Facka Zemanovi? Služební zákon prošel

Rubrika: Z domova

PRAHA - Pokud si chtěl prezident Miloš Zeman otestovat, zda sněmovna dá na jeho názor, tak prohrál. Pokud však potřeboval záminku, aby mohl podat ústavní žalobu proti služebnímu zákonu, pak uspěl. Poslanci totiž navzdory jeho výhradám včera schválili zákon, na kterém se shodla vládní koalice s pravicovou opozicí. Političtí náměstci tedy zůstanou. Norma teď zamíří do senátu, kde "vládne" klub ČSSD, proto se nedá čekat, že by politické náměstky škrtl. Ani Zemanova výhrůžka Ústavním soudem je příliš nestraší. "Myslím, že to nemá na rozhodování žádný vliv," říká předseda klubu sociálnědemokratických senátorů Petr Vícha. Prezident se tak může spolehnout jen na klub stran SPO (dříve Zemanovci) a KSČM. "Pozměňovací návrh se vyloučit nedá," tajemně připouští předseda SPO Jan Veleba.

Pomalý rozjezd zákona

Prezidentova kritika "politických" náměstků, kteří "si budou jen česat pěšinku", je však trochu paradoxní. Už v zákoně navrženém jeho vládou v roce 2002 měl ministr nárok na dva náměstky, kteří neměli mít přímé podřízené a byli by jen zástupci ministra - tedy politickými náměstky.

Několikrát "záplatovaná" norma by měla začít platit od ledna. Jenže to bude trochu jinak. Příští rok se ještě snižování nebo navyšování úředníků čekat nedá: o počtu svých podřízených bude rozhodovat šéf daného správního úřadu, na ministerstvu tedy ministr. A nedá se čekat, že by chtěl výrazněji zeštíhlovat svůj resort. Teprve od ledna 2016 bude určování počtu zaměstnanců zcela v rukou resortů vnitra a financí, jejichž vliv na státní správu vzroste.

Autonomního "superúředníka" - šéfa státní služby - nahradí "supernáměstek" ministra vnitra, nejvyšší úředníky jednotlivých ministerstev si budou vybírat ministři. Striktní oddělení politické a úřednické linie se tedy nekoná. Už včera se však ukázalo, že spojenectví koalice a opozice kolem služebního zákona je křehké. TOP 09 vadí, že jako absolvované vysokoškolské studium bude služební zákon uznávat i Fakultu státní bezpečnosti a Fakultu ochrany státních hranic Vysoké školy SNB, stejně jako moskevský institut MGIMO. "Husákovským režimem vycepovaný komunistický fízl nepatří do státní správy 25 let po listopadu 1989 a při první příležitosti se tento váš rudý názor pokusíme změnit," řekl Kalousek.

Autor: Němec Jan

Publikováno: Mladá fronta Dnes

Datum: 11.9.2014

Zpět

Zajímavé

Odkazy