První místopředseda ČSSD Michal Hašek se včera na tříhodinovém bouřlivém jednání nejužšího vedení strany omluvil za lži kolem tajné schůzky s prezidentem Milošem Zemanem. Později svou omluvu spolu se Zdeňkem Škromachem adresoval i občanům. Šéfovi strany Bohuslavu Sobotkovi to ale nestačí.
"Omlouvám se občanům České republiky za to, že jsem držel dohodu účastníků lánské schůzky, a ta zněla tak, že ta schůzka byla a zůstane neveřejná," uvedl včera Hašek na separátní tiskové konferenci za účasti Škromacha a šéfa poslanců soc. dem. Jeronýma Tejce. "Mrzí mě to, lhát se nemá, ani v politice, ani v životě," řekl Hašek a dodal: "Považuji to za osobní chybu a bude to samozřejmě součást mého zvažování, s jakým stanoviskem předstoupím před ÚVV." Většině z devítičlenného grémia, kde má Sobotka většinu 6:3, ale omluva nestačí. Požadují nejen Haškovu hlavu, ale také odchod dalších účastníků lánské schůzky - Tejce, Škromacha i Milana Chovance, který jako první prolomil mlčení a dosvědčil, že schůzka se konala.
"Na funkci nelpím"
"Bohužel se ukazuje, že přátelé Tejc, Hašek, Škromach a další sociální demokracii v posledních dnech poškozují soustavně," prohlásil po grémiu Sobotka, který jejich chování označil za velkou ostudu. "Myslím si, že ti, co lhali, ti, co se snažili změnit vedení strany nedemokratickým způsobem, by měli ze svých funkcí odstoupit," řekl. O Chovancovi se Sobotka nezmínil. Hašek uvedl, že si dává čas na rozmyšlenou do jednání ústředního výkonného výboru v neděli 10. listopadu. "V žádném případě nelpím na funkci prvního místopředsedy ČSSD. Svoje definitivní rozhodnutí samozřejmě po konzultaci se členy soc. dem. sdělím ÚVV," uvedl Hašek.
Také Škromach a Tejc sdělili, že se poradí ve svých organizacích. "Omlouvám se za některé mé nepřesné informace, na druhé straně chci říci, že na své funkci jsem nikdy nelpěl, vždy to byla otázka, zda o ni soc. dem. stojí, nebo nestojí," přidal se Škromach. Jindy suverénní Hašek včera působil sklesle. Budil dojem, že k rezignaci nemá daleko, když připustil, že jeho případná další spolupráce se Sobotkou možná nebude spoluprací na bázi vedení strany: "Uvidíme."
Ve straně chce zůstat. "Rozhodně chci zůstat dál platným členem soc. dem. Tak jsem pro ni pracoval a hodlám pro ni pracovat i v budoucnu, bude-li o to mít strana zájem," řekl. Od té chvíle se Hašek odmlčel. Ačkoli měl být večer hostem rádia Impuls a v průběhu dne svou účast potvrzoval, hodinu před vysíláním se omluvil.
Jediný vyjednávač: předseda Sobotka
Grémium včera proti očekávání nezvolilo tým pro budoucí povolební jednání. Pouze se jednomyslně shodlo, že ho povede předseda Sobotka. Další členové budou zvoleni až po zasedání výkonného výboru. Jednota panuje v tom, že by v týmu měli být i šéfové parlamentních klubů, tedy Jeroným Tejc, u kterého není jasné, zda nebude odvolán, a Petr Vícha, patřící k sobotkovcům.
Spory ve straně ale pokračují. Naznačil to včera i fakt, že obě křídla si svolala separátní tiskové konference. Podle informací Práva ani téměř tříhodinové jednání grémia nevypadalo, že by se Hašek se svými příznivci úplně vzdali bez boje. Uvedli sice, že akceptují cokoli, co navrhne předseda strany, nicméně ani Tejc, ani Škromach se členům grémia neomluvili. Jednání nejužšího vedení, kde je se Sobotkou šest členů proti třem Haškovým, se včera účastnili všichni. Navíc dorazil předseda Senátu Milan Štěch, který ale nemá hlasovací právo.
Sobotka tudíž mohl přijít s čímkoli a získal by většinu. Haškovce podle informací Práva překvapil tím, že před jednáním ÚVV nechtěl hrotit situaci a navrhl jen minimalistickou variantu vyjednávacího týmu. Tedy sebe jako hlavního vyjednávače.
Bouřlivá diskuse se odehrála zejména kvůli lánské schůzce a jejímu obsahu. Hašek měl prohlásit, že o ní nebude mluvit, dokud se na tom nedohodne se Zemanem. Dosud její účastníci veřejně tvrdili, že šlo pouze o debatu na téma volebních výsledků a povolebního jednání.
Jednání prý bylo tvrdé, mnohdy i velmi osobní. Většina členů grémia haškovce obvinila, že způsobili zastavení jednání o nové vládě. Někteří mluvili o tom, že vše bylo dopředu připravené, o čemž svědčí to, že do Lán byli pozváni už čtyři dny předem.
K rezignaci je vyzval také šéf senátorského klubu Vícha, který přečetl usnesení klubu soc. dem. v horní komoře, aby odešli.
Rozložení sil v ÚVV nejasné
"Jestli chceme vrátit důvěryhodnost soc. dem vůči veřejnosti i politickým partnerům, tak minimálně Michal Hašek, který lhal opakovaně v přímém přenosu, by měl odejít z funkce," řekla včera Právu místopředsedkyně strany Alena Gajdůšková.
Podle ní k tomu vyzvali i ostatní aktéry schůzky. "Jak to oni vyhodnotí, se uvidí na ÚVV," dodala. Stejně jako Gajdůšková i šéf Senátu Milan Štěch řekl, že na grémiu zaznamenali omluvu pouze Haška. "Podle mě omluva stačit nemůže. Lidé, kteří vyvolali tuto krizi, musí z vedení soc. dem. odejít," řekl Právu Štěch.
Podle něj pučisté, jak je označuje, čekají na jednání ÚVV. "Je možné, že se budou pokoušet ovlivňovat a přesvědčovat jeho členy," míní Štěch s tím, že i kdyby se jim to podařilo, nepřesvědčí všechny. Narážel tím na to, že výkonný výbor má 187 členů s hlasovacím právem a nyní lze těžko odhadovat, kdo v něm získá navrch. Štěch je přesvědčen, že o chodu uvažuje Hašek, který si uvědomuje náladu ve straně. Také Chovanec prý vypadá, že je připraven ze situace vyvodit závěr. "Škromach a Tejc se k tomu moc neměli, ti se cítí, jako že nic podstatného se nedělo, že je to spíše hra proti nim," popsal Štěch.
Jeho slova nepřímo potvrdilo i včerejší Tejcovo vyjádření. Požadavek na odchod z funkce šéfa poslanců označil za absurdní. Demokratické rozhodnutí nedělního předsednictva vyzývající Sobotku k rezignaci prý využívají někteří jako "hon na čarodějnice a snahu očerňovat ty lidi, málem je mediálně zlynčovat". Tejc zopakoval, že získal v poslaneckém klubu silný mandát 30 hlasy z padesáti. Klub ale volil svého předsedu den před tím, než se aktéři schůzky s prezidentem k jejímu konání přiznali. "Budu se bavit s kolegy, zda ta situace došla tak daleko, že se za dva dny změnila natolik, že bych neměl podporu poslaneckého klubu," dodal Tejc.
Autor: Adamičková Naďa
Publikováno: Právo
Datum: 1.11.2013