Rubrika: Ekonomika
Koaliční poslanci daň z dividend zrušili, Senát ovládaný ČSSD a prezident tomu chtějí zabránit
PRAHA - Návrh na osvobození dividend od daně by mohl už v září pohřbít oranžový Senát. A s ním i daňové změny, které jsou potřeba v souvislosti s účinností nového občanského zákoníku od ledna 2014. "Sociální demokracie návrh pravděpodobně zamítne. Ohledně zbývajících daňových zákonů je pak řada na vládě a na jejích zákonných opatřeních," uvedl Petr Vícha, předseda senátorského klubu ČSSD. Hlasovat se bude 12. září. O tom, že osvobození dividend od daně bude vetovat, se už předtím zmínil prezident Miloš Zeman. Teď k tomu možná ani nedostane příležitost, protože zákon se k němu nemusí přes Senát dostat.
Návrh daňových změn upravuje 40 zákonů a má 150 stran. Jeho hlavním účelem je sladit daně s novým občanským zákoníkem, aby na sebe obě oblasti práva logicky navazovaly. Kdyby Senát návrh zamítl jako celek, musela by zasáhnout vláda a sladění daní a občanského práva provést přes takzvaná zákonná opatření. Ta schvaluje Senát a potvrzuje příští Poslanecká sněmovna, mohou se však použít jen v neodkladných případech. Firmám teď nezbývá než doufat, že na začátku příštího roku nebudou muset čelit zmatku v zákonech.
Sociálním demokratům i prezidentovi leží v žaludku jen část návrhu, která se týká osvobození dividend a podílů na zisku od 15procentní srážkové daně. Zisk firem tak podle návrhu Nečasovy vlády měl přestat být zdaňován dvakrát - jednou korporátní daní 19 procent a podruhé právě při rozdělení zisku spoluvlastníkům.
Podle premiéra v demisi Jiřího Rusnoka je závažnější nebezpečí pro státní rozpočet navrhované nízké, pětiprocentní zdanění investičních fondů. Zástupci ministerstva financí dlouhodobě upozorňují, že by řada firem mohla přeměnit svůj byznys na investiční fond a místo 19procentní korporátní daně platit jen pět procent. Stát by tak přišel na dani o miliardy korun.
Šéf vlády v demisi Rusnok navrhuje jednodušší řešení - nechat velký balík daňových zákonů projít (přes Senát a prezidenta) a následně učinit zákonná opatření, která by se týkala jen problematických ustanovení, hlavně odstranění nízkého zdanění fondů. Samotné zrušení daně z dividend podle něj nespěchá, protože první od daně osvobozené dividendy by se vyplácely až v roce 2015 a zrušení by tak do té doby stihla prosadit příští Poslanecká sněmovna.
(jvl)
Publikováno: Mladá fronta Dnes
Datum: 24.8.2013