Rubrika: Parlament, státní spr. - Praha, Středoč. kraj, ČR |
PRAHA (mhm, mbc, nlm, hj) - Senát na neveřejném jednání rozhoduje o tom, zda podá Ústavnímu soudu žalobu na odcházejícího prezidenta Václava Klause pro velezradu mimo jiné kvůli kontroverzní amnestii. Výsledek jednání bude podle odhadu zastánců i odpůrců žaloby těsný. Navrhovatelé žaloby podle místopředsedy senátorů ČSSD Miroslava Nenutila věří, že nakonec dosáhnou svého.
V úvodu jednání návrh představil jeden z iniciátorů Jiří Dienstbier (ČSSD). Potom následovala přestávka, hledal se zpravodaj. Stal se jím podle dostupných informací další z navrhovatelů, exministr vnitra František Bublan (za ČSSD). Navzdory tomu, že jednání je neveřejné, senátoři očekávají bouřlivé jednání.
Předseda senátorů ODS Jaroslav Kubera označil žalobu za politicky motivovanou s cílem uškodit Klausovi, kterému ale podle něj nakonec jakýkoli výsledek pomůže. Za hranicí lidské slušnosti je podle Kubery snaha zažalovat prezidenta jen několik dní před koncem jeho mandátu. Cílem je sebrat Klausovi požitky, které mu mají náležet po skončení funkce, což vždy uvítají závistivci, řekl Kubera novinářům.
S tím, že hlavní pohnutkou navrhovatelů bylo Klausovi uškodit, nesouhlasí předseda senátorů ČSSD Petr Vícha. Osobně ale návrh nepodpoří, měl podle něho přijít dříve. "Tři dny před koncem mandátu stávajícího prezidenta mi přijde projednávání této žaloby trošku trapné," řekl novinářům. S tím, že Klaus porušoval zákony, by podle něj zřejmě souhlasili všichni, je ale otázkou, zda se dopustil velezrady.
Pokud návrh nebude schválen, je možné, že senátoři budou hlasovat o návrhu usnesení, kterým by amnestii odsouili. Takové usnesení by předložil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).
"Budu hlasovat proti žalobě, protože se nebudu podílet na něčem, co je cítit pomstychtivostí," řekl novinářům místopředseda senátorského klubu Starostové a Ostravak Jaromír Štětina. Dva členové této frakce, v níž má většinu vládní hnutí STAN, se naopak k žalobě připojili. Štětina připomněl, že podobně rozděleny jsou i další frakce vyjma ODS.
Tvůrci návrhu žaloby kromě kontroverzní amnestie poukazují také na to, že Klaus otálel s podpisem dodatku k Evropské sociální chartě a přes souhlas Parlamentu odmítl podepsat unijní smlouvu o evropském stabilizačním mechanismu. Vytkli mu také to, že rok nenavrhl Senátu žádné kandidáty na ústavní soudce a ještě déle nerozhodl o jmenování jednoho ze soudních čekatelů, ač mu to nařídil soud.
Návrh podalo 28 převážně levicových senátorů z celkového počtu 81. Ke schválení je nutný souhlas nadpoloviční většiny přítomných senátorů. Pokud by se se tak na schůzi dostavilo třeba jen 55 senátorů, k předložení žaloby by pak stačily pouze hlasy těch, kteří ji předložili. Na začátek jednání ale podle informací ČTK přišlo přes 60 senátorů. Hodinu po začátku jich bylo přítomno údajně 57.
Publikováno: Zpravodajství ČTK
Datum: 4.3.2013