Jsem v dozorčí radě. Zatajil jsem to nedopatřením

Rubrika: Kraj Moravskoslezský

Moravskoslezští zastupitelé mají černou tečku. Mezi zástupci krajů byli nejhorší v šetření, v němž si sdružení Oživení posvítilo na čestná prohlášení, ve kterých politici přiznávají své podíly ve firmách. Zjistilo, že mnozí neuvádějí všechno.

OSTRAVA - Ta přiznání slouží k tomu, aby lidé mohli zjistit veškeré potřebné informace o majetkových poměrech svých volených zástupců. Jak ale zjistili členové sdružení Oživení, do čestných prohlášení, v nichž politici přiznávají své podíly v komerčních firmách nebo třeba nabyté dary, ministři, senátoři, poslanci nebo například krajští zastupitelé o sobě poměrně často neuvádějí všechno. A v některých případech tak porušují zákon o střetu zájmů.

Sdružení si posvítilo na čestná prohlášení veřejných funkcionářů z roku 2010. A jeho zjištění nebylo pro Moravskoslezský kraj lichotivé. Právě zdejší krajští zastupitelé byli mezi zástupci krajů těmi, kdo nejčastěji v čestném prohlášení nesdělili všechny požadované informace. Pochybení, která mohou znamenat porušení zákona, ale zástupci sdružení zjistili například i u některých senátorů a poslanců.

Ze 483 veřejných funkcionářů, jejichž čestná prohlášení prověřili, našli zástupci sdružení nedostatky u 122. Z nich z Moravskoslezského kraje pochází čtrnáct. Mezi nimi poslanec Pavel Drobil, senátoři Jaroslav Palas, Antonín Maštalíř či Petr Vícha nebo například náměstci hejtmana Miroslav Novák, Jiří Vzientek nebo Svatomír Recman. Senátor Zdeněk Besta například do čestného prohlášení, které politici za předchozí rok odevzdávají vždy do 30. června, neuvedl, že je místopředsedou dozorčí rady společnosti Bílovecká nemocnice.

"Bylo to nedopatření. U kolonky v tom přiznání je napsáno, že mám uvést komerční subjekty vykonávající podnikatelskou činnost, v jejichž orgánech jsem členem. Měl jsem za to, že Bílovecká nemocnice podnikatelskou činnost nevykonává. Teď už ale vím, že to nebylo správně. V přiznání za loňský rok nemocnici už samozřejmě uvedu," zmínil senátor.

U většiny dalších politiků z kraje spočíval nedostatek v prohlášení zjištěný sdružením v neuvedení vlastnictví živnostenského listu. To třeba Šárka Swiderová, mluvčí Karviné, jejíž primátor Tomáš Hanzel byl také na seznamu provinilců, za chybu nepovažuje. "Nebyl to přestupek a pan primátor vyplnil přiznání v souladu se zákonem, to je výsledek správního řízení," uvedla. Řízení bylo podle ní zbytečné, neboť ve formuláři prohlášení není napsáno, zda je veřejný funkcionář držitelem živnostenského oprávnění, ale zda vykonává výdělečnou činnost na základě živnostenského listu. "A tu pan primátor nevykonával."

Zástupci sdružení Oživení v únoru rozeslali celkem 122 oznámení na možné spáchání přestupku podle zákona o střetu zájmů. Poslali je úřadům, kde mají politici trvalé bydliště. Odezva je podle nich ale hodně slabá. Zatím pouze sedm ze 122 veřejných funkcionářů úřady označily jako vinné z přestupku a případ ukončily napomenutím, případně symbolickou pokutou. Ve většině případů ale oznámení zatím nejsou vyřešena.

Sdružení má za to, že zákon o střetu veřejných zájmů je v jistých směrech nedostatečný, což ministerstvo spravedlnosti odmítá. Podle sdružení by se měly třeba zpřísnit sankce za to, že politici vždy neuvádějí úplné informace o svých majetkových poměrech. Politolog Tomáš Jarmara aktivitu sdružení pochválil. Podotkl, že by občanská společnost v zemi měla být více aktivní.

***

FAKTA

Proč je důležité čestné prohlášení politiků

V čestném prohlášení ministři, senátoři, poslanci, krajští zastupitelé, ale i zástupci dalších veřejných úřadů ze zákona uvádějí, v jakých soukromých firmách měli v předchozím roce podíl či třeba jaké dary dostali. Díky tomu může veřejnost zjistit informace o majetkových poměrech svých volených zástupců.

Regionální mutace: Mladá fronta DNES - Moravskoslezský kraj


REAKCE PETRA VÍCHY NA ČLÁNEK, ZVEŘEJNĚNÁ V MF DNES 9. 7. 2012

Fórum čtenářů

Kolonku jsem vyplnil zcela správně

ad Čestná prohlášení a politici

Dovolím si reagovat na článek "Jsem v dozorčí radě. Zatajil jsem to nedopatřením", kde jsem byl rovněž uveden. Nařčení zmíněné v článku se mě osobně velmi dotklo. V přiznání ke střetu zájmů je kolonka "příjmy z podnikání a jiné výdělečné činnosti" a zde jsem uvedl zcela správně NE. Občanské sdružení Oživení podalo podnět, protože vlastním živnostenský list. Vlastním jej asi od roku 1991, kdy jsem vedl účetnictví, ale od roku 1994, kdy jsem byl zvolen starostou, nepodnikám, a žádné další příjmy z podnikání proto nemám. Proto jsem vyplnil kolonku zcela správně, což konstatoval i správní orgán. Pochyby občanských sdružení ještě dokážu pochopit, ale od médií očekávám spravedlnost a přesnost. Nechci proto být zařazen po boku těch, kteří něco porušili.

Petr Vícha, starosta Bohumína

Autor: Radová Markéta

Publikováno: Mladá fronta Dnes

Datum: 7.6.2012

Zpět

Zajímavé

Odkazy