Rubrika: Z domova
Zcela podle očekávání Senát včera zamítl vládní daňový balíček, který počítá se zvýšením daně z přidané hodnoty na 15 a 21 procent a ruší některé daňové výhody. Veto Senátu však může vládní koalice za dva týdny ve sněmovně přehlasovat. Pro zamítnutí balíčku hlasovalo 50 ze 67 přítomných senátorů. "Pro" byli všichni přítomní zástupci ČSSD, Klubu pro obnovu demokracie - KDU-ČSL a nezávislí a všichni nezařazení poslanci.
"Balíček je antisociální, jde proti většině obyvatel ČR," zdůvodnila Marta Bayerová (KSČM), proč oba komunističtí senátoři hlasovali pro zamítnutí návrhu. To avizoval již na dopolední tiskové konferenci také předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). "Můžete se ptát, proč nevrátíme zákon s našimi pozměňujícími návrhy, kterými bychom vypustili to, co považujeme za kontraproduktivní. Odpověď je, že víme, že by naše návrhy sněmovna neodhlasovala. Odmítnutí tedy zůstává naší jedinou možností," vysvětlil šéf horní komory.
Balíček, a ekonomickou politiku vlády vůbec, v Senátu ostře kritizovali především sociální demokraté. Návrhy zákonů, které tzv. balíček obsahuje, označili za neakceptovatelné z hlediska legislativních chyb, ale také z hlediska obsahu. Nelíbilo se jim ani to, že návrh nepřišel do horní komory obhajovat ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), ale jeho stranický kolega a šéf resortu zdravotnictví Leoš Heger. "Jde o výraz pohrdání vlády," prohlásil například Petr Vícha (ČSSD).
Zoufalství vlády
Včera zamítnutý zákon je téměř identický s tím, kterému již jednou Senát vystavil stopku. Počítá zejména se zvýšením sazeb DPH od ledna na 15 a 21 %. Od první verze se přece jen liší, poslanci z něj vyřadili část, která sjednocovala poskytování sociálních dávek na bydlení. Měl se nově zavést příspěvek na náklady na bydlení a zrušený měl být příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení. Už tento fakt považuje místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD) za úspěch horní komory. "Senát byl úspěšný tím, že minulý návrh zamítl a nový návrh už neobsahuje zrušení příspěvků a doplatků na bydlení, což by zasáhlo množství rodin," uvedl. Jiří Čunek (KDU-ČSL) je spokojen s tím, že návrh ruší stropy na zdravotní a sociální pojištění, vadí mu ale, že jde o opatření pouze na dva roky. Připomeňme, že zastropování odvodů zavedla vláda v době, kdy byl Čunek jejím členem. "Je to balíček zoufalství vlády a vládní koalice," prohlásil Štěch.
Najde se znovu 101?
Na přehlasování senátního veta bude ve sněmovně potřeba 101 hlasů. Přesně tolik poslanců zákon v dolní komoře podpořilo. Stínový ministr financí KSČM Jiří Dolejš po jeho schválení ve sněmovně uvedl, že po vrácení balíčku ze Senátu by se mělo znovu hlasovat i o důvěře vládě. Její předseda Petr Nečas (ODS) s přijetím normy spojil hlasování o důvěře jeho kabinetu. Pokračování Nečasova týmu je podle Dolejše větší riziko pro zemi než "případný, velmi prozatímní, možná by se dalo říci i provizorní rozpočet na příští rok". I v případě, že jeho schvalování nebude spojeno s důvěrou vládě, zůstává s tímto zákonem spojen státní rozpočet. Příjmová položka návrhu stojí totiž z velké části na zvýšení obou sazeb DPH.
(jad)
Publikováno: Haló noviny
Datum: 6.12.2012