Rubrika: Zprávy
Vlak prožitkovou formou ukazuje nebezpečí drog.
BOHUMÍN - Děti ví, jak chutná pivko a cigarety, s tvrdými nelegálními drogami naštěstí ještě tolik zkušeností nemají. Takové závěry přinesly dotazníky, které loni na podzim vyplňovali bohumínští školáci ve věku 10 až 15 let v protidrogovém vlaku. Jde o zařízení, které ve svých útrobách skrývá syrové ukázky a svým návštěvníkům prožitkovou formou ukazuje, kam až může vést drogová závislost. Drogový "hrad hrůzy" se do regionu chystá opět.
Oznámili to jeho provozovatelé včera na setkání v Bohumíně, kde také prezentovali výsledky svých šetření. Z 913 vyplněných dotazníků vyplynulo, že se děti snadno dostávají k cigaretám a alkoholu. "Jedna třetina žáků druhého stupně už v životě zkoušela kouřit a více než polovina ochutnala alkohol, většinou pivo," uvedl autor projektu protidrogového vlaku Pavel Tůma. Mezi školáky je podle výsledků zhruba pět procent těch, kteří se dostali k marihuaně či hašiši.
S tvrdými drogami se zatím prakticky nepotkali, zkušenost s pervitinem, kokainem, extází či dalšími přiznalo necelé jedno procento. "Výsledky je potřeba brát s určitou rezervou, protože je vyplňovali sami žáci. Musíme spoléhat, že v nich uvedli pravdu," okomentoval to starosta Bohumína Petr Vícha.
Podle něj je největším problémem snadná dostupnost tabákových výrobků a alkoholu. Nejvíce alarmující jsou informace o tom, jak děti tráví volný čas. Téměř dvě třetiny hledají denně zábavu na internetu a sociálních sítích a hrají počítačové hry. "Bohumínské statistiky v podstatě kopírují ty celostátní, podle nichž na internetu, sledováním televize, hraním počítačových her děti ve všední den průměrně stráví čtyři hodiny," podotkl starosta.
Jak již bylo řečeno, protidrogový vlak opět dorazí do regionu. Moravskoslezský kraj je spolu s oblastí Chebska a okolí místem, kde se tomuto projektu zatím daří nejvíce v republice. Vlak se v našem regionu představil poprvé loni na podzim. Jak včera v Bohumíně řekli protidrogoví koordinátoři některých měst, v té době neměl projekt přílišnou podporu například na kraji. Dnes je situace poněkud jiná.
"Myslím si, že ukázat dětem drogové nebezpečí prožitkovou formou má své opodstatnění. Osobně bych byl pro, aby se do takových aktivit zapojovali stále více také rodiče," podotkl náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Martin Gebauer. Okolo tři sta tisíc tak do návštěvy vlaku investuje například karvinská radnice. Ta takto pokryje náklady na návštěvy žáků 8. tříd místních škol a příslušného ročníku víceletého gymnázia. Během března až května bude vlak pobývat také v Havířově, Ostravě, navštíví Krnov, Frýdlant nad Ostravicí, Kopřivnici a Nový Jičín.
Autor: Kutìj Richard
Publikováno: Havířovský deník
Datum: 1.3.2017