Obce už řeší, co s pozemky pro kanál

Namísto kanálu Dunaj –Odra – Labe, který propagoval bývalý český prezident Miloš Zeman, chystají moravskoslezské radnice výstavbu obytných domů či plochy pro rekreaci.

Stát totiž 1. března projekt zrušil kvůli vysokým finančním nákladům a ekologickým rizikům a tím uvolnil zablokované pozemky. „Předpokládáme, že kanál Dunaj –Odra –Labe bude z krajských zásad územního rozvoje odstraněn do konce září.

Dojde k uvolnění blokovaných ploch, ale to neznamená, že tam kdokoliv může vstoupit se svým záměrem bez dalších procesů. Tím procesem je změna územního plánu dotčené obce. Mohou ale začít již nyní, nemusí čekat na kraj,“ vysvětlila vedoucí krajského odboru územního plánování Beata Šmídová.

Čekají se spekulanti Náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka (ODS) dodal, že rozhodnutí vlády kraj vítá. „Druhá věc je ta, že se obáváme, že bude obrovský tlak spekulantů. Najednou jim uvolněné pozemky spadnou do klína. Majiteli nejsou jen obce, stát či kraj, ale i soukromníci. A jde o lukrativní pozemky. Asi začne výstavba domů,“ přemítal náměstek. Podle něj kraj žádnou výstavbu na odblokovaných pozemcích nepřipravuj e. „Uvolnil se nám pozemek v blízkosti mošnovského letiště, kde měl vzniknout přístav. Jenže tam stejně nemůžeme nic stavět, je to v sousedství přistávací dráhy,“ upřesnil Jakub Unucka.

Například radnice v Bohumíně na Karvinsku o zrušení územní rezervy, která se týká katastru městských částí Šunychl a Starý Bohumín, usilovala dlouhodobě. „Jasně jsme deklarovali, že kanál ani přístav nechceme, ani zbytečné zásahy do přírody na našem území,“ připomněl bohumínský starosta Petr Vícha (ČSSD). Podotkl, že teď může město připravovat změnu územního plánu a využít blokované pozemky pro rozvoj rekreace, k individuálnímu bydlení, ke zlepšení dopravní infrastruktury a ochrany přírody. Bohumín přes deset let rozvíjí pěší a vodní turistiku u řeky Odry a snaží se o zatraktivnění přírodní památky Hraniční meandry Odry. Právě meandry, které skýtají zázemí ohroženým druhům živočichů a vzácným rostlinám, byly případnou stavbou kanálu ohroženy.

Ostrava si oddechla Kanál odmítlo i vedení Ostravy, především vadilo nevratné poškození životního prostředí, které by tak masivní stavba způsobila. Vodní koridor by podle ostravského magistrátu zničil mimořádně cenná území, zanikly by celé biotopy. Navíc stavba ohrožovala i strategický podzemní zdroj pitné vody v části Ostrava-Nová Ves. Na uvolněných pozemcích město výstavbu neplánuje. „Uvědomme si, že břehy Odry v Ostravě již jsou unikátně využity, Ostrava má na svém území chráněnou krajinnou oblast a naší snahou je stav zachovat,“ reagovala náměstkyně ostravského primátora Hana Tichánková (ANO). Ostrava má na svém území chráněnou krajinnou oblast a naší snahou je stav zachovat Hana Tichánková, náměstkyně primátora

Autor: Doležalová Denisa

Publikováno: Právo

Datum: 17.5.2024

Zpět

Zajímavé

Odkazy