Rubrika: z domova
Horní parlamentní komoru příští dva roky povede podle očekávání opět Milan Štěch (ČSSD). Místopředsedy Senátu se stali Alena Gajdůšková, Zdeněk Škromach (oba ČSSD) a Přemysl Sobotka (ODS). Naopak Jiří Čunek (KDU-ČSL) neuspěl. Rozhodli o tom senátoři na své včerejší první schůzi v novém funkčním období.
Ještě před volbou vedení horní komory složilo všech 27 senátorů, kteří uspěli v říjnových volbách, slib předepsaný Ústavou. Jako první ho přečetl a složil nejmladší senátor, čtyřicetiletý Tomio Okamura.
Štěch, který neměl na funkci šéfa Senátu protikandidáta, získal v tajné volbě 74 ze 79 odevzdaných hlasů. Před volbou jeho kandidaturu kromě předsedy senátorů ČSSD Petra Víchy podpořila i jménem svého stranického kolegy Václava Homolky senátorka Marta Bayerová (KSČM). Staronový předseda Senátu po svém zvolení uvedl, že si uvědomuje zodpovědnost za dobrý obraz práce horní komory a také spoluzodpovědnost za kvalitu přijímaných zákonů. "Věřím, že tato zodpovědnost bude tím, co nás bude spojovat, a to i přes odlišnost našich názorů," prohlásil. Zároveň apeloval na kolegy, aby se maximálně věnovali výkonu funkce zákonodárce a přizpůsobili tomu své další aktivity. "Práce senátora je práce na plný úvazek," uvedl.
Ani na druhý pokus
Senátoři poté hned v prvním kole tajné volby zvolili tři místopředsedy horní komory. Alena Gajdůšková, která bude první místopředsedkyní Senátu, obdržela 67 hlasů, Zdeněk Škromach dostal 68 hlasů a Přemysl Sobotka 66 hlasů. Jiří Čunek, kandidát Klubu pro obnovu demokracie -KDU-ČSL a nezávislí, v prvním kole volby získal pouze 29 hlasů, což ke zvolení nestačilo. Neuspěl ani na druhý pokus, ve druhém kole volby získal 31 ze 76 platných hlasů. "Mě tyto věci skutečně netrápí. Nebudu-li místopředsedou Senátu, tak budu holt jen obyčejným senátorem. Já musel v životě vydržet daleko horší věci než tady to," reagoval pro ČTK Čunek. Senátoři tak budou čtvrtého místopředsedu volit až na své prosincové schůzi.
Senát má 81 členů. Po letošních volbách v něm ČSSD disponuje 46 hlasy, druhým nejsilnějším klubem je ODS, která má 15 senátorů. Zbývající dvě frakce kvůli náboru nestraníků obměnily své názvy. Devět členů má Klub pro obnovu demokracie - KDU-ČSL a nezávislí, pět Klub Starostové a Ostravak. Mimo kluby se rozhodla zůstat bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za SZ) a Vladimír Dryml (dříve ČSSD). Klub opět nemohli ustavit dva senátoři KSČM - Marta Bayerová, Václav Homolka a dva Severočeši.cz - Alena Dernerová a Jaroslav Doubrava. V Senátu je totiž na ustavení klubu potřeba minimálně pět senátorů.
(jad)
Publikováno: Haló noviny
Datum: 22.11.2012