Města více peněz z hazardu nedostanou. Klaus vše zhatil

Prezidentské veto zhatilo plány měst, která chtěla mít kontrolu nad počty přístrojů a více vytěžit z poplatků.

KARVINSKO - Zamítavé gesto prezidenta Václava Klause, který smetl ze stolu novelu Loterijního zákona, zkomplikovalo kontrolu měst nad hazardem a možnost jeho regulace. Veto navíc zastavilo přísun peněz do městských pokladen z poplatků za provozování výherních přístrojů.

Představitelé měst na Karvinsku jsou prezidentovým rozhodnutím rozčarováni. "Prezidentovo veto mě zklamalo. Vidím to jako zhacení dlouhodobé práce mnoha lidí. A to, že prezident podlehl lobby těch, kteří jsou v hazardu zapojeni," uvedl starosta Bohumína Petr Vícha a jeden ze spoluautorů zákona, jenž proti výherním přístrojům ve městech ze své pozice dlouhodobě bojuje.

Zákon byl postaven tak, že by umožnil městům nějakým způsobem regulovat veškerá hrací zařízení. Za současné legislativy totiž města nemají možnost jakkoli ovlivnit umístění videoterminálů v provozovnách ani v případě, že herna stojí třeba hned vedle školy. Povolení je plně v rukou provozovatele, tedy ministerstva financí. Města nejsou schopna regulovat ani dobu provozu, kdy herny mohou fungovat, pokud žadatel splňuje veškeré zákonem dané podmínky. "Hlavní změna zákona přitom byla v tom, že ministerstvo by muselo respektovat například vyhlášky města - a videoterminály by nesměly stát v blízkosti škol, zdravotnických zařízení a podobně," uvedl Vícha.

Trochu nechápavě se na Klausovo veto dívají i na karvinské radnici. "Mohli jsme ještě lépe regulovat hazard ve městě, takhle jsme zase na začátku a nové schválení potrvá měsíce. A to jsem optimista," uvedl primátor Karviné Tomáš Hanzel. Zákon nyní, po volbách, bude muset projít znovu celým schvalovacím procesem. Právě kvůli termínu voleb již nebylo možné prezidentovo veto žádným způsobem zlomit a přehlasovat jej.

Peníze z výherních automatů přitom mnohá města používají na sociální, ekologické, kulturní nebo sportovní aktivity, na které by jinak sháněly finance jen těžko. Příjmy z automatů se snižují ale i díky finanční krizi a menšímu zájmu hráčů sem vkládat peníze. "Tady je krize jasná - když není co prohrát, nehraje se," uvedla mluvčí Karviné Šárka Swiderová. V Karviné například klesly příjmy o téměř tři miliony korun - z původních 7,13 na 4,4 milionu korun. "Peníze používáme na sport a kulturu. Výjimečně na infrastrukturu," dodala Swiderová.

Bohumín už před léty příjmy z poplatků obětoval a automaty v centru plošně zakázal. Z původních 140 jich ve městě zbylo 30. "Snížený počet byl ale nahrazen 280 povolenými videoterminály. Což je ještě mnohem víc, než bylo původně," říká starosta Vícha. Dodal, že prezidentovo veto považuje za lumpárnu. "Ale věřím, že to brzy zvrátíme," uvedl Vícha.

Autor: Macošková Nina

Publikováno: Havířovský deník

Datum: 15.6.2010

Zpět

Zajímavé

Odkazy