Rubrika: Příloha - Volební speciál
Senátora volíme na třech místech Moravskoslezského kraje - v Opavě, Ostravě a Karviné. O posty usiluje celkem osmnáct kandidátů
V Ostravě se utkají starosta, horolezec i bývalý ministr
Volební obvod Ostravaměsto bude jediným místem v Moravskoslezském kraji, kde současný senátor nebude v říjnových senátorských volbách obhajovat svůj post. Svého kandidáta v tomto okrsku zaregistrovalo jedno hnutí a šest politických stran. Je to nejvíce ze všech tří volebních okrsků.
Za sociální demokraty jde do voleb Karel Sibinský, který je starostou nejlidnatějšího obvodu Jih, stejně jako jím byl současný senátor Otakar Veřovský. "Senátora lidé vnímají jako místníhoombudsmana,který by jim měl pomoci řešit jejich každodenní problémy. Chci proto, aby i Senát tyto záležitosti,ulice' projednával. Dominantním problémem občanů Jihu je bezpečnost, volají po větší právní ochraně slušných lidí. Míní, že v současnosti jsou pachatelé trestných činů více chráněni než oběti. Zasadím se také o to, aby byly přijímány takové zákony, aby se lidem vyplatilo pracovat, a ne pobírat sociální dávky," prohlásil Sibinský.
Komunisté do souboje postavili městského a obvodního zastupitele Lea Luzara. "Když jsem se ptal vesvémokolí, zda vědí, kdo je senátorem v OstravěJihu, nikdo ho neznal. Chci to změnit. Proto lidem rozdávám svoje mobilní telefonní číslo, aby věděli, že se na mě mohou kdykoliv obrátit a že budu v Praze hlasitě hájit jejich zájmy. VSenátu bych rád otevřel takétéma bezplatné městské hromadné dopravy," řekl Luzar.
Strana Práv Občanů - Zemanovci nominovala v Ostravě do Senátu bývalého sociálnědemokratického ministra pro místní rozvoj Petra Lachnita, občanští demokraté někdejší poslankyni za ODS - lékařku Dagmar Molendovou. Další kandidující lékařkou je Růžena Šarišská za KSČ. Tase o senátorské křeslo v tomto volebním okrsku ucházela už v minulosti, kandidovala však za KSČM. Za tuto stranu několik let také "seděla" v městskéma krajském zastupitelstvu.
Hnutí Ostravak do voleb vysílá horolezce, podnikatele a ostravského zastupitele Leopolda Sulovského. "Senát nemá být politický, má korigovat rozhodnutí politických stran. Měli by tam být lidé s nadhledem, kteří něco dokázali a nepotřebují se tam díky imunitě schovat nebo si tam vydělat. A měl by v něm být více slyšet hlas obyčejných lidí z regionu," míní Sulovský. Do boje o Senát jde také Strana práce s ekologem a geografem Radoslavem Štědroněm, jehož si někteří Ostravané pamatují z dřívější funkce náměstka ostravského primátora.
Opavští kandidáti mají na srdci hlavně sociální problematiku a zdravotnictví
Opavští voliči se budou v senátních volbách v polovině října rozhodovat mezi pěti uchazeči o senátorské křeslo. Stávající senátor - občanský demokrat Václav Vlček - pracoval v Senátu šest let, nerad odchází od rozdělané práce, proto se rozhodl kandidovat znovu."Vsoučasnosti se přijímají nanejvýš nutné zákony-ve zdravotnictví, sociální reforma - a já bych chtěl být takzvaně u toho," řekl Vlček.
Také ředitel hrabyňského ústavu sociální péče Vladimír Plaček z ČSSD je přesvědčen, že by v Senátu mohl být prospěšný především při projednávání návrhů zákonů v oblasti zdravotnické a sociální problematiky. HesloStop současným návrhům ve zdravotnictví vozí i na svém autě. "Dráždí mě možnost ,koupit si svého lékaře', jednoznačně mi z toho plyne, že ti, co mají peníze, mohou dosáhnoutna lepší zdravotní péči. Vadí mi také rozdělení péče na standardní a nadstandardní. V sociální oblasti je nepřípustné současné zbrzdění valorizace důchodů. Zejména lidem, kteří žijí v ústavech podobných hrabyňskému, se žije velmi těžce a z důchodu jim zbývá velmi málo," tvrdí Plaček.
I TOP 09 postavil a do senátorských voleb lékaře - Tomáše Papugu. "Jako senátor bych se rád zaměřil na otázky související s legislativou ve zdravotnictví. Ve zdravotnické reformě je spousta rozporuplných bodů, chybí v ní hlas lidí z praxe. Já ty zkušenosti mám a mohl bych být přínosem. Je pro mě také výzva zjistit, jestli má ,Topka' na Opavsku šanci získat od občanů takovýto post," zdůvodnil primář centrálních operačních sálů Slezské nemocnice Tomáš Papuga svoji kandidaturu.
"Mé postoje jsou předvídatelné a stálé. Opavanům nejsem neznámý a mám zkušenosti z práce v samosprávě i v Poslanecké sněmovně. Deset let se věnuji sociální oblasti a rád bych se na tuto problematiku zaměřil i v Senátu," řekl kandidát za KSČM Miroslav Opálka. Dodal, že Senát se podílí na zákonodárné činnosti a nenahrazuje činnost samospráv. "Počítám ale při řešení problémů občanů se spoluprací zastupitelstev a dalších institucí," prohlásil Opálka. "Chci maximálně podporovat prosperitu svého regionu a věnovat se sociální politice," prohlásil kandidát KDUČSL, poradce pro rehabilitační a kompenzační pomůcky, Josef Stiborský. Svého kandidáta na senátora v Opavě nominovalai KSČ. Jejím systémový inženýr Jindřich Skařupa.
Na Karvinsku kandiduje novinářka, zubař i exprimátorka
O křeslo senátora se ve volebním obvodu číslo 74, který zahrnuje obce Havířov, Petřvald, Rychvald, Bohumín a Dolní Lutyně, se bude v půlce října ucházet pět kandidátů.
Současný senátor Petr Vícha, který je zároveň dlouholetým starostou Bohumína, se rozhodl znovu kandidovat mimo jiné i proto, že opět dostal důvěru sociální demokracie. "Při práci v Senátu jsem zjistil, jak mohu být užitečný Bohumínu a okolním městům i obcím. Spolupracovali jsme pravidelně se všemi starosty, dokázali jsme změnit zákon o loteriích o možnost regulace hracích automatů, upravit stavební zákon, prosadili jsme rozpočtové určení daní, které dává obcím desítky milionů navíc," vyjmenoval Vícha.
Bývalá primátorka Havířova a poslankyně Milada Halíková dostala nominaci KSČM, při jejím rozhodování, zda kandidovat, či ne, hrály velkou roli i preferenční hlasy voličů v parlamentních a komunálních volbách. "Ocenili tak moji práci a dali najevo, že bych jim mohla být prospěšná i v Senátu. Moje volební heslo - Lepší zákony pro slušné lidi - vyjadřuje mnohé. Mimo jiné i větší ochranu těch, kteří chtějí pracovat. Chci prosadit, aby se obnovila bezplatná lékařská péče a zlepšilo životní prostředí," konstatovala Halíková.
Novinářka Jana Lorencová zdůvodňuje svoji kandidaturu snahou prosadit a hlavně moci veřejně prezentovat své názory. "Chci, aby mě bylo slyšet. Myslím si, že problémy, které trápí občany v obvodu, v němž kandiduji, znám a trápí i mě," řekla Jana Lorencová.
O přízeň voličů se bude ucházet také šéf oblastní ODS v Karviné, havířovský zubní lékař Radomil Schreiber. "Chtěl bych se podílet na schvalování zákonů, které občanům zlepší život. Zaměřit se především na oblast sociální a zdravotnictví. Za peníze, které máme k dispozici, zajistit občanům optimální zdravotní péči," plánuje Schreiber.
Manažer projektu z Bohumína Jan Odložilík do Senátu kandiduje za stranu Národní socialisté - levice 21. století. "Když jsem zvažoval kandidaturu, oslovil mě program této strany, i když nejsem jejím členem. Chci, aby byl slyšet i v Senátu, protože je výrazně ekonomicky prorůstový a zároveň sociální. Mým hlavním cílem je zlepšení hospodářské situace v regionu a ve státě," vysvětlil Odložilík.
Strana, kandidát, profese
ČSSD Karel Sibinský starosta Ostravy-Jihu
ODS Dagmar Molendová lékařka
KSČM Leo Luzar zastupitel městského obvodu Ostrava-Jih a OSVČ
SPOZ Petr Lachnit ředitel obchodní společnosti
Hnutí Leopold Sulovský majitel obchodu
Ostravak a horolezec
Strana práce Radoslav Štědroň ekolog a geograf
KSČ Růžena Šarišská lékařka
ODS Václav Vlček lékař, senátor
ČSSD Vladimír Plaček ředitel ústavu soc. péče
TOP09 Tomáš Papuga lékař
KDUČSL Josef Stiborský poradce pro rehabilitační a kompenzační pomůcky
KSČM Miroslav Opálka poslanec
KSČ Jindřich Skařupa systémový inženýr
ČSSD Petr Vícha starosta Bohumína
ODS Radomil Schreiber zubní lékař
KSČM Milada Halíková bývalá primátorka Havířova a poslankyně
Národní Jan Odložilík manažer projektu socialisté - levice 21. století
Strana práce Jana Lorencová novinářka
Přílohu připravili: Mirka Chlebounová, Zuzana Urbánková, Jana Janošcová, Martin Pleva a Tomáš Januszek.
Publikováno: Moravskoslezský deník
Datum: 11.10.2012