SONDA LN: Jak bude za týden hlasovat 190 členů vrcholného orgánu ČSSD
PRAHA - Bohuslav Sobotka zůstane v čele ČSSD a bude za ni vyjednávat detaily vládního angažmá. Aktéři "lánské schůzky" se vzdají klíčových pozic ve straně, velmi hlasitě zazní i návrh na úplné vyloučení. A nebude-li poslanecký klub hlasovat jednotně, může si v nejzazším případě strana vynutit vzornou spolupráci v dolní komoře až speciálním archem s úpisy všech poslanců.
To jsou v kostce základní body scénáře, který má vyvést ČSSD z povolebního dvojvládí.
Trio závěrů vyplývá ze sondy LN mezi členy vrcholného orgánu sociální demokracie, který už za týden rozhodne o dalším osudu aktuálně nejsilnější politické strany. Ústřední výkonný výbor zasedne mimořádně tuto neděli. Ale už nyní lze z odpovědí jeho členů pro LN vyčíst napětí a silné emoce. Tradiční apel na jednotu vytlačují slova jako lež, zrada, puč či totální diskreditace. Většinová nálada výboru je výrazně prosobotkovská. Konkrétní stanoviska, s nimiž půjdou o víkendu do tajného hlasování, odhalila třetina ze 190 oslovených. A našel se jediný, který prosazuje Sobotkův pád.
"Nemá zůstat. Nahradit ho může Jeroným Tejc," míní Martin Havel, místopředseda ČSSD za Karlovarský kraj. Ač je Havel na západě Čech náměstkem hejtmana, konečný krajský postoj odsoudil kvarteto lhářů a postavil se za Sobotku. Pochyby o lídrovi přiznal dále jen Ondřej Miffek, šéf ČSSD v Praze Letňanech: "Je nezbytné, aby zůstal, byť nejsem vnitřně přesvědčen, že je ideální kandidát na premiéra." Jinak je pro straníky odstřelení Sobotky nemyslitelné.
Naopak sílí výzvy na potrestání členů předsednictva, kteří tento krok podpořili. "Skončit má všech dvacet lidí, kteří poškodili ČSSD hlasem pro pád předsedy. Ať si dají pauzu a ukáží, že pracují pro stranu," míní šéf senátního klubu socialistů Petr Vícha. Jeden z pučistů, šéf poslaneckého klubu Jeroným Tejc, to odmítá. "Chybné bylo načasování. Navštívit levicového prezidenta se ale nerovná schůzce u Reinharda Heydricha v době protektorátu," říká Tejc.
Právě o jeho funkci se svede největší boj. Stejně jako o to, jak zajistit jednotu klubu. Jan Pech za Prahu 13 zmiňuje "veřejný závazek včetně podpisu pod notářským dohledem", pro je i někdejší šéf klubu Michal Kraus. Jiné straníky zase vidina podpisového archu dráždí.
Autor: Křivka Vladimír
Publikováno: Lidové noviny
Datum: 4.11.2013