Rubrika: Parlament, státní spr. - Praha, Středoč. kraj, ČR
PRAHA (mhm) - Nejvyššího přivýdělku ve výši zhruba dvou milionů korun loni ze senátorů dosáhl ředitel vrchlabské nemocnice Vladimír Dryml. Herec a divadelní ředitel Tomáš Töpfer (za ODS), který před dvěma lety hlavně díky rodinné firmě dostal přes 8,6 milionu korun, si loni přilepšil 1,9 milionu korun. Nejzadluženějším senátorem zůstal starosta Božího Daru Jan Horník (TOP 09), který vykázal finanční závazky přes 5,34 milionu korun. Vyplývá to z dosud odevzdaných oznámení senátorů o jejich vedlejších příjmech a činnostech.
Do dnešního poledne v registru chyběla oznámení od jedenáctky senátorů včetně místopředsedů ČSSD Zdeňka Škromacha a Jiřího Dienstbiera. Lhůta pro zaslání končí v sobotu o půlnoci.
Jaroslav Palas (ČSSD) si jako moravskoslezský hejtman vydělal téměř 1,1 milionu korun, dalších 654.000 korun pak jako člen dozorčích rad Českých drah a firmy Razpredelenie Bulgaria. Olomoucký hejtman Miroslav Tesařík (ČSSD) za tuto funkci dostal necelý milion korun. Celkem si přivydělal 1,3 milionu korun, za 1,2 milionu si pořídil osobní automobil. Měl ale také závazky za 2,73 milionu, z toho dva miliony dlužil Josefu Tesaříkovi.
Mezi senátory s nejvyššími přivýdělky tradičně byli Zdeněk Schwarz (za ODS), který dostal 1,6 milionu korun především jako ředitel pražské záchranky, a Tomáš Grulich (ODS) díky splátce ve výši 1,56 milionu korun za prodej podílu v Tiskárně Flora. Miloš Malý (ČSSD) získal 1,3 milionu korun jako místostarosta Kroměříže a od kroměřížské společnosti Vodovody a kanalizace, v níž je místopředsedou představenstva. Alexandr Vondra (ODS) si jako ministr obrany vydělal 1,47 milionu korun hrubého a zdědil podíl na rodinném domě v hodnotě 2,5 milionu korun.
Z primátorů v senátorských řadách byl úspěšnější teplický Jaroslav Kubera (ODS), který takto získal přes 794.000 korun. Přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) bral 563.500 korun. Šéf senátorů ČSSD Petr Vícha si jako bohumínský starosta vydělal téměř 486.000 korun, méně než předloni. Dagmar Zvěřinová (ČSSD) jako starostka Ždáru nad Sázavou dostala 705.000 korun hrubého.
Náměstek královéhradeckého hejtmana Josef Táborský (ČSSD) ani starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa (ODS) své platy za tyto funkce neuvedli. Podle zákona mají zveřejnit vedlejší příjmy nad 100.000 korun za rok. Táborský byl loni v představenstvech nebo dozorčích radách osmi převážně akciových společností. Například Antonín Maštalíř (ČSSD) uvedl, že dostal přes 600.000 korun. Byl mimo jiné v dozorčí radě společnosti Krematorium Ostrava.
Dryml a Miroslav Nenutil (ČSSD) si pořídili Škodu Superb za zhruba půl milionu, Luděk Sefzig (ODS) naopak zakoupil motocykl za 290.000 korun. Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) investoval do státních dluhopisů čtvrt milionu korun. Šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) investice nebo vedlejší příjmy nevykázal.
Za Horníkem co do výše závazků následoval starosta Rumburku Jaroslav Sykáček (ČSSD), který pořídil dům za 1,65 milionu korun a splácí úvěry za 4,58 milionu korun. Miroslavu Krejčovi (ČSSD) zbývá splatit hypotéku ve výši 3,4 milionu korun. Jiří Oberfalzer (ODS) měl dát přes 2,7 milionu na hypotékách, úvěrech a půjčkách. Podobně je na tom řada dalších senátorů, například i bývalý předseda lidovců Jiří Čunek má úvěr za 843.000 korun.
Autor: Horák Martin
Publikováno: Zpravodajství ČTK
Datum: 29.6.2012