Vzniká Zemanův Ústavní soud

Rubrika: Česko

JUSTICE

Senát by měl bez problémů potvrdit čtyři nové ústavní soudce, Ústavnímu soudu v tuto chvíli scházejí tři členové

Po více než roce bude Ústavní soud opět kompletní. Senátoři dnes schválí čtyři nové soudce, které navrhl prezident Miloš Zeman. S předloženými kandidáty nemají problém sociální demokraté, kteří horní komoru parlamentu ovládají, a někteří navržení soudci by měli získat i hlasy senátorů za ODS.

"Nebudeme to plošně negovat, valnou většinu těch jmen bychom měli podpořit," říká místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). A socialističtí senátoři by podle šéfa jejich klubu Petra Víchy měli schválit všechny soudce. Vladimíra Sládečka, Miladu Tomkovou, Jana Filipa a Jaroslava Fenyka by tak horní sněmovna měla bez problémů potvrdit. Ústavní soud, kterému v tuto chvíli schází tři členové a další končí v červnu, pak začne znovu pracovat v běžném tempu.

Co říkáte na školné?Senátoři si již dříve pozvali kandidáty, aby je vyslechli. Členové ústavně-právního výboru se při "grilování" ptali na zcela konkrétní věci - školné, poplatky ve zdravotnictví či Klausovu amnestii. Plný počet hlasů od členů výboru získala v tajných volbách pouze soudkyně Nejvyššího správního soudu Tomková. O hlas méně dostal při přítomnosti jediného zástupce ODS někdejší náměstek nejvyšší státní zástupkyně a bývalý vojenský prokurátor Fenyk, stejně jako profesor a uznávaný expert na ústavní právo Filip.

Nejtěsnější většinou čtyř ze sedmi hlasů byl doporučen další profesor práva Sládeček, který byl ve svých odpovědích k možné protiústavnosti školného na vysokých školách či poplatků ve zdravotnictví ze všech kandidátů nejopatrnější. Zmíněné dotazy však rozzlobily občanské demokraty. "Otázky čistě politického charakteru v nás vyvolávají obavy o nezávislost a nestrannost Ústavního soudu již právě při procesu jeho doplňování," uvedli tento týden ve svém prohlášení.

Vícha z ČSSD však výtky odmítá. "Dokud jich bylo v Senátu čtyřicet jedna, tak žádné obavy neměli," poukázal na dřívější situaci, kdy horní komoru ovládala ODS. Klausovi kandidáti neuspěli Dotazy, které kandidáti dostávali, byly podle něj podobné jako ty, na něž odpovídali poslední adepti navržení Václavem Klausem. Jana Sváčka a Zdeňka Koudelku však senátoři odmítli, načež tehdejší prezident Klaus s další nominací nepřišel.

Vinou toho se na rozhodnutí soudu čekalo déle než dřív: z průměrných pěti měsíců se stalo osm. Zbylých dvanáct soudců navíc bylo minimálním počtem, aby mohli přezkoumávat zákony. Právě Klausovo otálení s návrhy nových soudců bylo jedním z důvodů senátní obžaloby z velezrady. Zeman však bude brzy muset přijít s dalšími jmény - letos končí funkční období ještě dalším sedmi soudcům včetně předsedy Pavla Rychetského. Prezident však již avizoval, že jej hodlá do funkce navrhnout znovu.

SEZNAM NAVRŽENÝCH SOUDCŮ:

JAN FILIP
Vedoucí katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Před rokem 1989 pracoval v legislativním odboru Federálního shromáždění.

MILADA TOMKOVÁ
Soudkyně Nejvyššího správního soudu je předsedkyní sociálně-správního kolegia a kárného senátu. Pět let působila jako členka Legislativní rady vlády.

VLADIMÍR SLÁDEČEK
Profesor katedry správního práva a správní vědy Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Pracoval také jako asistent soudce Ústavního soudu.

JAROSLAV FENYK
Provozuje advokátní kancelář zaměřenou na trestní právo, vyučuje právo na několika vysokých školách. V roce 1987 se stal vojenským prokurátorem.

Publikováno: Hospodářské noviny

Datum: 25.4.2013

Zpět

Zajímavé

Odkazy