Zákaz platí, podomní prodejci řádí dál

Rubrika: Severní Morava a Slezsko

Od začátku roku platí v Českém Těšíně vyhláška, která zakazuje podomní prodej. Přesto se u dveří tamních obyvatel objevují nezvaní hosté. "Každý, kdo obchází domácnosti a nabízí za úplatu nějaké zboží nebo služby, může být pokutován. Už během prvního týdne platnosti nového tržního řádu, který ustanovení o zákazu obsahuje, lidé několikrát volali strážníkům kvůli neodbytným prodejcům energií," uvedla mluvčí českotěšínské radnice Dorota Havlíková.

Zákaz umožňuje obyvatelům města obracet se na městskou policii. "Strážník může takového prodejce vykázat, případně pokutovat. Především je to pomoc pro lidi. Když prodejcům pohrozí, že zavolají hlídku, většinou se jich zbaví," uvedl místostarosta Stanislav Folwarczny (ODS).

Sankce pro nepodnikatele je až 30 tisíc korun, pro podnikající až 200 tisíc korun. "Vyhláška platí zatím krátce, vyjížděli jsme zatím jen v několika případech. Prodejci už ale na místě nebyli," popsal situaci uprostřed měsíce ledna zástupce ředitele městské policie v Českém Těšíně Michal Wawrzyk. Vyhláška podle něj plní účel. "Ale opravdu platí zatím jen krátce, uvidíme, zda se podomní prodejci třeba nevrátí," doplnil.

Než rada zákaz přijala, radila se s veřejností formou ankety. Vedení města si od nového tržního řádu slibuje, že ochrání občany města před nekalými obchodními praktikami i zloději, kteří se vtírají do bytu hlavně seniorům. "Objevovali se obchodníci, kteří nabízeli lidem supervýhodné tarify mobilních operátorů, dodavatelů energie nebo plynu. Někteří se lidem například vnutili s nesmyslně drahými hlásiči kouře a tvrdili, že je to povinné vybavení bytů," popsal místostarosta s tím, že až účinnost vyhlášky vyhodnotí, zváží, zda ji nerozšířit o zákaz pochůzkového prodeje například v centru a na parkovištích supermarketů. Většina měst v Moravskoslezském kraji problematiku obchodníků, kteří prodávají přímo u dveří bytů a domů, nijak neřeší. Jsou ale výjimky. Zákaz platí už od roku 2004 ve Frýdku-Místku, o dva roky později se přidala radnice také v Bohumíně.

"Městská policie zaznamenávala mnoho stížností na podomní prodejce zejména od starších občanů, které podomní prodej obtěžoval. Bohumínské domácnosti obcházely skupinky lidí ze Slovenska a nabízely jim různé zboží. V některých případech už došlo k přepadením či krádežím. Proto jsme se rozhodli podomní prodej ve městě zakázat," přiblížil starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD).

Autor: Tomaškoviè Jiří

Publikováno: Právo

Datum: 21.1.2013

Zpět

Zajímavé

Odkazy