Rubrika: Česko
Politika
Miloslav Vlček má hlídat Sobotkův program při jednání parlamentu Politickou dráhu exšéfa sněmovny utnuly dva finanční skandály
Na sklonku dubna roku 2010 Miloslav Vlček opustil po čtrnácti letech sídlo sněmovny na pražské Malé Straně. Zrovna přiznal, že překročil zákon, když část dvouapůlmilionové půjčky vrátil svému asistentovi v hotovosti a papírovém pytlíku. A také, že lhal, když tvrdil, že nezná příjemce dotace, do jejíhož přidělení zasahoval.
Vyučený mechanizátor traktorů z Olomouckého kraje, který poté vystudoval v Brně Provozně ekonomickou fakultu Vysoké školy zemědělské, se nyní do sněmovny vrací. Podle zdrojů HN Vlčka zaměstná lídr ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka. Konkrétně jako svého parlamentního zpravodaje. "Zatím jsem se ničím nestal. Nic takového jsem zatím nikomu neslíbil," reagoval Vlček. Nepopřel však, že nabídka padla. Premiér nechal dotaz bez odpovědi.
Svízelný návrat Coby parlamentní zpravodaj se někdejší šéf sněmovny vrátí k organizační práci, jen místo dvouset-hlavého sboru poslanců bude dohlížet na program premiéra. Hlídat, kdy má hlasovat nebo vystupovat na plénu. Sociální demokraté hledali pro třiapadesátiletého ekonoma uplatnění už delší čas. Předloni zkoušel kandidovat za Šumperk do Senátu, ale neuspěl. Prohru nesl těžce. Na svém webu tehdy voličům vzkázal, že "mají, co chtěli, a s výsledkem budou muset žít šest let".
Práce pro stát se mu rýsovala i loni, když ho oranžoví senátoři navrhli jako inspektora Úřadu pro ochranu osobních údajů. "Když člověk zvládne pozici poslance a předsedy sněmovny, nepochybně zvládne dělat inspektora úřadu, který osobně považuji za celkem zbytečný," komentoval tehdy šéf senátorů ČSSD Petr Vícha.
Desetiletý úvazek za 79 tisíc měsíčně však narazil na odpor prezidenta Miloše Zemana. Upozornil Sobotku, že Vlčka nejmenuje, protože mu chybí potřebná odbornost. ČSSD pak nominaci stáhla a Vlček zůstal bez práce.
Poslední pokus přišel s loňskými sněmovními volbami, jenže Vlčkovi se přes okresní nominaci nepodařilo dostat na kandidátku strany. Zakotvil nakonec alespoň ve volebním týmu sociálních demokratů, kde je dodnes.
Rošťáctví se nevyplácí
V době, kdy předsedal sněmovně, proslul někdejší zaměstnanec JZD Ludmírov citáty, kterými se snažil kultivovat poslance na začátku jednání. Například: "Rošťáctví se jednou povede, ale nadlouho je lepší poctivost." To si sám ověřil. V roce 2010 HN popsaly případ 25milionové podezřelé dotace na sportovní centrum v Harrachově. Stavba i peníze skončily v luxusním hotelu Vlčkova poradce a fotografa Petra Vrzala, politik navíc nejdřív lhal o tom, že ho nezná. O tři roky dříve přitom osobně žádal sněmovní rozpočtový výbor, aby tuto dotaci zařadil do kapitoly rozpočtu, kde se peníze hůře kontrolují. Pak se přidala kauza, kdy si od svého asistenta půjčil v roce 2006 2,5 milionu na kampaň. Milion mu vracel v papírovém pytlíku, přestože tak porušil zákon proti praní špinavých peněz z roku 2004. Tvrdil, že nevěděl, že se dopouští něčeho nekalého. Jedno z klíčových protikorupčních opatření však sám pomáhal schvalovat, protože v době jeho přijetí byl členem dolní komory. Hlasoval pro.
Autor: Surmanová Kateřina
Publikováno: Hospodářské noviny
Datum: 14.2.2014