Do souboje o prezidentský úřad se přihlásil na poslední chvíli jeden z výrazných a zároveň také kontroverzních polistopadových politiků Mirek Topolánek (61). Bývalého premiéra a exsenátora za ODS, z níž před dvěma lety odešel, vnímají politici jako těžkou váhu, která by se nakonec mohla utkat s Milošem Zemanem ve druhém kole.
Šéf ODS Petr Fiala odrážel dotazy na prezidentské kandidáty nejprve slovy, že svou strategii strana teprve zveřejní zkraje týdne. Po veřejném potvrzení Topolánkova záměru ho označil za vážného kandidáta. "Do prezidentské volby vstupuje nový kandidát s politickými zkušenostmi a zahraničněpolitickým rozhledem," uvedl v textové zprávě. Předtím Fiala v Partii na Primě řekl, že si nepřeje, aby ve funkci pokračoval Miloš Zeman, a tomu strana podřídí celou strategii.
Kandidaturu Mirka Topolánka okamžitě přivítala místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. "Já jsem byla jeho velkým vnitrostranickým oponentem, když byl předsedou a premiérem," uvedla. "Nicméně rozhodnutí, aby kandidoval na prezidenta, já vítám," prohlásila Udženija v ČT.
Topolánka prý vyprovokovalo povolební vyjednávání, do kterého se vložil Miloš Zeman. Ten řekl, že by nechal Andreje Babiše vládnout menšinově i bez důvěry. Topolánek se snaží toto duo rozbít. Babišovi nemůže už řadu let přijít na jméno, protože podle něj představuje to nejhorší z minulého režimu, Babiš mu to vrací slovy, že za Topolánka zde vládlo Palermo.
"Viděl jsem, jak je to přátelství mezi hradním a čapím lidem pevné a stvrzené i nestandardními kroky," zdůvodnil to v ČT. Podle něho chybí v soutěži silný politický kandidát, který nepochybně funkci zvládne. Topolánek chce kandidovat s podporou senátorů několika stran, podle zákona potřebuje nejméně deset jejich podpisů. "Jistě získám podpisy některých senátorů ODS, ale stejně tak to budou senátoři za TOP 09, KDU-ČSL nebo ČSSD. Nejsem stranický kandidát a prezidentská volba není o pravolevém vidění světa," řekl Topolánek Právu.
Ještě v neděli v podvečer nutný počet podpisů neměl. Sehnat je musí do úterka, kdy možnost přihlásit se do boje o Hrad končí. Jeho rozhodnutí bylo prý emocionální poté, co viděl, jak se nestandardně vyvíjí situace po volbách.
Senátorka ODS Daniela Filipiová se pod Topolánkovu kandidaturu i podepsala. "Znám ho 17 let, je to člověk s vizí, takový šachista, který má dopředu promyšleno hodně tahů," řekl Právu s tím, že je dobře, že se uchází i o hlasy z jiných stran, aby nebyl vnímán jako stranický kandidát. Coby pravicový politik může Topolánek ubrat hlasy soupeřům prezidenta Miloše Zemana. Toho se ale Filipiová neobává. Věří, že se oba dostanou do druhého kola. "A tak už to bude kdo z koho. Tam budou lidé volit menší zlo," podotkla senátorka.
Pod Topolánkovu kandidaturu se podepsal i další senátor ODS Jiří Oberfalzer. "Měl jsem s Mirkem Topolánkem spoustu konfliktů a zásadních nesouhlasů, ale překonal jsem to," sdělil Právu. Podle něho jsou Topolánek spolu se Zemanem jediní kandidáti, kteří prošli vrcholnou politikou a vědí, co tlaků a stresů to obnáší. "Je proto připraven," dodal Oberfalzer.
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek Topolánkovu kandidaturu přivítal. "Do hry vstoupil kandidát, který se může prezentovat prokazatelnými zkušenostmi nejenom premiéra, ale i respektovaného předsedy Rady EU, což jsou zkušenosti, které jeho soupeři nemají," uvedl.
Lídr ANO Andrej Babiš Právu napsal: "To si vyžaduje obrovskou dávku arogance a sebestřednosti. ODS konečně našla svého kandidáta, který symbolizuje její korupční historii." Šéf pirátů Ivan Bartoš z nového kandidáta není nadšený: "Mirek Topolánek rozhodně, už z historie, není mým favoritem."
Senátoři ČSSD dostali volnou ruku, kterému kandidátovi dají svou podporu. "Řekli jsme si, že je na každém senátorovi, koho podpoří. Můj podpis rozhodně pan Topolánek mít nebude," sdělil Právu předseda klubu soc. dem. senátorů Petr Vícha.
Horník: Dalík to korunoval
Jak řekl Právu senátor KDU-ČSL Jiří Čunek, o jeho podpis se zatím Topolánek neucházel. "Já už jsem jeden podpis dal, tak nevím, byť se diskutuje o tom, že můžeme dát podpisů více. Budu to ale řešit s ním a nikoli s médii."
Podpis Topolánek nezíská od předsedy jedenáctičlenného klubu Starostů a nezávislých Jana Horníka, který již osloven byl. Jak řekl Právu, již se podepsal Pavlu Fischerovi. "Na rovinu musím říci, že s kandidaturou pana Topolánka nesouzním, protože si dobře pamatuji, jaké chodily za jeho vlády do Senátu zákony, pamatuji si na tzv. Topolánkův batoh, kdy nám senátorům ODS neumožnila ani rozpravu o něm. A pamatuji si také na kauzu Dalík, kdy se od něho neuměl odstřihnout. A představa, že kdyby se stal prezidentem, tak by mohl Dalíkovi dát amnestii, to už by byla koruna všeho. Můj kandidát to není a řekl jsem to zástupcům ODS," uvedl Horník.
Zeman si s Topolánkem si v posledních dnech navzájem vyměnili přes média ostrá slova. Topolánek prohlásil o současném prezidentovi, že by kvůli svému zdraví již kandidovat znovu neměl. "Myslím si, že Miloš vypadá natolik špatně a mám ho natolik rád, že skoro bych mu přál, aby už podruhé tím prezidentem nebyl," řekl nedávno v ČT Topolánek. Zeman mu na oplátku vzkázal, aby se věnoval energetice a do politiky se už nevracel.
Pokud se Topolánkovi podaří sehnat podpisy, bude devátým kandidátem. Na deset by mohl zaokrouhlit jejich počet Tomio Okamura.
Mandát chce obhájit Zeman. Kandidaturu s podpisy občanů předali vnitro Jiří Drahoš a Michal Horáček. Poslaneckou nominaci odevzdali Vratislav Kulhánek (ODA), Jiří Hynek (za Realisty) a Petr Hannig (Rozumní). Se senátorskou nominací kandidují Pavel Fischer a Marek Hilšer. Kandidátku s podporou poslanců podal podle vnitra jeden uchazeč, jehož jméno nesdělilo.
Publikováno: Právo
Datum: 6.11.2017