Rubrika: Zpravodajství
Už v pondělí bude Senát na neveřejném jednání hlasovat o tom, zda pošle Ústavnímu soudu žalobu na prezidenta Václava Klause pro velezradu. Včera senátní organizační výbor na základě podpisů 28 senátorů všech stran vyjma ODS doporučil horní komoře žalobu podat.
Pokus pohnat poprvé českého prezidenta před soud přitom vyvolal ostré reakce na politické scéně. Premiér Petr Nečas (ODS) ji označil za ubohost, budoucí prezident Miloš Zeman uvítal, že pod návrh se nepodepsali všichni senátoři soc. dem., a Klaus v návrhu vidí politické hrátky. "Je to smutné, že někteří lidé z naší politické opozice skutečně používají výhrůžku Ústavním soudem k tomu, aby řešili svůj nesouhlas politického typu, což je ovšem něco úplně jiného," uvedl včera Klaus v Bratislavě. Shodou okolností také slovenský prezident Ivan Gašparovič čelí podobnému návrhu na žalobu ze strany opozičních poslanců za úmyslné porušení ústavy. "Myslím si, že jsou to v obou případech politické hrátky, které s podstatou toho problému nebo ústavního systému jak na Slovensku, tak v ČR opravdu nemají nic společného," řekl Klaus.
Za prezidenta, s nímž zrovna nemá v poslední době idylické vztahy, se včera postavil také Nečas. "Jsem v politice již více než dvacet let a za těch dvacet let si nevzpomínám, že bych se potkal s tak nízkou politickou a lidskou ubohostí, jako je krok těchto 28 senátorů. Stydím se za ně, hanba jim," uvedl premiér na vládní tiskové konferenci.
A spory o žalobu rozdělily také soc. dem., jejíž senátoři se postavili do čela signatářů návrhu žaloby. Nepřímo do nich vstoupil také Zeman, když včera prohlásil: "Domnívám se, že pokud páni senátoři žalují pana prezidenta Klause pro velezradu, tak je to poněkud velmi a velmi nadnesený termín. Velmi jsem uvítal, že i někteří soc. dem. senátoři tento návrh odmítli." Se Zemanem souhlasí místopředseda Senátu a soc. dem. Zdeněk Škromach, který ale přitom při včerejším jednání senátorského klubu k návrhu na žalobu připojil svůj podpis. Jako osmadvacátý člen horní komory. "Nejsem v rozporu s Milošem Zemanem, taky nejsem přesvědčen, že došlo k velezradě, ale pokud by ten proces neproběhl, tak by tady pořád mohly být pochybnosti," řekl Právu Škromach. Připustil, že většinový názor ústavních odborníků je, že žalobu ÚS zamítne.
Škromach si neodpustil šťouchanec do svých stranických kolegů, zejména dalšího místopředsedy Jiřího Dienstbiera za to, že návrh podepsali ještě před jednáním klubu, přičemž doporučení stranického vedení prý bylo počkat s tím právě až na jednání.
"Disciplinovaně jsem respektoval názor vedení a předsedy Bohouše Sobotky, že rozhodnutí má být až po jednání klubu," uvedl Škromach.
Sobotka ale včera na dotaz Práva uvedl, že vedení strany žádné doporučení nedávalo. "Nevzpomínám si na žádná doporučení tohoto typu," uvedl. Podle něj nechává vedení strany senátorům volnou ruku, jak se k návrhu postaví. Sám Sobotka ho podporuje. "V případě, že bych disponoval senátorským mandátem, tak bych se pravděpodobně k tomuto návrhu připojil," dodal. Zdůvodnil to tím, že Klaus podle jeho názoru v uplynulých letech velmi často balancoval na hranici ústavy, v některých případech až za její hranou.
Volnost při rozhodování na dotaz Práva potvrdil šéf klubu ČSSD Petr Vícha. Byl to on, jak uvedl, který kolegy vyzýval, aby své podpisy ponechali až po jednání klubu, kde si mohli vyslechnout všechny argumenty. Sám Vícha podpis ale nepřipojil.
"Nepodepsal jsem a nebudu pro to ani hlasovat, o velezradě mám trochu jiné představy. Připadá mi celkem hloupé vypořádávat se s někým, kdo za dva dny končí," zdůvodnil to. Vícha uznává, že mnozí jsou na Klause naštvaní, zejména kvůli amnestii, ale na žalobu to podle něj není. Po včerejším jednání klubu, kde se při orientačním hlasování pro návrh žaloby vyslovilo 18 z 32 přítomných členů, odhaduje, že v pondělí návrh podpoří mírná většina z 45členného klubu. "Takže výsledek je velmi nejasný," míní šéf klubu.
Senátoři ODS kritizovali soc. dem. za překotnost. Podání proti Klausovi si prý ani nestihli přečíst, neboť má přes 100 stran.
***
Kdo podepsal žalobu ČSSD: Miroslav Antl, Ivo Bárek, František Bublan, Jiří Dienstbier, Alena Gajdůšková, Miloš Janeček, Miroslav Krejča, Pavel Lebeda, Miloš Malý, Hassan Mezian, Miroslav Nenutil, Vladimír Plaček, Eva Richtrová, Božena Sekaninová, Radek Sušil, Eva Syková, Zdeněk Škromach, Pavel Trpák, Jan Žaloudík KDU-ČSL a nezávislí: Libor Michálek, Tomio Okamura, Jan Veleba, Petr Šilar Nezařazené: Eliška Wagnerová, Alena Dernerová KSČM: Marta Bayerová Starostové: Jan Horník, Jiří Šesták
Autor: Adamičková Naďa
Publikováno: Právo
Datum: 28.2.2013