Články z médií
18.3.2013 Z kraje bude více ministrů, slibuje po sjezdu ČSSD
Publikováno: Mladá fronta DnesStrana: B1, B2
Autor: Gabzdyl Josef
Rubrika: Kraj Moravskoslezský
Sociální demokraté tavili stranu v Dolní oblasti Vítkovic. Ostrava se dostala do prvních zpráv všech médií. Kromě bývalého plynojemu se ve městě z přílivu politiků těšili také v hotelích a "neoficiální sjezd" se konal i ve Stodolní.
OSTRAVA - Pozice neztratili, ale ani žádnou navíc nezískali. Tak skončil ostravský sjezd ČSSD pro moravskoslezské sociální demokraty. I když možná to je ještě trochu jinak. Místopředseda strany Lubomír Zaorálek řekl MF DNES, že za své stažení kandidatury na prvního místopředsedu dostal slib většího zastoupení moravskoslezských ministrů v případné vládě ČSSD.
"Tuto garanci jsem ještě před svým ústupkem dostal od předsedy Sobotky i prvního místopředsedy Haška. Jeden ministr je pro náš kraj opravdu málo, ten nic neprosadí," řekl Zaorálek.
Sám Zaorálek je stínovým ministrem zahraničí. Ostravský primátor Petr Kajnar zase potenciálním ministrem průmyslu. Získal by kraj další funkce? "Nebylo by vhodné zveřejňovat něco bližšího. Jde o gentlemanskou dohodu. Měly by to být oblasti důležité pro kraj." V úvahu by proto možná připadal i post ministra životního prostředí. "Nepočítejme zajíce, kteří ještě někde běhají. Nejprve musíme vyhrát volby," reagoval staronový předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Připustil však, že o počtu případných ministrů z Ostravska se Zaorálkem jednal. "Nějaké přísliby skutečně zazněly," dodal.
Zaorálek zůstal řadovým místopředsedou, Vojtěch Mynář předsedou kontrolní komise a Petr Vícha je coby předseda senátorského klubu také členem grémia strany. "Buďme realisty. Máme čtrnáct krajů, proto tři členy ve vedení strany považuji za úspěch," poznamenal senátor Vícha.
Všichni oslovení delegáti připouštěli nezvyk jednat v industriálním prostředí Gongu. Hned ale dodávali, jak se jim bývalý plynojem líbí. "Mám takové stavby ráda. Je moc dobře, když se staré nebourá, ale takto hezky přestaví. Je to krásné místo," řekla Lucie Orgoníková z Hradce Králové. Chvála na Dolní oblast se však prakticky neprojevila. "Sjezd ČSSD neměl na návštěvnosti vysokých pecí praktický žádný vliv. Bylo tady tak do deseti účastníků sjezdu," řekla Ivana Hartošová z Informačního centra Dolní oblasti.
Naopak velmi živo bylo ve Stodolní ulici. Mnozí delegáti tam zamířili už po čtvrtečním příjezdu a pokračovali i v pátek večer. "S nadsázkou říkám, že to vypadalo až tak, že kdo nebyl na Stodolní, tak se z Ostravy ani nemůže vrátit," poznamenal s úsměvem Zaorálek. Kombinace v barech to byla vskutku netradiční. Politici se mísili s polskými návštěvníky a rozradostněnými fanoušky hokejových Vítkovic. "Já vydržela docela dlouho, bez Stodolní to nejde," smála se Orgoníková. "Taky jsem tam zašel, ale jen krátce," řekl Jiří Dienstbier. Ten však po vypadnutí z vedení ČSSD nebude mít na Ostravu moc dobré vzpomínky. "Asi jen politicky, i když ani takhle bych to nebral. Ostrava je zajímavé město a v Gongu unikátní prostředí," řekl.
Vysoký přeliv delegátů sjezdu z Vítkovic na Stodolní ulici potvrzují i servírky některých klubů. Mnoho politiků se údajně dobře bavilo až do rána. Televizní reportáže zachytily na Stodolní i primátora Ostravy Petra Kajnara. Podle TV Nova nejprve říkal, že půjde spát, protože má chřipku, ale pak se dobře bavil a na nemoc zapomněl. "Já patřím mezi ty, kteří byli jen v Gongu a na hotelu. Na nic více nebyl čas," řekl Sobotka a dodal, že Ostrava ho nezklamala. "Jsem rád, že jsme se i přes počáteční mírný odpor brněnských členů mohli sejít v Gongu," dodal Sobotka, který spal v Imperialu. "Dokonce byl trochu problém všechny delegáty umístit. Ostrava by zřejmě potřebovala větší kapacitu ubytování," řekl Zaorálek.
FAKTA
Sjezd ČSSD v Ostravě
Sedmatřicátý sjezd ČSSD patřil k největším konferencích v historii města. V bývalém plynojemu Gong v Dolní oblasti Vítkovic jednalo přes šest stovek sociálních demokratů. Akreditoval se rekordní počet zhruba sto padesáti novinářů z tuzemska i ze zahraničí. Do Ostravy přijel nový prezident Miloš Zeman. Po projevu na sjezdu se ale jen soukromě setkal se synem z prvního manželství. Na otočku dorazil i slovenský premiér Robert Fico. Delegáti si zpočátku stěžovali na plastové sedačky a chlad, postupem času si ale zvykli. Výpadek internetového i mobilního signálu se prý kryl s pobytem prezidentovy ochranky.
Mladá fronta DNES - Moravskoslezský kraj
Aktuality
6.9.2024
Bohumínská městská nemocnice zprovoznila novou cévní ambulanci a mamologickou poradnu
BOHUMÍN – Ambulantní trakt Bohumínské městské nemocnice nabízí od 6. září dva nové typy služeb. Cévní ambulance poskytuje možnost diagnostiky a léčby pacientům s onemocněním žil, mamologická poradna se komplexně stará o klienty s onemocněním prsu. Od začátku letních prázdnin funguje v budově také denzitometrie.
6.8.2024
Hasiče ze Starého Bohumína město podpoří novou zbrojnicí a technikou
Extrémně náročné zásahy za sebou mají dobrovolní hasiči ze Starého Bohumína. Naposledy vyjížděli likvidovat masivní požár dvou škol v Českém Těšíně, ve stejném městě bojovali také s následky větrné smršti. Za jejich nasazení jim poděkoval tamní starosta Karel Kula a k uznání se přidal i domovský Bohumín. Ten jednotku letos podpoří přístavbou zbrojnice a novým přívěsným vozem.
„Obětavosti dobrovolných hasičů, nejen těch starobohumínských, si velmi vážíme. Jejich práce je nezbytná pro bezpečnost a ochranu obyvatel jak u nás, tak i v okolních městech a obcích, což se nyní opakovaně ukázalo právě v Českém Těšíně,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.
12.7.2024
Řidiče zbrzdí výstavba protihlukových stěn i oprava chodníku
Trpělivostí se musí obrnit řidiči, kteří cestují z Bohumína směrem na Karvinou a zpět. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájí v polovině prázdnin stavbu protihlukových stěn podél silnice I/67 v katastru Dolní Lutyně, a to hned na dvou místech. Provoz budou dočasně řídit semafory. Na ty už od pondělí 15. července narazí šoféři i v centru Bohumína u obchodní zóny.
1.7.2024
Mandátový a imunitní výbor
Mandátový a imunitní výbor Mandátový a imunitní výbor má spolu s Organizačním výborem mezi orgány Senátu zvláštní postavení – oba jsou zřizovány přímo ze zákona o jednacím řádu Senátu, tedy jejich ustavení je povinné. Jednání obou výborů jsou neveřejná, což rovněž vyplývá z jednacího řádu Senátu, a společným rysem je i to, že jejich člen může být zároveň členem jiného senátního výboru, může mít tedy „dvojí“ členství; v ostatních případech může být senátor v souladu s jednacím řádem členem pouze jednoho výboru Senátu.