Návrh senátního návrhu zákona senátorů Vladislava Vilímce, Pavla Karpíška, Pavla Fischera, Lumíra Aschenbrennera a dalších senátorů, kterým se mění zákon č. 416/2009 Sb., o urychlení výstavby strategicky významné infrastruktury

23. schůze Senátu
1. den schůze – 17.04.2024

Návrh senátního návrhu zákona senátorů Vladislava Vilímce, Pavla Karpíška, Pavla Fischera, Lumíra Aschenbrennera a dalších senátorů, kterým se mění zákon č. 416/2009 Sb., o urychlení výstavby strategicky významné infrastruktury, ve znění pozdějších předpisů

Tisk č. 229

Audiozáznam vystoupení
Videozáznam vystoupení
Kontext vystoupení
Petr Vícha
(čas 16:58:16 - 17:03:02)

Vážený pane předsedající, milé kolegyně, vážení kolegové, řeknu jen pár slov, které možná zdánlivě s tím zákonem nesouvisí. Ale trošku si myslím, že ano.

První informace, která byla teď v tisku, myslím, že poslední týden, byla, že ve sněmovně se o tomto zákoně také hovoří, a to ve smyslu doplnit naopak seznam o Dolní Lutyni, o tom chci krátce vás informovat, protože Dolní Lutyně je sousední obec od Bohumína, je v mém volebním obvodu. Týká se to tak trošku, ta problematika, i zákona na ochranu zemědělského půdního fondu, který také vláda předložila do sněmovny.

Chci jenom říct, že v lednu přišli zástupci CzechInvestu a ministerstva průmyslu a obchodu sdělit nám starostům z těch obcí, že se uvažuje o tom, že strategický investor potřebuje mnoho hektarů plochy, že mu nabídli Dolní Lutyni. Abyste si to zasadili do kontextu, v Dolní Lutyni byla v územním plánu průmyslová zóna v době před cca 20 lety, kdy se uvažovalo o investici Hyundaie. Hyundai nakonec investoval v Nošovicích. Dolní Lutyně, která byla v územním plánu a patřila ze 100 procent státu, kraj, ministerstvo uzavřely dohodu se spolky, že tuto zónu už nebudou nikdy rozvíjet, postupně z územního plánu jako průmyslová zmizela.

Je to 280 hektarů zemědělské půdy a asi 15 hektarů lesa. Stát se zbavil postupně asi 40 procent vlastnictví. Takto strategicky a dlouhodobě uvažuje stát, najednou si vzpomněli, že do této plochy, kde lidé věděli, že už tam nikdy nic nebude, bydlí tam v okolí, chce zavést tuto investici.

Samozřejmě to strašně rozpoltilo občany v okolí, protože 10 kilometrů dál už všichni vidí jenom ta pozitiva, protože to je příležitost, to si musíme přiznat, je to příležitost pro investice do ČR. Ale, a ten kraj si to samozřejmě také zaslouží, ti, co bydlí blíže, ti jsou samozřejmě proti tomu, protože je to nesmírně ovlivní. Jenom abyste si uvědomili, část té Dolní Lutyně, je to obec s 5500 obyvateli, Věřňovice, má z jedné strany přivedenou dálnici, z druhé strany je plán na vysokorychlostní trať, pak je hranice s Polskem, kde se dívají na Amazon, který tam postavili, z poslední strany jim teď chceme postavit gigafactory na úkor 280 hektarů orné půdy, kvality 2, a lesa. Ať se nedivíme, že nejsou všichni úplně nadšeni tím, že by to tam mělo být. Kromě toho vlastnictví, že se ho stát už zbavil, že to zmizelo z územního plánu, je tedy třeba teď prostřednictvím krajských zásad územního rozvoje to na sílu protlačit do územních plánů, jedná se ještě o oblast Natury, jedná se o záplavovou oblast, kde v případě zvednutí řeky Olše, a to se prostě děje, tak 1,1 milionu kubíků vody se rozlije právě na ta pole. Má to velký vliv samozřejmě, když se to bude muset potom, ta fabrika, ohrazovat nebo chránit i na to okolí. Je to na hranici s Polskem.

Nehovořím tady jako zásadní odpůrce té věci, ale chci říct, že zemědělské plochy a lesy a je mi líto, i když si myslím, že ČR musí mít někde přece plochu, kterou by bylo možné nabídnout. V našem kraji je spousta brownfieldů po šachtách a dalších podnicích. Jenomže stát posledních 10 let nedělal vůbec nic, aby je připravil. A teď se diví, že když přijde investor, který chce rychle stavět, podívá se na to, jak je to tam připraveno, tam investovat nechce. Samozřejmě teď ten zákon podpořím, ale nevidíme se u této problematiky naposledy.

Děkuji za pozornost.

Datum: 17.4.2024

Zpět

Zajímavé

Odkazy