Rubrika: Parlament, státní spr. - Praha, Středoč. kraj, ČR
PRAHA (nlm) - Budoucí prezident Miloš Zeman přivítal, že se někteří senátoři ČSSD nepřipojili k žalobě na dosluhujícího prezidenta Václava Klause kvůli velezradě. Zeman to novinářům řekl při příchodu do své pražské kanceláře. Návrhem žaloby části senátorů se bude zabývat senátní organizační výbor dnes odpoledne. Mimořádná schůze, na níž by Senát rozhodl, zda žalobu Ústavnímu soudu podá, nebo ne, by se mohla podle neoficiálních informací uskutečnit v pondělí.
"Já se domnívám, že pokud páni senátoři žalují pana prezidenta Klause pro velezradu, tak je to poněkud velmi a velmi nadnesený termín. A velmi jsem uvítal, že i někteří sociálnědemokratičtí senátoři tento návrh odmítli," řekl Zeman.
Návrh žaloby podepsalo 28 senátorů. Podle předsedy senátního klubu ČSSD Petra Víchy pocházejí z této frakce asi dvě desítky podpisů. Klub má 45 členů a v jedenaosmdesátičlenné horní komoře má většinu. "Hlasování na plénu je v tak důležité věci naprosto volné. Osobně žalobu nepodpořím," sdělil ČTK Vícha. Na jednání klubu ČSSD se podle serveru iDnes.cz uskutečnilo orientační hlasování a pro podání žaloby bylo 18 z 32 přítomných členů.
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci řekl, že jde o věc senátorského klubu. Vedení strany jim podle něj nechalo volnou ruku a nepřijalo žádné doporučení. Řekl, že osobně podání tohoto návrhu podporuje a že kdyby byl senátor, připojil by se k němu. Je přesvědčen, že se Klaus v minulých letech pohyboval často na hraně ústavy a možná i za ní. Například odmítal ratifikovat dodatkový protokol k evropské sociální chartě, uvedl.
Návrh žaloby spolu se žádostí o svolání mimořádné schůze dnes převzal předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), řekla ČTK tisková tajemnice horní komory Pavlína Heřmánková. Výbor se sejde dnes v 17:00. Pokud členové výboru dospějí k názoru, že návrh žaloby splňuje formální požadavky, vydají horní komoře doporučení, zda ji má schválit, nebo zamítnout.
Schůze pléna zatím svolána nebyla. Aby Senát návrh žaloby postoupil Ústavnímu soudu, musela by ji podpořit nadpoloviční většina přítomných členů horní komory.
Jde o první návrh žaloby na českého prezidenta. Týká se nejenom amnestie. Senátoři prezidentovi vytýkají například i to, že dosud nepodepsal doplněk lisabonské smlouvy o novém záchranném fondu eurozóny, nebo připomínají jeho údajné otálení s podpisem dodatku k Evropské sociální chartě.
Horní komora by měla podle dřívějších informací navrhnout, aby Ústavní soud rozhodl o tom, že se Klaus dopustil velezrady, ztrácí prezidentský úřad a způsobilost jej znovu nabýt, nárok na prezidentský plat, ale i další požitky po skončení výkonu funkce, jež vyplývají ze zákona. Klausovo funkční období skončí už 7. března.
Publikováno: Zpravodajství ČTK
Datum: 27.2.2013