Dozvuky letošních voleb

Restart na obzoru

PRAHA - Regionální volby mohou být poslední kapkou, která roz-leptá již tak vratkou koaliční stavbu. Spodní proudy v ODS mohou na listopadovém kongresu smést Petra Nečase. Pokud neprojde důchodová reforma, úsporný balíček či rozpočet, vláda končí. Předčasné volby by mohly být společně s prezidentskými už koncem ledna. Nebo si pravice zvolí postupnější cestu rozkladu, vymění jen premiéra a bude čekat, jak se vše vyvrbí. Obě cesty otvírají dveře dokořán levici, která o víkendu naznačila, že to s převzetím otěží odpovědnosti myslí opravdu vážně. Jestli i upřímně, ukáže čas. A co odhalilo víkendové hlasování?

1. Modří a vláda před restartem


ODS ztratila oproti minulým krajským volbám 363 tisíc hlasů. 0 senátorská křesla přišli ministr obrany a místopředseda ODS Alexandr Vondra či předseda senátního klubu ODS Richard Svoboda, tedy výrazné stranické figury, ovšem zapatlané vlastními aférami. Uspěl naopak zapuzený exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (vítězství a 18 500 preferenčních hlasů). Petr Nečas uvedl, že za neúspěch zodpovídají regionální organizace a kandidáti. To je ale jen část pravdy. Petr Nečas je nevýrazný předseda, kterému se pod tíhou korupčních kauz či matných výkonů personálně rozpadl kabinet a jeho samého ohrožují rebelové z vlastní strany. Bude na to muset reagovat, jinak padne, přinejmenším jako předseda ODS. Stačilo by okopírovat styl teplického matadora Jaroslava Kubery, který se drží pravicových principů a zároveň vnímá politiku jako službu - a hlavně nekrade.

2. ČSSD doleva


Sociální demokraté přišli o 423 tisíc hlasů, i když celkově vyhráli. I z antikomunistické Ostravy, kterou vede chartista Petr Kajnar, se ozvalo, že bohuminské usnesení, které se v ČSSD interpretuje jako zákaz spolupráce s KSČM na centrální úrovni, asi směřuje do zapomnění. Primátor Kajnar připomněl, že ve Francii vedlo zapojení komunistů do vlády k jejich eliminaci. Najdou-li socialisté pár přitažlivých osobností, může se jim časem povést totéž. Nesmí ovšem vsadit na lidi bez charismatu typu Stanislava Eichlera či Lubomíra France, kteří postupují do druhého kola senátních voleb s odřenýma ušima. Předčasně zestárlé čtyřicátníky Bohuslava Sobotku či Michala Haška by mohl doplnit například staronový jihočeský hejtman Jiří Zimola, který posbíral 13 tisíc preferenčních hlasů.

3. Fenomén KSČM

Znárodňování, pracovní tábory a marxisticko-leninské poučky, to prý nás může čekat, když bude pokračovat trend právě skončených voleb, tedy posilování komunistů. Sídlo KSČM v ulici Politických vězňů přitom dávno ovládl pragmatismus. Ve dvou krajích vládli sociální demokraté s komunisty čtyři roky a právě v jednom z nich - Moravskoslezském - udělali nevídanou věc: vzepřeli se příkazu z centrály ČSSD a pronajali nemocnici v Novém Jičíně společnosti Agel miliardáře Tomáše Chrenka. Filipovi lidé zůstali nalevo, ale nesní o žádné revoluci. Pravděpodobnější je, že jakmile ochutnají větší moc, omočí se ve skandálech a korupčních aférách stejně jako všichni ostatní.

4. Starostové vpřed

Úspěch Martina Puty na Liberecku není jediné nakročení komunálních politiků na krajské výsluní. I ve spojenectví TOP 09 a Starostů tahalo za silnější konec uskupení Petra Gazdíka. To už si také řeklo o větší vliv na vládní politiku a pravděpodobně obsadí místo po Jaromíru Drábkovi svým člověkem. Největším Gazdíkovým úkolem ale bude krotit ministra financí Miroslava Kalouska, protože prohra TOP 09 má jeho tvář.

5. Kulhající předvolební průzkumy


Jiří Paroubek, jehož LEV21 ve volbách totálně pohořela, si postěžoval na nepřející průzkumy. V jeho případě se přitom agentury, které dělaly předvolební sondy pro Českou televizi (SC&C+ STEM/MARK) a Český rozhlas (PPM Factum) docela trefily. Zato reálnou sílu jiných stran (Půtovi Starostové, KSČM, někde lidovci) podcenily. "Budeme se tím zabývat při vyhodnocování volebního zpravodajství," potvrdil Deníku šéfredaktor Radiožurnálu Jan Pokorný. Šéf PPM Factum Jan Herzmann si sice myslí, že debaty ve veřejnoprávních médiích voliče až tak neovlivňují, nicméně odchylky od reality právě v případě jím vedené společnosti byly nezvyklé, vrtkavé nálady voličů odrazit nedokázala. Česká televize argumentuje, že předvolební průzkumy nikdy nebyly prezentovány jako odhad volebních výsledků. "Přes tuto skutečnost průzkumy ČT správně určily vítěze voleb v 9 ze 13 krajů. 0 ukončení spolupráce s výzkumnými agenturami STEM/ MARK a SC&C v tuto chvíli neuvažujeme. Podle našeho názoru byla zvolená metodika výzkumu správná," sdělila Deníku tisková mluvčí ČT Michaela Fricova.

6. Volební systém zralý na změnu?

V senátních volbách zabodovaly výrazné osobnosti celostátního významu (Eliška Wagnerová, Libor Michálek, Leo Sulovský, Eva Syková), lokální oblíbenci s nevalnou pověstí (Jiří Čunek, Miloslav Vlček) či dlouholetí regionální tahouni (Jaroslav Kubera, Jan Zahradník, Petr Vícha). Ukazuje se, že většinový princip funguje a je sítem, jímž se zrno odděluje od plev. Možná dozrál čas na vážnější debatu o funkčnosti poměrného hlasování do sněmovny, které je stále pod taktovkou stranických sekretariátů.

Autor: Perknerová Kateřina

Publikováno: Moravskoslezský deník

Datum: 16.10.2012

Zpět

Zajímavé

Odkazy