Lebiedzik: Doufám, že hráze budeme testovat co nejpozději

Rubrika: Karvinsko a Havířovsko

Protipovodňové stavby v Závadě se mají začít stavět do dvou let

PETROVICE, BOHUMÍN - Od ničivých povodní v roce 1997 uběhlo 15 let. Dost dlouhá dobanato, aby se vybudovaly nebo dobudovaly protipovodňové stavby, které mají zabránit opakování situace nejen z roku 1997, ale také z let 2005 a 2010. A jaká je reálná situace?

V tehdy nejpostiženějších oblastech - Bohumíně a Petrovicích u Karviné - mají téměř dokončeny protipovodňové hráze. "Ale rozhodně nejsme u konce. Ovšem vše je závislé na penězích a taky na ekonomičnosti budování takových staveb," říká Čestmír Vlček, technický ředitel Povodí Odry. Podle něj jsou v rámci okresu Karviná nejhorší místa zajištěna a jedna z důležitých protipovodňových staveb byla dokončena loni.

V centru Petrovic se vybudovalo 1350 metrů protipovodňových hrází. "Ty mají ochránit centrum obce a asi 60 až 70 domků, které stojí poblíž toku Petrůvky," říká starosta Petrovic Marian Lebiedzik. Projektovány jsou na stoletou vodu a ještě mají třiceticentimetrovou rezervu. Stoletá voda v Petrovicích znamená hladinu Petrůvky ve výši 310 centimetrů.

Zastaví vodu nová zeď?

Jestli někdo může vyprávět, co dokáže velká voda, pak jsou to lidé z Petrovic, karvinského Starého Města, Věřňovic nebo okrajových částí Bohumína. Ale určitě i mnozí další. Například rodina Šotolových bydlí v Petrovicích pod zámkem a jen pár metrů od jejich domu protéká Petrůvka. Za normálních okolností malá říčka, ovšem když se rozvodní, je z ní dravá řeka, která s sebou bere vše, co jí stojí v cestě, anebo se rozlije do okolí. Domy a zahrady nevyjímaje. Nejhorší prý nebyla povodeň před 15 lety, ale v roce 2005.

Šotolovi už jsou na velkou vodu zvyklí. Zažili ji za posledních 15 let nejméně třikrát, ale přesto nikdy neuvažovali, že by toto místo opustili. "Voda se přihnala během dvaceti minut, nikdo to nečekal. V domě jsme měli 60 centimetrů vody," vzpomíná Pavla Šotolová. Před dvěma lety už byli zkušenější a včas stihli vynést věci do patra. Jenže tehdy zase trvalo tři dny, než se voda z okolí domu vsákla a zmizela. Loni vyrostla podél koryta Petrůvky nová zeď, která by měla velkou vodu udržet a nepustit do blízkých zahrad. "Samozřejmě doufám, že nás to v případě velké vody ochrání. Zatím nevíme, zda to pomůže," říká Pavla Šotolová.
"Doufám, že hráze budeme testovat co nejpozději," dodává s nadějí v hlase starosta Marian Lebiedzik. Obec chce navíc podél řeky instalovat několik čidel a kamer, které by nonstop sledovaly situaci na nejkritičtějších místech toku. "Půjde-­li vše hladce, protipovodňový varovný systém by mohl fungovat už příští rok," říká Marian Lebiedzik.

Stavět se budou další hráze

Další část protipovodňových hrází vyroste v části Závada, kde se voda při povodních také hodně vylévá. "Studie je hotová, dokonce ji Povodí Odry konzultovalo s lidmi, kteří tam bydlí, takže projekt je dělán tzv. na míru. Pokud na stavbu budou peníze, předpokládám, že by se mohlo začít stavět v roce 2014," říká starosta Petrovic. Dobrou zprávu však nemá pro domkaře, kteří bydlí poblíž dřevěného kostelíku v Dolních Marklovicích. Tam se žádná protipovodňová opatření v dohledné době neplánují. "Je to vůči těm lidem možná trochu nefér, ale i Povodí Odry musí prostředky na tyto stavby vynakládat účelně a tady je pravidelně zaplavováno šest sedm domků. Investice by ale byly v řádech milionů," říká Marian Lebiedzik.

Chybí už jen ochrana Vrbice a Pudlova

Bohumínu pomohla popohnat stavbu ochranných prvků proti velké vodě stavba dálnice. "Už při jejím projektování se s protipovodňovými hrázemi počítalo, ty jsou hotové. Momentálně nám chybí hráze v městských částech Vrbice a Pudlov. Tady opět paradoxně pomohla velká voda v roce 2010, kdy vlastníci pozemků po letech sporů prodali pozemky pod hrází ve Vrbici a ta by se měla letos začít stavět," říká starosta Bohumína Petr Vícha. Připravuje se také projekt pro Pudlov.

Foto popis: Koryto Petrůvky ve středu obce je upravené a vylití mázabránit i nová zeď.

Foto autor: Foto: Deník/Tomáš Januszek

Region: Severní Morava

Autor: Januszek Tomáš

Publikováno: Havířovský deník

Datum: 4.7.2012

Zpět

Zajímavé

Odkazy