Dva ze tří obvodů v kraji, ve kterých se letos volilo do horní komory parlamentu, mají nového senátora. Svůj post obhájil pouze Radek Sušil, Eva Richtrová a Petr Guziana končí.
OSTRAVA - Včerejší slavnostní večer na Pražském hradě byl podle všeho poslední velkou akcí, které se jako senátorka zúčastnila Eva Richtrová. "Rozhodně si to nenechám ujít, je to krásná oslava v nádherném prostředí, kde se mohu setkat se zajímavými lidmi," těšila se sociální demokratka, která svůj post v obvodu Frýdek-Místek už neobhajovala. "Nechtěla jsem, mám i jiné povinnosti a navíc nejsem nejmladší," vysvětluje. Na horní komoru parlamentu ale nedá dopustit. "Byla to určitě obrovská zkušenost. Asi to nejcennější, co si ze Senátu odnáším, je poznání, že se i s opozicí dá jednat na úrovni. Ať už při diskusích, nebo při práci v komisích, nebylo poznat, kdo je ze které strany. To je dáno dvěma důvody. Tím prvním je genius loci Senátu, kde se slušně chovají například i ministři, kteří tam přijdou jednat, byť v parlamentu vystupují často úplně jinak. Druhým je pak fakt, že se do Senátu volí většinově, ne podle stranických seznamů a dostávají se tam zkušenější lidé."
Petr Guziana na Pražský hrad na oslavy státního svátku nezamířil. "Mám jiný program, nejdu tam," sdělil politik, který se na rozdíl od Evy Richtrové o obhajobu senátního křesla pokusil. V obvodu Ostrava-město ovšem neuspěl, což ale v Moravskoslezském kraji není nic výjimečného, protože obhajoba senátorského postu se zde zatím podařila jen třem mužům. Ještě v začátcích Senátu obhájil po zkráceném dvouletém mandátu svou pozici Emil Škrabiš (KDU-ČSL) na Třinecku, úspěšný byl i bohumínský starosta Petr Vícha (ČSSD) a v posledních volbách se dařilo karvinskému Radku Sušilovi (ČSSD).
"Sešlo se více věcí," míní Petr Guziana. "Vedle katastrofálně nízké voličské účasti, hlavně ve druhém kole, se na mé kandidatuře projevil i fakt, že jsem se na jaře rozešel se sociální demokracií. A to mi bývalí spolustraníci neodpustili. Odchodu ale nelituji, byť by v opačném případě výsledek možná vypadal jinak. Ale situace ve straně mi jinou možnost nedávala," dodává politik, který kandidoval za Stranu Práv Občanů. Osobně za svůj největší přínos ze svého působení v Senátu pokládá vznik lékařské fakulty v Ostravě. "Jsem rád, že jsem ze svého postu mohl působit v její prospěch," vysvětluje lékař, který si ale příliš dlouhý odpočinek neplánuje. "Od 3. listopadu nastupuji na své místo v ostravské fakultní nemocnici. Vracím se tam, odkud jsem před šesti lety odešel."
Oba končící senátory spojuje jedna věc - třetinová neúčast při hlasováních. Lépe si vedla Eva Richtrová s 30 procenty, nejhůře Guziana s 36. "Neúčasti při hlasování se nikdo nevyhne. Například když je na služebních cestách, či má jednání mimo Senát. V mém případě to navíc byla i vážná nemoc, kvůli které jsem na nějaký čas nemohl do Prahy dojíždět," vysvětluje Guziana. "Hlasování je spousta a občas se prostě nestihne. Například v okamžiku, kdy je v Senátu nějaký ministr, s nímž potřebujete něco probrat. Pak, pokud nejde o významné hlasování, samozřejmě dáte přednost jednání. Ale u důležitých hlasování si to každý pohlídá," dodala Richtrová.
Regionální mutace: Mladá fronta DNES - Moravskoslezský kraj
Autor: Štalmach Darek
Publikováno: Mladá fronta Dnes
Datum: 29.10.2014