Hranice senátních obvodů budou trvalé

Praxe, kdy někteří voliči vybírají členy horní komory každé dva roky a jiní až po deseti letech, má skončit. Do vládní volební novely to prosadil Senát.

Od letošního podzimu by měli volit své reprezentanty v Senátu po zákonem stanovených šesti letech skutečně všichni obyvatelé. Změnou vládní novely volebního zákona toho chce docílit Senát. Návrh nyní posoudí Poslanecká sněmovna, která však v tomto případě nemůže rozhodnutí senátorů přehlasovat.

Skončit tak má dosavadní letitá praxe, kdy se téměř pravidelně v každém volebním roce mění hranice několika obvodů. "Někteří lidé chodili k senátním volbám už po dvou letech a jiní třeba až po deseti. Nemohli si tak zvolit svého zástupce v pravidelných šestiletých cyklech," řekl senátor Jiří Dienstbier (ČSSD). Ze zákona proto navrhnul vypustit ustanovení, podle něhož musí ministerstvo vnitra hranice neustále upravovat.

Nyní platí, že senátor musí v daném obvodu zastupovat přibližně stejný počet obyvatel. Maximálně jich může být na 149 tisíc, minimálně o 39 tisíc méně. Český statistický úřad ale zjistil, že limit byl opět překročen na Berounsku, Mělnicku, Kladensku, Benešovsku a na Kolínsku. Obyvatel naopak příliš ubylo na Sokolovsku, Bruntálsku a na Karvinsku.

Část obvodů tedy měla o voliče přijít, aby jich jinde bylo dost. Jinak než změnou hranic to však zatím nebylo možné. Podle vládní předlohy se z tohoto důvodu měly letos měnit hranice u 17 z celkových 81 obvodů. "Co dva roky se měnily volební obvody včetně obvodů, ve kterých se volby nekonaly, a to pro případ, kdyby se náhodou konaly volby doplňovací," popsal absurdnost současných pravidel šéf senátorů sociální demokracie Petr Vícha. "Například obec Vítkov, kde se mělo volit na podzim po šesti letech, byla navrhována na přeřazení do okresu Bruntál, kde jdou lidé k urnám až za čtyři roky," podotkl.

Pro zamítnutí vládní novely se vyslovily hned dva senátní výbory, komora jim následně vyhověla. V doprovodném usnesení zároveň vyzvala kabinet Andreje Babiše, aby předložil úpravu, která přinese větší územní stálost obvodů. Ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO) přislíbil, že se o to zasadí. Naznačil však, že přijatá verze zcela neodvrátila možnost soudně zpochybnit platnost hlasování v některých obvodech. "Úplně to neznamená eliminaci rizik, že by nebylo možné se dovolat rovnosti volebního práva s odvoláním na ústavu," poznamenal. Vládní návrh znamenal, že například v obci Vítkov by lidé nešli volit letos po šesti letech, ale až za další čtyři roky.

Autor: Otto Pavel

Publikováno: E15

Datum: 5.4.2018

Zpět

Zajímavé

Odkazy