Karviná i Bohumín mají zbraň proti ubytovnám

V obou městech vznikají takzvané bezdoplatkové zóny. Noví obyvatelé takzvaných sociálních ubytoven nebudou mít nárok na doplatek na bydlení.

KARVINÁ, BOHUMÍN - Karviná se přidala k dalším městům v regionu a od poloviny února vyhlásila ve městě dvě bezdoplatkové zóny. Ty se budou týkat dvou tamních ubytoven Majáček a Mašinka. Vyhlášení bezdoplatkové zóny znamená, že noví obyvatelé těchto ubytoven už nebudou mít nárok na takzvaný doplatek na bydlení. Podobné zóny vznikly už dříve také v Bohumíně. Radnice obou měst tak chtějí omezit takzvaný byznys s chudobou.

Zástupci Karviné o vyhlášení dvou zón rozhodli po nedávných kontrolách městské policie v obou ubytovnách. Těch se účastnil i karvinský primátor Jan Wolf. "Vyhlášením bezdoplatkových zón chceme zlepšit bezpečnost ve městě," uvedl primátor. Podle zástupců města má novinka bojovat s hromaděním osob s problémovým chováním. Strážníci totiž často ve zmíněných lokalitách museli řešit narušování veřejného pořádku, páchání přestupků i trestných činů, drogovou závislost a alkoholismus. Novinka se nedotkne stávajících nájemníků.

"Stávajícím příjemcům doplatku, kteří bydlí v daných lokalitách, může být doplatek i nadále vyplácen, pokud mají platné a již uzavřené nájemní smlouvy," uvedl mluvčí karvinské radnice Lukáš Hudeček. Zástupci města a strážníků chtějí v kontrolách ubytoven ve městě pokračovat a není vyloučeno, že bezdoplatkové zóny budou vyhlášeny i na jiných místech ve městě.

Karviná není prvním městem v regionu, kde tyto zóny fungují. Nárok na doplatek v Bohumíně nemají od konce prosince noví nájemníci domů v zóně mezi ulicemi Čs. armády, Nádražní a 9. května, v ulicích Jeremenkova a Příční v Pudlově, na třídě Dr. E. Beneše s přilehlými domy na bohumínské pěší zóně, kde z bývalého hotelu Grand vznikla ubytovna. "Lokality jsme pečlivě vybírali a stanovili je na základě průzkumu. Zaznamenali jsme tam zvýšený počet přestupků, trestných činů i koncentraci lidí pobírajících sociální dávky," vysvětlil starosta Bohumína Petr Vícha.

Dosud samosprávy boj s ubytovacím byznysem prohrávaly. Před dvěma lety měly radnice možnost regulovat výplatu doplatků, záhy o ni přišly. Vyhláškou mohou zakázat vznik nových ubytoven či navyšování míst. Když ale ubytovna změní status na bytový dům, nemají už páku. Vyhlášení bezdoplatkových zón od června 2017 umožňuje novela zákona o pomoci v hmotné nouzi. V kraji této možnosti využila i další města, a to Frýdek-Místek nebo Vítkov.

***

Doplatky na bydlení

* doplatek na bydlení je dávkou v hmotné nouzi, má pomoci pokrýt odůvodněné náklady na bydlení

* vypočte se tak, že se od nákladů na bydlení odečte částka, o niž příjem posuzovaných osob převyšuje částku jejich živobytí (ta vychází z existenčního a životního minima)

* na dávku má nárok nájemce nebo vlastník bytu, ne nájemník

* maximální výše není stanovená

* loni se v kraji na doplatku na bydlení vyplatilo 637 milionů korun, a to více než 184 tisícům žadatelů

* úřad práce v kraji eviduje 150 ubytoven se schváleným provozním řádem a vyplácením doplatků

Autor: Wojnar Petr

Publikováno: 5+2 dny

Datum: 2.3.2018

Zpět

Zajímavé

Odkazy