Rubrika: Zpravodajství
Výsledek dnešního neveřejného jednání Senátu o tom, zda horní komora pošle Ústavnímu soudu (ÚS) na návrh 28 senátorů žalobu na Václava Klause pro velezradu, nelze předvídat. Rozpolcen je 45členný klub ČSSD, který horní komoru ovládá, spory jsou i mezi ústavními právníky.
"Jak chcete žádat po občanech, aby dodržovali zákony a respektovali usnesení soudu, když prezident to nedělá?" ptal se jeden z iniciátorů návrhu na žalobu, senátor a místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier v nedělním souboji s šéfem senátorů ODS Jaroslavem Kuberou v televizi Prima Family.
Podle Dienstbiera Klaus dával návod porušování zákonů. "Prezident republiky není žádný nadčlověk, aby mohl v demokratických poměrech kašlat na verdikty soudu," dodal. Podle něho nejde o to, jakou sankci případně vysloví Ústavní soud. Mnohem podstatnější je, že se Senát brání proti neústavnímu jednání jiné ústavní instituce. A je na Ústavním soudu, aby vše posoudil. Kubera připustil, že senátoři mají na takovou žalobu právo a "není důvod je kvůli tomu dehonestovat". Tím se distancoval od ostrých výroků svého předsedy a premiéra Petra Nečase, který nazval krok 28 senátorů "nízkou politickou a lidskou ubohostí". Kuberovi vadí, že se senátoři rozhodli pro žalobu čtyři dny před skončením Klausova mandátu. Dodal, že cílem návrhu žaloby na Klause je dosluhujícího prezidenta znectít, aby se už nemohl politicky angažovat.
"Čtyři dny před koncem mandátu má návrh úplně jiný význam než ujasnění ústavních kompetencí. Klaus je politik s velkým ,P' a politici s malým ,p' jsou v ,p' a návratu Klause se bojí. Ať si říkáte, co chcete, tak je to velký politik. Připadá mi, že jdeme s kulovnicí na mouchu. Vůči amnestii mám sice tisíce výhrad, ale tahle kampaň proti Klausovi není odpovídající," řekl Kubera. Senát na případný souhlas s posláním žaloby do Brna spěchá, schází se proto na mimořádné schůzi, aby ji stihl do 7. března. Přitom od 8. března, kdy se uskuteční inaugurace nového prezidenta Miloše Zemana, je možné žalovat hlavu státu nejen pro velezradu, ale i pro "hrubé porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku". Navíc bude k žalobě potřebný souhlas tří pětin všech senátorů a nově i třípětinový souhlas všech poslanců.
Sněmovna vůbec do pátku není ve hře a v Senátu stačí pro schválení žaloby jen nadpoloviční většina přítomných. Senát je usnášeníschopný při účasti třetiny, tj. 27 senátorů z 81 členů. Jednání o žalobě bude neveřejné. Hlasovat se bude po jménech, ale ani to televizní diváci neuvidí. V sále bude kromě senátorů jen nejnutnější personál. Uzavřená schůze se Kuberovi nelíbí, ale připouští, že bez kamer bude jednání věcnější. Občanští demokraté se k návrhu žaloby nepřipojili, podepsali ho zástupci všech ostatních senátních klubů.
Nejednotný v podpoře byl klub soc. dem., nepodepsal ho jeho předseda Petr Vícha, ani šéf Senátu Milan Štěch. Při orientačním hlasování ve středu minulý týden se pro vyslovilo 18 z 32 přítomných senátorů ČSSD. Podle Dienstbiera řada kolegů z klubu Klausovu amnestii odmítá, ale mají problém s "nešťastným pojmem" velezrada, což jim připomíná trestný čin vlastizrady.
Autor: Königová Marie
Publikováno: Právo
Datum: 4.3.2013