Kam s nimi? Špičky strany hledají místo pro poražené

Rubrika: Téma

Jiří Dienstbier a Marie Benešová o víkendu vypadli z vedení sociální demokracie. Lídři ČSSD teď řeší, jak si je zachovat jako výrazné tváře pro voliče i do budoucna.

PRAHA - Je sobotní poledne a na sjezdu ČSSD v Ostravě zmizel poslední otazník. Po Jiřím Dienstbierovi skončila ve vedení strany i Marie Benešová. Na nejvyšším patře sociální demokracie tak ztratil po jednom zástupci tábor příznivců předsedy Bohuslava Sobotky i jeho dvojky Michala Haška.

V případě Dienstbiera existuje možnost, že by se dostal do vedení ČSSD z titulu předsedy senátorského klubu. Nejdříve by ale musel vystřídat nynějšího úspěšného šéfa Petra Víchu. Benešová ale není členkou parlamentu, do vedení se tak podobnou oklikou vrátit nemůže. Navíc nezastává ve straně žádnou placenou funkci a není jisté, jestli by měla o výraznější pozici vůbec zájem.

Každopádně se rozjíždějí vyjednávání, co bude s oběma ve straně dál. Otěží se chopil hostitel sjezdu, místopředseda Lubomír Zaorálek. "Bude existovat způsob, jak Jiřího Dienstbiera do vrcholného managementu ČSSD zakomponovat i přesto, že nebude členem grémia," tvrdí LN a dodává: "Budeme hledat způsob, jak ho dostat na viditelnější místo." Zaorálek má v hlavě tři cesty, jak nejpopulárnějšího českého politika udržet na "výsluní". Už o tom mluvil se Sobotkou i Haškem. "Oba jsou velmi ochotní se o tom bavit. Vidím to jako souhlas s tím, že Jiří musí být zakomponovaný do vedení," míní Zaorálek.

Hašek LN potvrzuje, že jednání skutečně už v sobotu odstartovala. Ale hned dodává, že jména se řeší obě dvě. "Shodli jsem se, že jak pro Jiřího Dienstbiera, tak pro Marii Benešovou bychom měli najít důstojné místo v odborném zázemí ČSSD. Jejich nezvolením za místopředsedy nekončí svět ani jejich angažmá v sociální demokracii," zmiňuje.

Statutární místopředseda pak koriguje Zaorálkovy představy. "Pokud má v hlavě nějaké tři cesty, tak daleko naše diskuse nešla. Snaha uměle implantovat Jiřího Dienstbiera do vedení ČSSD by byla kontraproduktivní jak pro něj, tak pro sociální demokracii," uvádí. A tvrdí, že totéž platí i pro Benešovou. Sobotka označil Dienstbierovu porážku jako svoji osobní prohru. Právě jeho totiž jako jediného řadového místopředsedu ve volbách podpořil. Včera zatím ale nechtěl říct k probíhajícímu jednání cokoli bližšího.
Bude to jen stínová vláda?

Dienstbier ani Benešová nejsou bez postu ve straně ani po sjezdu. Oba mají křesla ve stínovém vládním kabinetu. Senátor tu "vede" resort spravedlnosti, bývalá nejvyšší státní zástupkyně je mluvčí pro boj s korupcí. Otázkou je, zda toto angažmá představuje "viditelnější místo", které zmiňuje Zaorálek.

Autor: Kálal Jan

Publikováno: Lidové noviny

Datum: 18.3.2013

Zpět

Zajímavé

Odkazy