Rubrika: Sociální problémy - Ostravský kraj
OSTRAVA (mtk) - Lidé z ubytoven dnes vyrazili na radnice v Bohumíně na Karvinsku a některých ostravských obvodech, aby vyjádřili svůj nesouhlas s jejich postupem při rozhodování o doplatku na bydlení. Souhlas obce je od května nezbytnou podmínkou pro přiznání této dávky. Bohumín ale žadatelům souhlas odmítl udělit, některé ostravské obvody ho podmínily různými pravidly a centrální obvod Moravská Ostrava a Přívoz se k žádostem nevyjádřil, což ale fakticky znamená, že lidé dávku nedostanou.
Před radnicí centrálního ostravského obvodu se shromáždila stovka lidí, kteří přišli z ubytoven v Cihelní a Sadové ulici. "Žádáme paní starostku, aby se nad námi smilovala, když do konce měsíce nedostane majitel na bydlení, tak jsme na ulici," uvedl mluvčí petice Ladislav Grundza. V ubytovně žije osm let a je spokojený. Za bydlení platí 4300 korun měsíčně. Je bez zaměstnání a práci mu prý nikde dát nechtějí. Lidé shodně tvrdili, že se bojí a bez doplatku na bydlení situaci nezvládnou.
Zástupci petici s 300 podpisy, kterou žádají obvod o přehodnocení situace, předali na sekretariátu starostky, která je nepřijala, protože měla jednání. "Co jsem si přečetla v petici, tak určitě souhlasím s tím, co tam je tvrzeno, že není správné, když každé město či obvod k tomu přistupuje různě. To je právě věc, kterou jsme kritizovali, a popudila nás k tomu, abychom dali stanovisko, že se k žádostem nebudeme vyjadřovat," řekla novinářům starostka Petra Bernfeldová (Ostravak). Vadí jí to, že obce nemají přesná kritéria, podle nichž by měly situaci posuzovat.
Podle ní je sociální odbor připraven s lidmi individuálně pracovat. Míní, že ubytovna by měla sloužit k přechodnému krátkému pobytu. Řada lidí v nich ale žije i několik let. "Vychovávají se další generace, které budou zvyklé na tento 'luxus', kdy jim v ubytovně uklidí, vyčistí a vše udělají, a svým způsobem to mají zadarmo, protože jim to zaplatí stát," doplnila.
V Bohumíně si petici s více než 140 podpisy lidí z pěti ubytoven převzal starosta Petr Vícha (ČSSD). "Budeme ji vyřizovat jako každou jinou petici. Petičníci se chovali velmi slušně a předání bylo důstojné," řekl. Město v souvislosti s ubytovnami registruje stovku žádostí o přidělení městského bytu. Žádostmi se poté, co sociální pracovníci prověří poměry v rodinách, zabývá bytová komise, která je probere. "S politováním však musím konstatovat, že řada lidí, která žádá o mimořádné přidělení bytu, má u města dluhy, a těmi se proto bytová komise zabývat nebude," uvedl Vícha.
Asi stovka lidí přišla podle mluvčího Michala Kuttyho i na radnici v městské části Jih. Přestože byli neohlášeni, starosta Martin Bednář (ANO) přerušil pravidelnou pondělní poradu a s lidmi diskutoval. Obvod však chce postupovat podle zásad schválených radou. Hlavním kritériem je trvalé bydliště na území obvodu alespoň 12 měsíců před podáním žádosti i to, že žadatelem je občan bydlící v ubytovně se schváleným provozním řádem. Od září bude rovněž zkoumána bezdlužnost žadatelů vůči městskému obvodu.
Podle aktivisty Kumara Vishwanathana z obecně prospěšné společnosti Vzájemné soužití je správné, že lidé vyšli na úřady. "Chápu, že některé obce to bojkotují, protože ten zákon je špatný. Nevyhovuje to lidem ani samosprávám. Byznys s chudobou to neomezí, naopak se roztočí ještě horším způsobem," míní Vishwanathan. Odhaduje, že žadatelů, kteří by mohli přijít o doplatek na bydlení, by v Ostravě a Bohumíně mohlo být až 2200, bez bydlení mohlo ocitnout až 7000 lidí včetně dětí.
Autor: Helánová Martina
Publikováno: Zpravodajství ČTK
Datum: 15.6.2015