Pořad: Večerní zprávy (19:15)
moderátorka
--------------------
ČSSD vstoupí do vlády s hnutím ANO, kterou by měli tolerovat komunisté. Ve stranickém referendu ČSSD bylo pro menšinovou koaliční spolupráci 58,5 procenta hlasujících. 40% bylo proti. Sociální demokracie by měla podle dohody s ANO obsadit ve vládě pět ministerských křesel. Celý den sledovala jednání špiček ČSSD, reportérka Barbora Kalátová, Báro dobrý večer. Jak konkrétně dopadlo referendum v krajích. Kde byla podpora vstupu největší?
Barbora KALÁTOVÁ, redaktorka
--------------------
Hezký večer, tak musím říct, že napříč všemi kraji byly ty výsledky velmi rozdílné. Dokonce pět krajů, jejich straníci v těchto krajích se vyjádřili proti tomu, aby ČSSD vstoupila do té menšinové vlády s hnutím ANO. Šlo konkrétně o Plzeňský kraj, Karlovarský, Ústecký, Královéhradecký a Jihomoravský. Úplně nejhorší tedy z pohledu vedení Sociální demokracie, byla ta situace v Ústeckém kraji, tam se pro nevstoupení vyjádřilo celkem 61 %. A podobná situace byla i na Plzeňsku, 60 % hlasujících straníků bylo proti vstupu do vlády. Nakonec podpora právě vstupu do koalice s hnutím ANO, byla největší na Vysočině. Konkrétně 76,5%, podobný stav byl i ve Středočeském kraji, nebo Praze. Středočeský kraj tedy 76% a Praha 72%.
moderátorka
--------------------
Báro, jak na celkový výsledek referenda reagoval šéf ČSSD, Jan Hamáček?
Barbora KALÁTOVÁ, redaktorka
--------------------
Tak já musím říct, že Jan Hamáček působil celý dnešní den v klidu. My už jsme s ním měli rozhovor dnes v poledne, on tedy odmítal říci oficiální výsledky, protože pochopitelně chtěl představit nejdříve předsednictvu, tedy širšímu vedení strany. Ale už třeba v pondělí, Vojtěch Filip, předseda KSČM, tedy strany která by měla celou tu menšinou vládu tolerovat, se vyjádřil tak, že se bavil s předsedou ČSSD a že předseda ČSSD má z toho dobrý pocit. A taková atmosféra tedy provázela celý ten dnešní den. Potom tedy, když předstoupilo širší vedení před novináře, tak Jan Hamáček uvedl, že je tedy na čase, aby ČSSD přestala řešit své vnitrostranické problémy, ale začala řešit skutečné problémy v naší zemi. Například rozdílnou kvalitu života lidí napříč regiony. A také se vyjádřil k tomu, že není úplně spokojený s rolí, kterou mají komunisté ve vládě. Že to teda byla jedna z možných alternativ. Buď že tu vládu s hnutím ANO podpoří hnutí SPD, Tomia Okamury, nebo právě komunisté. A proto tedy byla vybrána ta cesta menšího zla, takhle už tedy mluvil na začátku těch rozhovorů o sestavení vlády. To co ale řekl na dnešní tiskové konferenci, si právě teď můžete poslechnout.
Jan HAMÁČEK, předseda strany /ČSSD/
--------------------
Volební účast 64,74% je z mého pohledu velmi vysoká. A potvrzuje, že jsme se rozhodli správně, když jsme nechali rozhodovat všechny naše členy. A ukazuje to, že naši členové mají zájem o budoucnost Sociální demokracie a že naše členská základna je aktivní. Také se ukázalo, že referendum jako institut pro rozhodování může být prospěšné, jak pro Sociální demokracii, tak pro Českou republiku a ti, kteří nás ze začátku varovali, že to nepůjde, že bude nízká volební účast, tak neměli pravdu. Ty konečné výsledky jsou 58,53 % pro a 4,2 % proti s tím, že 1,19% hlasů bylo neplatných. Já ten mandát vnímám jako velmi silný. A jak všichni víte, my jsme se na sjezdu rozhodli, že referendum bude závazné. Takže od teď končí diskuze o tom zda je pro Sociální demokracii lepší být ve vládě, nebo v opozici, protože rozhodli naši členové. A Sociální demokracie v té nové vládě bude hrát tu roli, kterou tady hraje už 40 let. To znamená roli silné levicové strany.
moderátorka
--------------------
Báro a co odpůrci vládní spolupráce s hnutím ANO, uvnitř ČSSD. Jaké byli jejich reakce?
Barbora KALÁTOVÁ, redaktorka
--------------------
Tak já musím říct, že napříč všemi těmi schůzkami na předsednictvu, byli odpůrci velmi aktivní. Celou dobu vlastně se nebáli říct ten svůj názor a vystupovali ostře proti tomu, o co se právě vedení strany snaží. Ale jak říkal už právě v ukázce předseda strany Jan Hamáček, právě oni se tou diskuzí netají a přijde jim to v pořádku, což v pořádku pravděpodobně i je. Co se týče tedy těch hlavních zástupců, tak předseda Senátu Milan Štěch, se té dnešní schůze neúčastnil. To byl právě jeden z těch ostře kritizujících, že by spíše ČSSD měla zaujmout tu roli v opozici. Ale zúčastnil se jí Petr Vícha a my už jsme s ním samozřejmě také mluvili a můžete si poslechnout, co on na to řekl.
Petr VÍCHA, senátor /ČSSD/
--------------------
Tak hodnotím kladně to, že jsme měli možnost říct svůj názor, který byl negativní. Dostali jsme ten prostor sdělit ho i členské základně a cením si toho, že proběhlo referendum a mohli o tom rozhodnout všichni členové. A ten výsledek samozřejmě plně respektujeme.
Barbora KALÁTOVÁ, redaktorka
--------------------
Co to pro vás znamená? Uvažujete třeba o tom, že byste odešel ze strany, nebo udělal nějaké radikální změny?
Petr VÍCHA, senátor /ČSSD/
--------------------
To v žádném případě, já jsem v Sociální demokracii 23 let a za tu dobu člověk zažije chvíle, kdy má jiný názor, než někdo jiný. Ale to není důvod opouštět tu skupinu a ten program, za který vlastně celou dobu nějakým způsobem bojujete. A předpokládám, že ta vláda bude mít stejně z 90 % sociálně demokratický program. Protože koneckonců ANO bylo ochotno jít jak s SPD, tak s ODS, takže oni vlastní program nemají, takže asi nebude problém podporovat ty zákony, které k nám přijdou.
Autor: Kalátová Barbora
Publikováno: Seznam.cz TV
Datum: 15.6.2018