Manžel odhalil podvody své ženy

BOHUMÍN - Velmi prekérní situaci musel řešit bohumínský zastupitel Stanislav Musil, když zjistil, že jeho žena, úřednice bohumínské radnice, roky "ulívá peníze", které vybírá za nájem a služby v městských bytech. Musel se rozhodnout, zda mlčet, nebo to ohlásit.

Zvolil druhou variantu, a coby předseda majetkové a kontrolní komise při městském zastupitelstvu, upozornil na podezřelé platby na majetkovém odboru, čímž poukázal právě na svou ženu-účetní. Nebýt jeho, na propracované fígle městské účetní by se zřejmě nepřišlo. "Úřednice měla na starost jak účetnictví majetkového odboru, tak platbu faktur. Byla natolik drzá, že dokonce i v rozpočtu odboru počítala s tím, že si část prostředků, se kterými odbor pracoval, bude převádět na své účty. K měsíčním kontrolám účetnictví pak vytvářela účelově zkreslené sestavy, a proto vše sedělo do haléře," řekl bohumínský starosta Petr Vícha.

Až teprve hloubková kontrola odhalila nesrovnalosti a účetní machinace, které dotyčná žena praktikovala minimálně osm let. Podle zatímních zjištění může jít až o čtyři miliony korun. Téměř jeden milion korun už přitom úřednice vrátila městu zpět. "Defraudantka dostala hodinovou výpověď, s městem za ni komunikuje její rodinný příslušník," dodal Vícha. Město případ předalo policii, která vše vyšetřuje. Na ní je, aby ověřila výši škody. "Krást se prostě nevyplácí, na vše se vždy přijde. Přijali jsme řadu opatření, aby se tento případ už nikdy neopakoval," prohlásil starosta Petr Vícha. Manžel podvodné úřednice, právník a stále ještě zastupitel za ČSSD, složil funkce, které při zastupitelstvu vykonával.

Zpeněžili plastový odpad

To ale nebylo zdaleka vše, na co se při kontrolách na bohumínské radnici přišlo. Druhou "hříšnicí" byla pracovnice agendy cestovních dokladů, která neodváděla všechny stvrzenky a získané peníze si nechávala pro sebe. "Dotyčná sama dala výpověď ještě před zahájením šetření a šla se udat na policii. Případ je vyřízen, neboť se žena přiznala a chybějící peníze vrátila," řekl starosta Bohumína Petr Vícha. Policie případ odložila.

Do třetice se přišlo na (zatím) dva pracovníky městské společnosti BM servis, z pracoviště odpadového hospodářství, kteří zřejmě kšeftovali s plastovým odpadem. "Auta s nákladem plastového odpadu posílali zpracovatelům mimo oficiální zápisy, a peníze, které od zpracovatelů inkasovali, si nechávali pro sebe," popsal nekalé praktiky Petr Vícha. Prověřování ještě není u konce, vše opět řeší policie. Zatím to vypadá na milionovou škodu.

Podobný případ se řešil před dvěma měsíci v Orlové, kde se přišlo na to, že úřednice finančního odboru několik let okrádala svého zaměstnavatele, a zpronevěřila víc než pět milionů korun. Dotyčná je na mateřské dovolené a dluh pomalu splácí. I tak jí ale hrozí až 10 let vězení.

Radnice: Kontrolujeme důkladně

Vezmou si radnice jiných měst z bohumínského případu ponaučení? Všichni shodně tvrdí, že se kontrolám věnují velmi pečlivě. "U nás kontroly důsledné jsou a kontrolní mechanismy máme nastaveny vícestupňově, takže finanční operace procházejí několika nezávislýma rukama," řekla mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

V Havířově jsou prý kontroly v průběhu roku na příjmy a výdaje na jednotlivých pracovištích magistrátu i v příspěvkových organizacích města samozřejmostí. "Podobně jako zavedení kontrolních mechanismů, například metoda čtyř očí," řekla mluvčí magistrátu Eva Wojnarová. Také Českotěšínští se o bohumínský případ zajímají. "Pokud by se ukázalo, že pracovnice MěÚ Bohumín přišla na způsob nebo mezeru, která jí umožnila po tak dlouhou dobu odvádět městské peníze na svůj účet bez toho, aby ji vnitřní kontroly odhalily, určitě přijmeme další opatření," řekla mluvčí města Dorota Havlíková.

Foto popis: V Bohumíně si zakládají na tom, že se na radnici nekrade.

Foto popis: Na bohumínské radnici se rozběhly hloubkové kontroly. Jejich výsledky vedení města zklamalo. Přišlo se na dva podvody celkem za miliony korun.

Foto autor: ARCHIV

Autor: Januszek Tomáš

Publikováno: Týdeník Karvinsko

Datum: 28.5.2013

Zpět

Zajímavé

Odkazy