Články z médií

9.8.2022  Doubravu senátoři kritizují, postihnout ho však nemůžou

Publikováno: Právo
Strana: 4
Autor: Martinek Jan

Cesta senátora za hnutí Severočeši Jaroslava Doubravy na Ruskem okupovaný Krym ostatní senátory sice pohoršila, potrestat jej za ni však nemohou. Doubrava, který je dlouhodobým stoupencem Ruska, cestu podnikl o své dovolené a podle informací Deníku N se zde sešel se šéfem okupační správy Sergejem Aksionovem.
Podnět k prošetření podal k mandátovému a imunitnímu výboru místopředseda Senátu Jiří Růžička (STAN/TOP 09). Předseda výboru Petr Vícha (ČSSD) Právu ale řekl, že mají zatím svázané ruce. Také zdroje z justice pro Právo uvedly, že za samotnou návštěvu Krymu policie zřejmě senátora stíhat nemůže.
„Konzultujeme to s právníky, ale nemáme možnost, jak to projednat. Zatím jsme nedostali podnět od policie. Může se nám to nelíbit, ale důvod k jednání výboru není,“ řekl Právu Vícha. „Je to nešťastné, ale pan senátor je takového ražení a tyto názory zastává dlouhodobě. To, co dělá o své dovolené, nemůže mandátový a imunitní výbor řešit,“ dodal.
Jedním z místopředsedů mandátového a imunitního výboru je právě Doubrava, který letos ale už senátorský post neobhajuje.

Vystrčil: Nevhodné

Růžička Právu řekl, že by Senát měl projednat, do jaké míry je jednání Doubravy slučitelné s oficiálním postojem horní komory. „Chtěl bych, aby řešili ne jeho dovolenou, do té nám nic není, ani jeho názory. Ty jsou legitimní, zastupuje určitou skupinu obyvatel. Měli bychom ale rozhodnout, zda je v souladu s politikou Senátu a slibem senátora to, že se sešel s představiteli ruské okupační správy,“ uvedl Růžička.
Že Senát nemůže v otázce Doubravy nic dělat, potvrdil Právu i předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS). „Byl na Krymu v rámci své dovolené, nereprezentoval tam Senát. Pokud tam byl legálně, což pravděpodobně ano, nemůže mu to nikdo zakázat,“ řekl Vystrčil.
Podle oficiální zprávy krymského parlamentu Doubrava při jednání uvedl, že zastupuje „mnoho obyčejných Čechů, kteří nepodporují politiku vlády“, i podnikatele, kteří chtějí obchodovat s Krymem navzdory sankcím.
„Je otázka, jak vystupoval v rámci toho jednání. To nikdo z nás neví, máme jen kusé zprávy. Osobně si nemyslím, že je vhodné, když kdokoliv z ČR vystupuje tímto způsobem. Považuji to za nesprávné až nepatřičné,“ dodal Vystrčil.
Podobně mluví i nezávislý senátor a právník Václav Láska (SEN21). „Myslím, že byť se mi to nelíbí, tak pan Doubrava má politickou a trestněprávní odpovědnost. Tu trestněprávní musí případně řešit policie a z politické odpovědnosti se vyvázal tím, že už neobhaju -je mandát,“ uvedl Láska pro Právo.

Musel by schvalovat ruský útok v televizi

Svého senátního kolegu Láska pro jeho postoje ostře zkritizoval. „Pan Doubrava je člověk, který má legitimně získaný mandát, ale jeho lidskými vlastnostmi opovrhuji, a tak se k němu stavím. Za sedm let v Senátu jsem mu nepodal ruku, nesedl bych si s ním ke stolu. O málokom si myslím něco horšího než o něm. Ale je-li výbor oprávněn hodnotit tuto kauzu, to nevím,“ řekl Láska.
Také právníci se domnívají, že Doubrava trestněprávnímu postihu unikne. Advokát Jaroslav Ortman podotkl, že by Doubrava mohl být stíhán pro popírání genocidy jen v případě, že by veřejně hájil ruský útok, například v televizi.
„Je to politické faux pas a propadák, senátor se totálně znemožnil. Není ho ale možné stíhat jen za odcestování na Krym,“ konstatoval Ortman. „Schvalování by muselo být intenzivnějšího charakteru,“ doplnil pro Právo zdroj ze státního zastupitelství.
Doubrava byl v Senátu opakovaně proti usnesením, která se týkala odsouzení ruské agrese vůči Ukrajině.


Zpět   Vytisknout


Aktuality30.3.2023
Bohumín představuje podobu chystaného sanatoria pro seniory

BOHUMÍN – Moderní sanatorium pro seniory, kteří trpí vleklými zdravotními obtížemi, chce v příštích letech postavit město v areálu své nemocnice. Projekt je zatím jen »na papíře«, přesto už nabývá konkrétních obrysů. Třípodlažní objekt by měl pomoci řešit rostoucí poptávku po péči o dlouhodobě nemocné osoby.5.1.2023
Petr Vícha se sešel se starosty Rychvaldu, Dolní Lutyně i polských Krzyżanowic

Senátor a starosta Bohumína Petr Vícha se koncem roku sešel s nově zvolenými zástupci sousední Dolní Lutyně a Rychvaldu. Nechybělo ani setkání se starostou polských Krzyżanowic.24.11.2022
Starostové jednali s ČEZem o dodávce tepla z Dětmarovic

Zástupci měst a obcí okresu Karviná jednali v listopadu v Čeladné se  zástupci ČEZu, ČEZ Teplárenské, ČEZ distribuce a ČEZ Esco o vzájemné spolupráci a využití dotací, ale hlavně o dodávce tepla z Elektrárny Dětmarovice do Orlové a Bohumína, které primárně zásobuje dětmarovický teplovod.17.10.2022
Bohumín povede další čtyři roky Petr Vícha, zvolen byl už poosmé

Starostou Bohumína zůstane i po osmadvaceti letech Petr Vícha. Na dnešním ustavujícím zastupitelstvu, které trvalo shodně jako před čtyřmi lety 42 minut, už poosmé obhájil post prvního muže města. Nic se nemění ani na pozicích místostarostů, kterými zůstávají Igor Bruzl a Lumír Macura.

Copyright © 2007 - 2023 Petr Vícha  | web&design by web-evolution.cz  | Počet návštev: 361923