Karvinsko: stále více prachu

Prašné limity jsou překročeny v každém městě okresu. Všechna jsou v první desítce v rámci celé České republiky.

KARVINÁ, BOHUMÍN - Obyvatelé Karvinska (i když nejen oni) dýchali v průběhu loňského roku více prachu než v roce předchozím. Vyplývá to z tabulek Českého hydrometeorologického ústavu, který kromě přesných hodnot prachových částic eviduje také počet dní, kdy byl překročen zákonem daný limit znečištění vzduchu. Povolená denní imisní hodnota u prachu je 50 mikrogramů na metr krychlový a podle zákona je takových dní povoleno pouze 35 v roce.

Nejhorší je Havířov

V Karviné jich však ve srovnání let 2013 a 2012 bylo o deset více (95 dní v roce 2013 a 85 v roce 2012). Podobně jsou na tom i jiná města v okolí. Český Těšín zaznamenal loni o 12 dní více (98/86), Orlová o tři (94/91) a Havířov dokonce o 16 (98/82). Oficiální údaje z Bohumína známy nejsou, neboť tam loni v dubnu vypnuli měřicí stanici. Ale ještě do té doby naměřila 63 nadlimitně prašných dní. Jediným místem, kde se situace v ročním srovnání zlepšila, jsou Věřňovice. Tam v roce 2012 zaznamenali 107 extrémně prašných dní, zatímco loni "jen" 96. Ředitelka obecně prospěšné společnosti Čisté nebe Markéta Ubíková tato čísla komentovala slovy: "Kvalita ovzduší nejen v Karviné, ale na území celého Ostravska je nadále velmi špatná, což čísla jen potvrzují. Je povinností nové vlády, aby se situací začala neprodleně vážně zabývat."

Šikovný ministr

Dlouhé roky neřešenou situaci, kdy jsou překračovány limity polétavého prachu v ovzduší, aniž je za to kdokoli trestán, začal před asi dvěma lety řešit tehdejší ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Ustavil pracovní skupinu, jejímiž členy jsou kromě ministerských a krajských úředníků také zástupci měst v regionu a která se špatným stavem ovzduší v průmyslové aglomeraci na Ostravsku systematicky zabývala, scházela se nikoli v Praze, ale přímo na Ostravsku či Karvinsku a jednala na toto téma i s polskou stranou, odkud prokazatelně přichází velká část znečištěného vzduchu.

Skupina funguje dodnes a sešla se jednou za éry nového ministra životního prostředí Tomáše Podivínského. Bohumínský starosta a senátor za ČSSD Petr Vícha, který u mnoha jednání této skupiny byl, hodnotí její činnost a zejména výsledky pozitivně. "Nutno říci, že ač je bývalý ministr Chalupa mým stranickým soupeřem, udělal v tomto směru asi nejvíc než kdokoli před ním. Díky jeho aktivitě se rozjely kotlíkové dotace, rozdělily se peníze na výsadbu izolační zeleně ve městech a stát přispívá dodnes na ozdravné pobyty dětí z tohoto regionu, což je bezpochyby velice záslužné," tvrdí Petr Vícha.

Nedotažená je zatím záležitost, která však předpokládá změnu legislativy. Je třeba zlegalizovat možnost kontroly kotlů v soukromých domech, jejich majitelé dnes nemají povinnost vpustit do domu úředníky ani kontrolory, kteří by chtěli zjistit, jak a čím dotyčný topí a tak neekologickým chováním neznečišťuje ovzduší právě on. "To se bohužel nepodařilo dotáhnout do fáze legislativního procesu," řekl bohumínský starosta Petr Vícha.

Ten právě včera jednal se starosty obcí na polské straně příhraničí o dalších opatřeních, která je potřeba udělat pro to, aby se kvalita vzduchu zejména v zimním období stále zlepšovala. Znečištěný vzduch z Polska totiž často ovlivňuje stav ovzduší a prašnost i na české straně hranice. "V Polsku však není v této záležitosti vyvíjen takový tlak jako u nás. To téma není příliš zajímavé pro média ani pro politiky," konstatoval Vícha. Přesto prý jsou starostové, s nimiž jednal, nakloněni řešení situace a zaujala je prý například možnost výměny starých kotlů na tuhá paliva za moderní automaticky řízené přístroje, které jsou velmi ekologické.

Autor: Januszek Tomáš

Publikováno: Havířovský deník

Datum: 16.1.2014

Zpět

Zajímavé

Odkazy