Rubrika: Ekonomika
Ministr spravedlnosti varoval, že zákon by nakonec nemusel být přijat vůbec. Podobně to vidí i nevládní organizace
PRAHA - Tažení proti anonymním akciím se zadrhává. Senátorům se nelíbil návrh zákona, který horní komoře předali poslanci, takže přišli s vlastním pozměňovacím návrhem. Ten se zase nelíbí autorům původního materiálu a některým nevládním organizacím, které proti anonymním akciím brojí. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS)si dokonce postěžoval,že poslanci by nakonec nemuseli přijmout ani jednu z verzí.
Senátoři zpřísnili sněmovnou přijatý návrh, když po firmách, které se ucházejí o veřejné zakázky nebo dotace na obnovitelné zdroje, chtějí, aby měly svoje akcie zaknihované v centrálním depozitáři. Tedy uložené v elektronické podobě. Podle poslanců by přitom stačilo, aby anonymní akcie byly zapsány do centrálního depozitáře (tedy jen na papíře) či uložené v listinné podobě v bance.
Šéf senátního výboru pro veřejnou správu Ivo Bárek (ČSSD) se nenechal varováním ministra spravedlnosti zviklat. Podle něho totiž sněmovnou schválená verze sice anonymní akcie formálně ruší, na druhou stranu však fakticky neruší anonymní vlastnictví akciových společností. "Anonymní vlastníci se dál budou moci schovávat prostřednictvím papírových listinných akcií na jméno. Toto vlastnictví bude možné poměrně rychle a nekontrolovatelně měnit," vysvětlil důvody senátního zamítnutí poslaneckého návrhu Bárek.
Za pozměňovací návrh se také postavilo 59 ze 70 přítomných senátorů. Některé nevládní organizace však senátory upozornily, že do sněmovny poslali návrh, který je nekvalitní, a navíc dokonce v rozporu s evropskou směrnicí k veřejným zakázkám. "Pokud chtěli řešit i další problémy související s nejasným vlastnictvím dodavatelů veřejných zakázek, mohli tak učinit v samostatném návrhu. Takto v lepším případě zbrzdili dobře napsanou novelu o další měsíce, v horším případě ji torpédovali," upozornil ekonom Jiří Skuhrovec z Centra aplikované ekonomie.
Odborníci se dokonce domnívají, že senátoři by neměli vymýšlet vlastní legislativu, protože jejich úloha je především v nacházení chyb, které přijdou ze sněmovny. "Obáváme se, že Senát v čele se senátory Bárkem a Víchou jen zopakuje dobře známý postup: zákon se označí za málo komplexní a na poslední chvíli se doplní něčím sporným," míní právník Martin Fadrný z Ekologického právního servisu. Senátorské změny by se měly týkat zákonů o veřejných zakázkách a podpoře obnovitelných zdrojů. Tato změna pak směřuje zejména na byznys se solární energií.
Utajená energie
Už dříve ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) upozornil, že řada vlastníků firem, které provozují fotovoltaické elektrárny, se skrývá za anonymní akcie. Aby bylo možné jejich vlastnickou strukturu rozplést, bylo by nejdříve nutné akcie na doručitele zrušit, vysvětlila ředitelka poradenské společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. "Velkou část těchto akcií budou vlastnit politici nebo jejich známí, kteří si tento byznys tehdy šili na míru v parlamentu. Ti také většinou budou vlastnit akcie na doručitele," doplnila. Ani zrušení anonymních akcií by přitom podle ní nemuselo přinést úspěch. Majitelé těchto cenin totiž budou mít čas své podíly ve společnostech legálně zakamuflovat.
Autor: Janouš Vilém
Publikováno: Pražský deník
Datum: 22.3.2013