Smog je tady, zlepšení v nedohlednu

Nový zákon o ochraně ovzduší neumožňuje kontroly v domácnostech a zjistit, čím kdo topí.

KARVINSKO – Slunečné počasí těchto dnů a modrá obloha klame. Vzduch není svěží, jak by se mohlo zdát, ale naopak je plný prachu. O uplynulém víkendu už meteorologové vyhlásili letos poprvé smogovou situaci. A podobné to bylo včera. Bohumín, Věřňovice, Orlová. Tam všude byl překročen povolený limit polétavého prachu, který je 50 mikrogramů na metr krychlový. V Orlové bylo před polednem naměřeno přes 100 mikrogramů. Zbytek okresu se vešel do rozmezí 30 až 40 mikrogramů na metr krychlový. Jak tomu zabránit? Jak přimět domkaře, kteří mají svůj lví podíl na znečištění ovzduší, k ekologickému topení? Za současného stavu legislativy je to prakticky nemožné. Přiznává to i mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

"Zákon nikomu z úředníků bohužel neumožňuje kontrolovat, čím lidé v rodinných domcích topí. Město má tedy jedinou možnost, a tou je osvěta. Na našich webových stránkách jednak zveřejňujeme aktuální stav ovzduší a jednak pravidelně nabádáme lidi, aby v kotlích netopili, čím nemají, a chovali se ekologicky," říká Šárka Swiderová. Zároveň ale dodává, že účinek takovéto osvěty asi nebude valný. "My můžeme maximálně kontrolovat dodržování městské vyhlášky o zákazu pálení listí, která platí od letošního podzimu," dodala mluvčí Karviné. Žádné zlepšení zatím nepřinesly ani sliby ministra životního prostředí Tomáše Chalupy, který při jarní návštěvě Ostravska a Karvinska kromě pozitivních zpráv o uvolnění peněz na dotování nákupu nových ekologických kotlů pro soukromé zájemce sliboval urychlené zákonné prosazení možnosti kontrol způsobu topení v rodinných domcích.

Ovšem přestože od 1. září platí nový zákon o ochraně ovzduší, situace se nezměnila. "Zákon nedává úředníkům pravomoc přímo vstupovat do domů a bytů kvůli kontrole způsobu vytápění," potvrdil mluvčí MŽP Matyáš Vitík. Připomněl ale, že se věci přece jen pohnuly kupředu. Od roku 2016 budou mít provozovatelé spalovacích zařízení na pevná paliva, tedy včetně domkařů, kteří topí něčím jiným než plynem, povinnost nechat pravidelně kontrolovat technický stav kotlů. "Domácnosti si budou jednou za dva kalendářní roky zvát servisní techniky, kteří majiteli domu vystaví doklad o provedení kontroly a tím potvrdí, že zdroj je instalován, provozován a udržován v souladu se zákonem a pokyny výrobce. Majitel domu toto potvrzení poté předloží na magistrátu nebo obecním úřadě," vysvětlil Matyáš Vitík v MŽP.

Starosta Bohumína Petr Vícha, který byl jedním z iniciátorů snah o řešení stavu ovzduší v regionu a rovněž o tomto problému ve městě jednal přímo s ministrem životního prostředí, ale říká, že problematika kvality ovzduší je mnohem složitější a nejedná se jen o způsob vytápění. "Pokud jde o vytápění, je to bohužel nejen záležitost ekologická, ale hlavně ekonomická. Při vzrůstajících cenách plynu se mnoho domácností s napojením na plynové rozvody vrátilo zpět ke kotlům na tuhá paliva a často i k méně kvalitnímu palivu. Kromě osvěty a domlouvání ze strany strážníků a pracovníků odboru životního prostředí však za stávající legislativy o moc více dělat nemůžeme," uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.

Apelují i lékaři

Na téma prachem znečištěného ovzduší reagují varovnými prohlášeními i lékaři. Vdechování vzduchu znečištěného prachem má podle závěrů zprávy Státního zdravotního ústavu o dopadech znečištění ovzduší na zdraví obyvatel za loňský rok na svědomí asi 6 400 předčasně zemřelých a dva tisíce pacientů, kteří kvůli akutním srdečním nebo dýchacím obtížím skončili v nemocnici.

Autor: Januszek Tomáš

Publikováno: Karvinský a havířovský deník

Datum: 19.10.2012

Zpět

Zajímavé

Odkazy