Ještě Pudlov... a bude hotovo

Možná už za dva roky by se mohly stavět protipovodňové hráze v Pudlově.

Deník sleduje

BOHUMÍN - Půjde­-li všechno, jak si investor a projektanti naplánovali, už za dva roky by se mohla stavět protipovodňová hráz v bohumínské části Pudlov. Tato městská část je poslední ve městě, kde ochrana proti velké vodě stále chybí. Naposledy vyrostl před dvěma lety ochranný val kolem Vrbického jezera, hráze už chrání také Šunychl i Starý Bohumín. O tom, jaký je aktuální stav přípravy výstavby protipovodňových hrází v Pudlově, se mluvilo na setkání s obyvateli této městské části tento týden.

"Probíral se současný stav zpracování projektové dokumentace, jaké kroky teď budou následovat a kdy se začnou vykupovat pozemky pro výstavbu hráze," prozradil Dalibor Třaskoš z odboru rozvoje a investic bohumínské radnice. Také na ochranu Pudlova před velkou vodou přispěje investorovi ministerstvo zemědělství z programu Podpory prevence před povodněmi.

"Podařilo se od ministerstva zemědělství získat příslib financování této hráze. Nyní už záleží jen na tom, jak bude Povodí Odry úspěšné ve výkupech pozemků," řekl starosta Bohumína Petr Vícha. Někteří obyvatelé už dostali smlouvy k výkupům. Pokud vše půjde dobře, mělo by Povodí Odry mít všechny pozemky do dvou let. "Pokud jde o celé parcely, vykupují se celé. Pokud je potřebná jen část, oddělí se geometrickým plánem," řekl technický ředitel Povodí Odry Čestmír Vlček.

Do roku 2020?

Stavba by za optimálních podmínek mohla fyzicky začít v roce 2018 a trvat má cca 24 měsíců. Na přípravách pudlovských hrází intenzivně pracuje Povodí Odry ve spolupráci s městem už několik let. Radnice Povodí dokonce přispěla na projektování hrází dva miliony korun. V této chvíli je hotová dokumentace pro územní řízení. Vodohospodáři odhadují náklady na stavbu protipovodňových valů na více než 200 milionů korun. Pudlov je jedinou městskou částí Bohumína, kterou zbývá ochránit před velkou vodou. Naposledy vznikl protipovodňový val v sousední Vrbici, a to v roce 2013. Jeho výstavba přišla na 51 milionů korun, dalších 10 milionů korun stály příprava dokumentace a výkupy pozemků. Hráz je téměř dva kilometry dlouhá a chrání téměř pět set obyvatel Vrbice před stoletou vodou.

Autor: Januszek Tomáš

Publikováno: Karvinský a havířovský deník

Datum: 10.10.2015

Zpět

Zajímavé

Odkazy