Klaus a zrádce? Senátoři váhají

Rubrika: Domov

Senát bude jednat o ústavní žalobě za zavřenými dveřmi, hlasování zřejmě skončí těsným výsledkem

PRAHA - Česká republika je krok od pozornosti zahraničních médií. Její prezident Václav Klaus může být už dnes zažalován za velezradu. O věc, která je v Evropě neobvyklá, se členové horní komory chtějí pokusit od deseti hodin. Celé jednání se odehraje za zavřenými dveřmi, v sále nebudou se senátory dokonce ani jejich asistenti, odpojí se kamery. Neveřejné bude i konečné hlasování, probíhat ale bude po jménech.

Výsledek debaty je nejistý, velká část senátorů se přiklání k názoru odborníků, že Ústavní soud o žalobě nerozhodne. Musel by to totiž zřejmě stihnout do čtvrtka, kdy Klaus v úřadu končí. Aby předešel případné blamáži, navrhuje například předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD), jak amnestii odsoudit i bez žaloby.

"Vypadá to, že se tím Ústavní soud nebude vůbec zabývat. Byl bych velmi nerad, kdyby Senát nakonec nepřijal nic. Připravuji proto usnesení, že s amnestií zásadně nesouhlasíme," prozradil LN. V usnesení by Senát amnestii odmítl jako hrubou chybu prezidenta a premiéra a schválil si, že navrhne změnu ústavy, která amnestii zruší.

Návrh žaloby podepsalo 28 senátorů. Prezidentovi vyčítají rozsáhlou novoroční amnestii, která udělala tečku i za vleklými korupčními kauzami. Zároveň ho kritizují za liknavost v podpisu mezinárodních smluv. Aby žaloba skutečně odešla z Prahy do Brna, musela by souhlasně zvednout ruku většina přítomných členů Senátu.

Rozhodující bude účast Nejvíc podpisů pod návrhem přidali sociální demokraté. "Odhaduji, že mírná většina klubu bude pro. Celkový výsledek bude velmi nejistý," řekl LN šéf senátorů ČSSD Petr Vícha. On sám - stejně jako Milan Štěch - iniciativu odsuzuje. "Žalobu nepodpořím. Nemyslím, že jde o velezradu, a načasování mi přijde trapné," uvedl Vícha.

Návrh naopak podporují senátoři a místopředsedové ČSSD Jiří Dienstbier a Zdeněk Škromach. Jiní sociálnědemokratičtí senátoři, kteří obvykle nejdou pro ostrou kritiku daleko, ale tentokrát váhají. "Rozhodnu se až na základě diskuse na plénu Senátu," přiznal LN například Marcel Chládek.

Jednoznačně proti žalobě na prezidenta budou zákonodárci ODS. "Jdeme s kulovnicí na mouchu. Je třeba ho dehonestovat tak, aby už neměl žádnou šanci zasahovat do politického dění," odhadl včera na Primě family jejich předseda Jaroslav Kubera motivaci Klausových kritiků. Premiér a stranický šéf ODS Petr Nečas autory návrhu dokonce častoval slovy: "Stydím se za ně, hanba jim." Ale zatímco ODS má po posledních volbách v Senátu jen 15 lidí, klub ČSSD čítá 45 členů. Důležitá tak bude celková účast i vůle představitelů dalších stran.

Amnestii prezidenta ostře kritizovala vládní TOP 09, za ni zvolený senátor Jaromír Štětina ale návrh přesto nepodpoří. "Byl jsem nedávno mezi signatáři ústavní stížnosti na nemravný článek 2. prezidentovy amnestie, ale k žalobě z velezrady se nepřipojím, protože bychměl pocit, že se připojuju k něčemu pomstychtivému," řekne kolegům v projevu, který poskytl LN. Klaus kritiku amnestie opakovaně odmítá, do médií podle něj proniká pouze jako karikatura. Podle jeho nástupce Miloše Zemana se díky amnestii dočkali pardonu i neschopní soudci a žalobci.

Autor: Kálal Jan

Publikováno: Lidové noviny

Datum: 4.3.2013

Zpět

Zajímavé

Odkazy