Rubrika: Z domova
PRAHA (kop) - Senát včera kývl na legalizaci marihuany pro léčebné účely. Pomůže to pacientům se silnými bolestmi, křečemi či ekzémy, kteří si ji budou moci koupit v lékárně na předpis. Teď už zbývá jen podpis prezidenta Václava Klause, aby zákon začal platit. Pokud by ho vetoval, musela by ho ještě přehlasovat Sněmovna. Jaký je vlastně Klausův postoj?
"Jsem silným odpůrcem legalizace konopí jako drogy, ať už v jakýchkoliv podobách. Něco jiného je lékařské využití látky obsažené v konopí. V tomto směru bych viděl možnost zákonného využití této rostliny, ale pod přísnou a pečlivou kontrolou," odpověděl Klaus už v roce 2010 občanskému sdružení, které bojuje za legalizaci marihuany. Záleží tedy, jak bude s kontrolou spokojen.
Zákon navrhuje, že nejprve se bude pro léčebné účely dovážet, třeba z Nizozemska či z Izraele. Po roce budou moci konopí pro léčebné účely pěstovat firmy, které k tomu budou muset mít licenci od Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Stát následně vypěstovanou surovinu vykoupí a bude ji distribuovat. Licence bude stát dva tisíce korun. Udělení bude předcházet dvoukolové výběrové řízení. V prvním kole bude muset firma či podnikatel dokázat, že je schopen vypěstovat konopí s požadovaným obsahem účinné látky - THC. Poté v druhém rozhoduje cena a kvalita suroviny.
ČSSD, která má v Senátu většinu, včera kritizovala před schválením zákon kvůli tomu, že léky a sušené části rostliny nebudou hrazeny ze zdravotního pojištění. Měsíčně proto bude léčení pacienta stát tisíce korun ze své kapsy. "Pokud se nepodaří zdravotní pojišťovny přesvědčit, aby bylo konopí pro léčebné účely alespoň zčásti hrazeno ze zdravotního pojištění, zůstane ten zákon jen na papíře. Přesto ho podpořím," uvedl senátor ČSSD Petr Vícha.
Publikováno: Mladá fronta Dnes
Datum: 31.1.2013