Rubrika: Česká republika
Situace v ČSSD se vyjasnila. Cesta k vládě je ale dlouhá. ANO váhá, šéf lidovců do ní nechce. Bohuslav Sobotka může zůstat sám
PRAHA - Lavina zdola smetla účastníky tajné lánské schůzky dřív, než je odstřihlo hlasování shora. Pod tlakem místních, okresních a krajských organizací ČSSD, ale také veřejnosti rezignovali na stranické funkce Michal Hašek a Zdeněk Škromach. Jeroným Tejc odstoupí z čela poslaneckého klubu. Jiří Zimola se stáhl do Jihočeského kraje už minulý týden. Poslední lánský návštěvník, místopředseda ČSSD Milan Chovanec, demisi nabídl Bohuslavu Sobotkovi před několika dny, ale ten ji nepřijal.
Včerejším vystoupením Michala Haška a Jeronýma Tejce v přímém přenosu ČT by se tak měla uzavřít pučistická povolební kapitola v ČSSD. Zdůvodnění jejich kroku tomu však zdaleka nenapovídá: "Namísto reflexe volebního neúspěchu a popisu jeho příčin jsou nyní v ČSSD nátlakovými metodami umlčováni kritici a lidé s názorem odlišným, než má předseda strany a jeho názoroví souputníci," uvedl končící první místopředseda Hašek.
Jinak řečeno, sami sebe vidí jako zásadové zastánce sociálnědemokratické politiky, kterou poškodil předseda Sobotka nepovedenou kampaní a vypjatým vztahem s prezidentem Milošem Zemanem. "Nic nepochopili, stylizují se do role obětí, což je úplně mimo," soudí předseda senátního klubu ČSSD Petr Vícha.
Hašek a Tejc zároveň vyzvali místopředsedy Lubomíra Zaorálka a Milana Chovance k vyvození odpovědnosti za špatný volební výsledek a odstoupení. "To je úplný nesmysl, kdo by asi ve vedení zůstal?" reagovala místopředsedkyně strany a Senátu Alena Gajdůšková. I šéf ČSSD Bohuslav Sobotka označil odchod Haška, Škromacha, Tejce a Zimoly z vedení strany za dostatečný. Omluvil se znovu veřejnosti za to, že vinou půtek uvnitř strany se zdržela povolební vyjednávání. Ta chce zahájit hned v neděli. Preferuje silnou vládní koalici s ANO a lidovci.
Jenže jeho pozice nebude snadná. "Uděláme vše pro to, abychom pro vznik vlády ČSSD zajistili jednotnou podporu celého poslaneckého klubu ČSSD, tedy padesát hlasů," deklarovali sice Hašek s Tejcem, ale vzápětí výhružně dodali: "Plnou odpovědnost za výsledek jednání o vládě a za její fungování ponese především předseda ČSSD. Ve sněmovně budeme podporovat všechny kroky, které budou v souladu s programem a volebními závazky ČSSD." Jeroným Tejc ještě dodal, že "přeje Sobotkovi, aby byl při jednáních s partnery stejně tvrdý a důsledný, jako byl vůči kritikům ve své straně".
Přitom je jasné, že koalice s ANO a KDU-ČSL by logicky obsahovala desítky ústupků od slibů ČSSD, například v oblasti církevních restitucí či daní. V tomto směru bude nedělní zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD důležité. Bohuslav Sobotka by z něj měl vyjít nejen jako vítěz sporu s "pučisty", ale hlavně jako budoucí premiér s mandátem vyjednat maximum možného, neboť v koaliční vládě 100 procent z programu ČSSD prosadit nemůže.
Navíc se komplikuje i situace u jeho partnerů. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek sdělil, že ve vládě osobně nemusí sedět, což by byla rarita - trojkoaliční kabinet bez dvou stranických šéfů. Lidovci a ANO se včera shodli, že chtějí zabránit rozpočtovému provizoriu, snížit navržený schodek, zrušit jeden sněmovní výbor a komisi, prosadit čtyři místopředsedy dolní komory. ANO zároveň oznámilo, že bude usilovat o post šéfa sněmovny.
Autor: Perknerová Kateřina
Publikováno: Moravskoslezský deník
Datum: 9.11.2013