Nebýt železnice, není město

Rubrika: Zprávy/z regionu

Vývoj železnice měl velký vliv na růst a rozvoj Bohumína.

BOHUMÍN - Dva měsíce příprav věnovaly ženy i muži z bohumnínského spolku Maryška včerejší akci, která jejich město otočila o 170 let nazpět. Zdejší nádraží slavilo výročí založení Severní dráhy císaře Ferdinanda, události, která je velmi úzce spjata také s vývojem samotného Bohumína.

Místní starosta Petr Vícha tak na peroně prvního nástupiště vítal živou kopii samotného císaře s rodinou, lidé z Maryšky zde rozdávali koláče a vytvářeli atmosféru v bohumínských slavnostních oděvech z té doby, na peroně zněl flašinet i řízná dechovka. "Toto výročí je pro nás velmi důležité, protože od toho se odvíjí i historie a rozvoj našeho města. Díky železnici se zde postavily továrny, přišli tady lidi. Dnes navíc slavíme i 72 let od osvobození Bohumína za 2. světové války," uvedl bohumínský starosta během slavnosti.

Vlak tažený historickou lokomotivou zvanou Šlechtična přijel do Bohumína před polednem. Přivezl výše zmíněnou císařskou návštěvu a další významné hosty oslav 170 let Severní dráhy, která se včera konala na několika nádražích v regionu, kudy vlak projížděl. V Bohumíně dotvářeli dobovou atmosféru dospělí i děti ze zmíněné Maryšky v dobových oděvech. "Jedná se o kopie bohumínských slavnostních krojů přibližně z roku 1820. Tyto oděvy se oblékaly jen na významné události, jako byly svatby, křtiny a velké svátky v kostele," uvedla jedna ze zakládajících členek bohumínského spolku Jana Suchánková. Oděvy si členky Maryšky šijí svépomocí. Kabáty pánských krojů ale šije vyučená krejčová. Přípravy na samotnou včerejší oslavu zabraly plné dva měsíce pilných příprav.


Autor: Kutìj Richard

Publikováno: Karvinský a havířovský deník

Datum: 2.5.2017

Zpět

Zajímavé

Odkazy