme tu obavu, že ten systém příliš dobrý a  užitečný není.

Ten můj dotaz s tím trošičku souvisí. Protože možná naznačuje, pro koho tady toto bude výhodné. Emise dluhopisů. Pan ministr – možná mu to někde řekne a on na to odpoví – jsem četl na internetu, že ta emise byla úspěšná, že se rychle rozprodá. A ten můj dotaz je: kolik byla průměrná hodnota nákupu? Já jsem na tom internetu četl, že to bylo přes 2 miliony korun. To znamená jen ti lidé, kteří mají tyto finance, tak si koupili ty výhodné dluhopisy. Ne ti chudáci, kterým teď ještě zvyšujeme daň z přidané hodnoty, kteří dnes už žijí z ruky do  huby, jak se říká, a kterým ještě o ty 4 % a 7,5 v dalším roce to všechno zdražíme. Ti si ty dluhopisy kupovat nebudou. A ti zřejmě také nebudou moci využít toho důchodového spoření.

A jak jsem slíbil, že budu krátký, tak ten poslední procedurální návrh, protože pana ministra Kalouska tady máme dneska už podruhé. Možná to nestihneme probrat do 19. hodiny, a bylo by myslím netaktní, kdybychom ho tahali do Senátu potřetí, tak, ať už to stihneme, nebo ne, já doporučuji, abychom dnes jednali a hlasovali i po 19. hodině. Děkuji.Publikováno: 12.10.2011

Zpět   Poslat e-mailem článek  Vytisknout


Aktuality17.7.2023
Bohumín se obává zastavení výstavby protipovodňové hráze

BOHUMÍN – Stavbě protipovodňové hráze v Bohumíně-Pudlově, která má zabránit ničivým následkům záplav, hrozí zastavení. Ministerstvo zemědělství avizovalo, že kvůli vládnímu úspornému balíčku aktuálně není schopno garantovat poskytnutí finančních prostředků na probíhající akci za 400 milionů korun. Vláda přitom proklamovala, že škrty se nedotknou investic.7.6.2023
Otevřený dopis ministru životního prostředí

Vážený pane ministře,

jako představitel města střední velikosti o 20 tisíci obyvatelích, které přes dvacet let buduje systém odpadového hospodářství, neustále reaguje na vývoj odpadové legislativy a nastavené cíle pro obce, se musím vyjádřit k Vašemu dopisu z 22. 5. 2023, určeného obcím. Reagovat na něj musím i jako senátor, který se k návrhu zákona o obalech bude vyjadřovat v legislativním procesu.

V Programovém prohlášení vlády bylo uvedeno: "Zvážíme zavedení dalších systémů zálohování obalů (PET, hliník)." Na tiskové konferenci 16. 5. 2023 jste uvedl: „Nebavíme se o tom, zda systém bude, to je rozhodnuto. Bavíme se o tom, jak bude fungovat.“ Věřím, že jste tato slova mínil v nadsázce a máte skutečně zájem diskutovat a slyšet názory měst a obcí, kterých se zavedení zálohování významně dotkne, ale také stanoviska z řad odborné veřejnosti působící v oblasti odpadového hospodářství.30.3.2023
Bohumín představuje podobu chystaného sanatoria pro seniory

BOHUMÍN – Moderní sanatorium pro seniory, kteří trpí vleklými zdravotními obtížemi, chce v příštích letech postavit město v areálu své nemocnice. Projekt je zatím jen »na papíře«, přesto už nabývá konkrétních obrysů. Třípodlažní objekt by měl pomoci řešit rostoucí poptávku po péči o dlouhodobě nemocné osoby.5.1.2023
Petr Vícha se sešel se starosty Rychvaldu, Dolní Lutyně i polských Krzyżanowic

Senátor a starosta Bohumína Petr Vícha se koncem roku sešel s nově zvolenými zástupci sousední Dolní Lutyně a Rychvaldu. Nechybělo ani setkání se starostou polských Krzyżanowic.

Copyright © 2007 - 2023 Petr Vícha  | web&design by web-evolution.cz  | Počet návštev: 364774