Návrh zákona o důchodovém spoření

12. schůze Senátu (8. funkční období)

3. den schůze – 12. 10. 2011

Návrh zákona o důchodovém spoření

Tisk č. 190

Vystoupení senátora Petra Víchy

(čas 17:30 - 17:33)

Vážená paní místopředsedkyně, milé kolegyně, kolegové, nebojte se, budu krátký. Jen jednu repliku na dvě vystoupení tady přede mnou. Jeden dotaz na nepřítomného, v tuto chvíli, pana ministra, a jednu procedurální záležitost.

A ta replika není na mého předřečníka kolegu Čunka, který hovořil o krajanech, kteří zřejmě nebyli v Kanadě vítáni, protože tam netvořili HDP. Ale je to reakce na kolegu Jílka, který říkal, že ta reforma se nás netýká. Ono by bylo dobře, kdyby se to netýkalo nás senátorů, aspoň bychom byli svobodní i při našem rozhodování, ale on zřejmě myslel, že se netýká této generace. A ta replika bude i na  předřečníka a kolegu Vystrčila, se kterým jinak svým vystoupením z 99 procent souhlasím. Zejména s tím o jeho pochybnostech o tom, jak budou fungovat penzijní fondy. My nevíme, jak bude Evropa, a nikdo, fungovat za týden, za měsíc, za rok, a nevíme, jak to bude za deset, za dvacet, za třicet let, kdy by ty peníze měly být těm důchodcům vypláceny.

Kolega Vystrčil řekl, že v podstatě jde teď jen o nabídku. A ta moje replika je společná. Protože ono se to týká samozřejmě i této generace důchodců. A nejde jenom o to, že tady je nějaká nabídka, ale jde o to, že jestliže té nabídky bude využito, tak ona udělá nějakou díru v tom stávajícím systému. A tu bude muset i ta stávající generace zaplatit. A my jsme to tady už projednávali, je to v dani z přidané hodnoty, kterou všichni zaplatí, i ti stávající důchodci, na lécích, vodě, teple, potravinách, i na oněch knihách a časopisech, za které pan poslanec Gazdík tak bojoval, až v podstatě pro to nic neudělal, akorát o tom mluví. Takže v tom my máme tu obavu, že ten systém příliš dobrý a  užitečný není.

Ten můj dotaz s tím trošičku souvisí. Protože možná naznačuje, pro koho tady toto bude výhodné. Emise dluhopisů. Pan ministr – možná mu to někde řekne a on na to odpoví – jsem četl na internetu, že ta emise byla úspěšná, že se rychle rozprodá. A ten můj dotaz je: kolik byla průměrná hodnota nákupu? Já jsem na tom internetu četl, že to bylo přes 2 miliony korun. To znamená jen ti lidé, kteří mají tyto finance, tak si koupili ty výhodné dluhopisy. Ne ti chudáci, kterým teď ještě zvyšujeme daň z přidané hodnoty, kteří dnes už žijí z ruky do  huby, jak se říká, a kterým ještě o ty 4 % a 7,5 v dalším roce to všechno zdražíme. Ti si ty dluhopisy kupovat nebudou. A ti zřejmě také nebudou moci využít toho důchodového spoření.

A jak jsem slíbil, že budu krátký, tak ten poslední procedurální návrh, protože pana ministra Kalouska tady máme dneska už podruhé. Možná to nestihneme probrat do 19. hodiny, a bylo by myslím netaktní, kdybychom ho tahali do Senátu potřetí, tak, ať už to stihneme, nebo ne, já doporučuji, abychom dnes jednali a hlasovali i po 19. hodině. Děkuji.Publikováno: 12.10.2011

Zpět   Poslat e-mailem článek  Vytisknout


Aktuality27.5.2024
Bohumín se připravuje na evropské volby, Dolní Lutyně i na referendum

Také v Bohumíně se v pátek a v sobotu 7. a 8. června uskuteční volby do Evropského parlamentu. Probíhat budou v devatenácti stálých okrscích. Sousední Dolní Lutyni čeká v tomto termínu i referendum, v němž lidé odpoví, zda souhlasí s tím, aby obec využila všech svých práv k zabránění výstavby Strategického podnikatelského parku.8.3.2024
Strategický podnikatelský park? Obce na Bohumínsku požadují od státu důkladné prověření a záruky

BOHUMÍN – O přínosech a dopadech přípravy projektu stavby podnikatelského parku dnes (8. 3.) jednali zástupci Bohumína, Dolní Lutyně a Dětmarovic. Shodli se, že případný příchod investora, který chce na pozemcích o rozloze až 280 hektarů realizovat strategický projekt, nesmí snížit kvalitu života obyvatel regionu. Od státu budou požadovat důkladné prověření a záruky.12.1.2024
Bohumín i dopravní inspektorát se k ostrému měření rychlosti staví rezervovaně

BOHUMÍN – Sedm ulic, kde by výhledově mohly přibýt »ostré« radary na měření rychlosti aut, vytipovali společně Bohumín, Rychvald a Dolní Lutyně. Jejich zprovoznění však není samospasitelné, plány navíc musí posvětit dopravní inspektorát. Ten se k represivnímu opatření zatím staví zdrženlivě.

Orlovská, Bohumínská a Michálkovická ulice v Rychvaldu, Bezručova a Rychvaldská ulice v Dolní Lutyni a Bezručova a Opletalova ulice v Bohumíně. To jsou místa, kde by v budoucnu mohly přibýt stacionární radary. Nejvíce o jejich instalaci stojí sousední Rychvald.22.12.2023
Starostové diskutovali o špatné připravenosti stavebního zákona

Starostové Karvinska se v prosinci opět sešli s poslanci a senátory. Tentokrát se jednalo v Horní Suché a hovořilo se tradičně o aktuální legislativě. "Opět jsme diskutovali o stavebním zákonu a jeho špatné připravenosti. Nakonec se nám po letech obav ze zrušení stavebních úřadů podařilo vybojovat to, že v mém volebním obvodu budou v plném rozsahu všechny fungovat i nadále. Lidé tak o žádnou službu nepřijdou," řekl Petr Vícha.

Copyright © 2007 - 2024 Petr Vícha  | web&design by web-evolution.cz  | Počet návštev: 371354