Vnitro otočilo. Obce nemohou stopnout dávky na bydlení

Rubrika: Kraj Moravskoslezský

Nesouhlas obce s vydáním doplatku na bydlení nemusí být pro úřady práce, které dávku vydávají, závazný. Ministr vnitra Milan Chovanec to sdělil šéfce resortu práce Michaele Marksové. Dopálil tím některé starosty, kteří to označují za krach státní správy.

OSTRAVA - Bouře kolem doplatků na bydlení má své pokračování. Ministerstvo vnitra totiž zcela změnilo své původní stanovisko. Zatímco doteď bylo rozhodnutí o doplatcích na obcích, nově se úřady práce verdiktem obcí podle ministerstva řídit nemusí.
Ministr vnitra vyšel z názoru svého poradního sboru. Ten navíc stejně jako Legislativní rada vlády upozornil na pochybnosti o ústavnosti závaznosti rozhodnutí obcí na výplatu doplatků na ubytování. "Dochází ke střetu ústavního práva obce na samosprávu a ústavních práv žadatele o přiznání doplatku na bydlení, konkrétně ústavního práva na pomoc v hmotné nouzi a spravedlivý proces. Nelze plně upřednostnit jedno z ústavně zaručených práv," uvedl v dopisu ministr vnitra Milan Chovanec.
Podle něj i podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera je opatření v zákoně nesystémové a je nutné rychle připravit novelu.

Změna názoru dopálila některé starosty. "Je jasné, že se zde koná krach státní správy a neschopnost poradit si s ubytovacím byznysem. Je paradoxní, že poslední, kdo v tomto Kocourkově bojuje za větší efektivitu státu proti mrhání peněz a proti tomu, aby standardem bydlení pro rodiny s dětmi nebyly ubytovny, jsou obce," reagoval Petr Vícha, senátor a starosta Bohumína, kde zastupitelstvo na základě novely žádné doplatky na ubytování neschválilo.

Vícha vyzval úřady práce k dodržování zákona a uplatňování místně obvyklého nájemného. "Do týdne sdělíme pobočce v Bohumíně, kolik to u nás činí," konstatoval Vícha s tím, že není možné, aby se za pokoj se čtyřmi postelemi na ubytovně platilo patnáct tisíc korun, když za větší městský byt se platí čtvrtinové nájemné. Starosta upozornil, že tímto končí městské hledání bydlení pro lidi na ubytovnách.

Podobně hovoří i starostka ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková. "Na jedné straně nám ubude práce, protože kvůli doplatkům zasedali radní každý týden, ale změněný názor ministerstva problém vůbec neřeší. Stát se zachoval jako mesiáš, ale problém zůstane nám," řekla Janáčková. "V ubytovnách v našem obvodu bydlí jen pár místních, a ti navíc mají dluhy k obci. Kdo si naši sociální péči opravdu zasloužil, tomu jsme ji poskytli. Nyní zvítězili provozovatelé ubytoven." Janáčková upozornila, že obce chtějí mít pravomoc rozhodovat o ubytovnách už při jejich vzniku, což se neděje.

Se sdělením ministerstva vnitra naopak souhlasí romský aktivista Kumar Vishwanathan. "Je to klíč k celkovému uklidnění situace, protože dle mého názoru je zákon o sociálním bydlení nedomyšlený. Poškozuje desítky tisíc rodin s dětmi. Je třeba připravit zákon nový, který bude komplexní a bude mít hlavu a patu," uvedl Vishwanathan.

Podle Zbyňka Stanjury (ODS), autora změny, aby rozhodnutí obcí bylo závazné, je zákon zcela v pořádku. Nechápe, proč ministerstvo vnitra obrátilo: "Buď chceme bojovat proti zneužívání sociálních dávek, nebo nechceme," řekl.

Autor: Gabzdyl Josef

Publikováno: Mladá fronta Dnes

Datum: 24.6.2015

Zpět

Zajímavé

Odkazy