Rubrika: Parlament, státní spr. - Praha, Středoč. kraj, ČR
PRAHA (jd) - Dnešní rozhodnutí Senátu podat ústavní žalobu na prezidenta Václava Klause má podle předsedy opoziční ČSSD Bohuslava Sobotky především vytvořit takovou situaci, aby se neopakovalo překračování či nedodržování pravomocí prezidenta. Podání žaloby bylo podle šéfa nejsilnější české politické strany poslední možností, jak na Klausovy problematické kroky upozornit. V prezidentském úřadu Klause už tento pátek vystřídá bývalý předseda sociálních demokratů Miloš Zeman.
ČSSD není v názoru na žalobu jednotná. Zeman před časem uvítal, že jejímu návrhu se část senátorů ČSSD nepřipojila."Vítám fakt, že Senát dnešním hlasováním reálně splnil roli ústavní pojistky," zdůraznil dnes Sobotka v prohlášení pro média. Cílem žaloby podle něho je vyvolat "společenskou debatu a vytvořit napříště takovou situaci, aby se překračování či nedodržování pravomoci prezidenta neopakovalo".
Senát dnes hlasy 38 svých členů proti 30 rozhodl, že Ústavnímu soudu podá historicky první žalobu na prezidenta pro velezradu. Důvodem je kontroverzní novoroční amnestie a otálení s podpisem smluv a jmenováním soudců. Ze soudu zaznělo, že se věcí bude zabývat přednostně a rozhodnutí může padnout do konce března.
Zeman dává najevo, že bude svého mandátu využívat a hodlá daleko více zasahovat do chodu exekutivy, než bylo dosud zvykem. ČSSD očekává, že v roce 2014 vyhraje volby a stane se stranou s vládní odpovědností. Klub ČSSD byl dnes ohledně žaloby, kterou prosazoval místopředseda strany a v pořadí čtvrtý kandidát v lednové prezidentské volbě Jiří Dienstbier, rozdělen zhruba na dvě poloviny. Hlasování měli sociálnědemokratičtí senátoři volné.
Například předseda frakce Petr Vícha krok nepodpořil. "Tři dny před koncem mandátu stávajícího prezidenta mi přijde projednávání této žaloby trošku trapné," řekl novinářům. S tím, že Klaus porušoval zákony, by podle Víchy zřejmě souhlasili všichni, je ale otázkou, zda se dopustil velezrady. Vícha uvedl, že žaloba není věcí politických stran a každý senátor jedná sám za sebe podle vlastního přesvědčení. Na sociální demokracii to nebude mít žádný dopad, dodal.
Proti žalobě byl například také předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Podpořil ji naopak sociálnědemokratický senátor Zdeněk Škromach, vnímaný jako Zemanův politický spojenec uvnitř strany.
Publikováno: Zpravodajství ČTK
Datum: 4.3.2013