Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 67/2013 Sb., kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty, ve znění pozdějších předpisů

3. schůze Senátu
2. den schůze – 01.12.2022

Tisk č. 4

Audiozáznam vystoupení
Videozáznam vystoupení
Kontext vystoupení
Vystoupení Petra Víchy
čas 10:50:22 - 10:55:00

Vážený pane předsedající, vážený pane ministře, milé kolegyně, vážení kolegové. Abych na to potom nezapomněl, hned na úvod dávám návrh na zamítnutí tohoto zákona.

Jasně, teď uslyším, že to nelze, protože musíme implementovat směrnici. Ale můžeme ji taky implementovat dobře, můžeme ji implementovat špatně. Myslím si, že tento návrh dobrý není.

Měli bychom, říkal to pan předseda po svém zvolení, zjednodušovat legislativu, snažit se, aby byla přehledná. My tímto zákonem zavádíme další zbytečné povinnosti, zvyšujeme náklady vlastníkům, ty budou pak samozřejmě přeneseny na chudáky nájemníky, zrovna v té době, kdy teď nemají zrovna nejlepší období.

Pamatujete si ještě na povinnost mít bezdotykové baterie a balené koblihy? Také se říkalo: Všechno to musíme... Nakonec nic z toho naštěstí nebylo.

Zákon říká to, že by všichni nájemníci měli měsíčně dostávat všechny ty potřebné údaje. Podívejte se, když v televizi je špatný program, nemáte se na co dívat, nemáte ani dobrou knížku, můžete si otevřít na toaletě dvířka, můžete se na ten vodoměr dívat, jak dlouho chcete, jak často chcete. To není třeba ukládat, takovou povinnost, zákonem, posílat to měsíčně. Pokud se týká tepla, můžete se dívat na ty dílky na těch poměrových měřidlech, nemusíte. Když to dostanete povinně měsíčně, taky vám to pořád nic neřekne o skutečné spotřebě, o tom, co budete platit, protože to jsou měřidla poměrová.

Na výboru od zástupců ministerstva pro místní rozvoj padla informace, že dnes už asi 60 procent těch majitelů instalovalo ta měřidla dálkově odečitatelná. Počítá se s tím, že postupně to budou všichni. Dělají to dobrovolně. Není k tomu třeba evropskou směrnici, není k tomu třeba dalších zákonů.

Přiznám se, že za 28 let starostování jsem zažil snad tisíce různých stížností od občanů. My jsme takový národ, který si dost stěžuje na kdeco. Mohl bych tady uvádět různé příklady stížností. Ale nebudu zdržovat. Nikdy za celých 28 let, od žádného, máme 4000 bytů, od žádného nájemníka bytu, ani ve svém volebním obvodu od žádného občana, jsem nezaznamenal stížnost na to, nebo požadavek na to, aby měsíčně dostávali informace o spotřebě teplé vody a tepla.

Na pana ministra, byl bych rád, kdyby potom zodpověděl, mám několik dotazů. Jestli má tedy ministerstvo pro místní rozvoj informaci o tom, kolik je aktuálně v procentech instalováno těch dálkových odečitatelných měřidel, jaký byl postoj ČR v době, kdy se přijímala tato směrnice, proč ministerstvo pro místní rozvoj navrhovalo do sněmovny, do toho procesu legislativního, přísnější zákon, než nám ukládá směrnice? Že to tak bylo, je dáno i tím, že v Poslanecké sněmovně došlo i k některým pozitivním, zjednodušujícím změnám. Ty byly přijaty. Je to v lepší podobě, než v jaké to ministerstvo pro místní rozvoj navrhovalo.

A poslední věc. Kdy chystá ministerstvo pro místní rozvoj úpravu těch předpisů, které jsou asi nejdůležitější, a mluví o tom, kolik procent se počítá podle plochy bytu a kolik podle skutečné spotřeby? Protože to je to nejdůležitější, čím můžou lidé uspořit. Děkuji za pozornost.

Datum: 1.12.2022

Zpět

Zajímavé

Odkazy