Rubrika: Makroekonomika - Praha, Středočes. kraj, ČR
PRAHA (nlm) - Návrh na zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH) a další vládní úsporné stabilizační záměry Senát s nejvyšší pravděpodobností zamítne a poputují zpět do sněmovny. Proti bude nejen levice, která má v Senátu většinu, ale i senátor vládní ODS Jaroslav Kubera. "Pro to ruku nezvednu," řekl dnes Kubera ČTK. Pokud Senát návrh zamítne, bude záležet na koaličních poslancích, zda jeho veto přehlasují většinou alespoň 101 hlasů.
Předseda senátorů ČSSD Petr Vícha ČTK řekl, že předlohu "s největší pravděpodobností opravit nelze". Senát už loni hlavně hlasy levice odmítl zvýšení spodní sazby DPH na nynějších 14 procent a sociální demokraté přes horní komoru navrhli, aby se sazby daně snížily na loňských deset procent.
Vládní stabilizační balíček naopak obsahuje zejména návrh na zvýšení DPH od příštího roku na 15 a 21 procent. Kromě toho například omezuje živnostníkům jejich výdajové paušály, zvyšuje daň z převodu nemovitostí na čtyři procenta a sjednocuje sociální dávky na bydlení.
Levice proti zvýšení DPH i dalším změnám bojuje. Zatímco ve sněmovně návrh většinou vládních hlasů prošel, v Senátu má většinu opozice. Varovala, že zvýšení daně bude mít kromě dopadů na občany negativní vliv například i na hospodaření nemocnic.
"V tom balíčku je spousta věcí, které mi žádný problém nedělají," řekl ČTK Kubera. "Já prostě pro zvyšování daní hlasovat nebudu, protože jsem přesvědčen o tom, že enormně zvýšené daně nepřinášejí patřičný obsah a většinou pak výběr je menší, než se očekávalo," dodal.
Ve sněmovně se proti zvýšení DPH při závěrečném schvalování vyslovil i Kuberův stranický kolega Petr Tluchoř. Jak řekl, úsporný balíček je v rozporu s dlouhodobou politikou ODS i s tím, co tato strana slibovala svým voličům.
Publikováno: Zpravodajství ČTK
Datum: 1.8.2012