Rubrika: Severní Morava a Slezsko
Města z Karvinska se včera dozvěděla výsledky průzkumu z protidrogového vlaku, který jimi loni projel v loňském roce. "Z 913 dotazníků, které bohumínští školáci vyplnili při své návštěvě protidrogového vlaku, vyplynulo, že se snadno dostávají k cigaretám a alkoholu. Jedna třetina žáků druhého stupně už v životě zkoušela kouřit a více než polovina ochutnala alkohol, ve většině případů to bylo pivo. Devět procent dětí přiznalo, že se minimálně jednou v životě opilo," sdělil autor unikátního vlaku Pavel Tuma.
Dodal, že kontakt s těmito návykovými látkami roste s věkem respondentů. "U patnáctiletých dětí je necelá pětina pravidelných kuřáků," upřesnil Tuma. Podle bohumínského starosty Petra Víchy (ČSSD) je největším problémem snadná dostupnost tabákových výrobků a alkoholu. "Zodpovědnost je především na rodičích, potažmo na prodejcích a provozovatelích restauračních zařízení. Naše městská policie se proto v příštích měsících více zaměří na kontroly místních podniků a konzumaci alkoholu u mladistvých," uvedl starosta.
S drogami mají dle dotazníků bohumínští školáci minimální zkušenost. Pět procent z nich se dostalo k marihuaně a hašiši, tvrdé drogy zatím nepotkali. Alarmující jsou však podle radnice informace, jak děti tráví volný čas. Dvě třetiny z nich sedí denně u počítačových her a internetu, především na sociálních sítích.
"Bohumínské statistiky v podstatě kopírují ty celostátní, podle nichž na internetu, sledováním televize, hraním počítačových her děti ve všední den průměrně stráví čtyři hodiny," vysvětloval Vícha. Podle něj je závislost na sociálních sítích opomíjenou a skrytou hrozbou pro zdravý vývoj celé budoucí generace. Město proto bude i letos podporovat aktivity, které by děti přinutily opustit prostředí virtuálního světa - například lyžování, plavání, šachy, ozdravné pobyty i atraktivní víkendové akce.
Výsledky havířovských dotazníků ukázaly, že některé děti mají první zkušenosti s alkoholem již v šesti letech. Proto, ale také kvůli alarmujícím výsledkům loňských testů na měření spotřeby nelegálních návykových látek u žáků, se město rozhodlo, že protidrogový vlak přijede na jaře znovu a půjdou do něj šesťáci a sedmáci. Zastupitelé schválili na projekt necelých 350 tisíc korun.
Loňská první moravskoslezská tour protidrogového vlaku Revolution Train vedla i do Orlové a Českého Těšína. Celkem ho navštívilo kolem pěti tisíc školáků. Do kraje zavítá i letos a to už na jaře. "Tentokrát vlak vyrazí do Krnova, Ostravy-Poruby, Karviné, Frýdlantu nad Ostravicí, Kopřivnice, Nového Jičína a vrátí se i do Havířova. Aktuálně zvažuje větší zapojení také Moravskoslezský kraj," sdělil Tuma.
Regionální mutace: Právo - severní Morava a Slezsko
Autor: Doležalová Denisa
Publikováno: Právo
Datum: 1.3.2017