Rubrika: Parlament, státní spr. - Praha, Středoč. kraj, ČR
PRAHA - Lavina levicové kritiky dnes provázela senátní projednávání vládní představy o církevních restitucích. Po necelých třech hodinách se u řečnického pultu vystřídala desítka senátorů, dalších deset bylo do debaty přihlášeno. Rozprava byla ale kvůli přestávce na oběd přerušena do 13:45. K nejúdernějším odpůrcům patřil senátor Vladimír Dryml (dříve ČSSD), mluvil přes půl hodiny. Sám přiznal, že jeho vystoupení bylo dlouhé.
Vládní návrh je podle Drymla jasnou loupeží za bílého dne a dá se přirovnat k takové křivdě, jako bylo rozdělení majetků po bitvě na Bílé hoře. "Je to vrchol nemravnosti vůči všem dřívějším restituentům," řekl. Varoval mimo jiné, že přijetí zákona může ohrozit schopnost státu poskytovat služby občanům a otevře možnost ucházet se o majetek dalším organizacím, které působily za první republiky. Znamená to podle něj také otevření prostoru pro šlechtické restituce.
Vzápětí po Drymlovi vystoupil sociální demokrat Miloš Janeček. "Potěším vás tím, že se nebudu vracet před Bílou horu, takže to nebude trvat tak dlouho," reagoval na délku Drymlova vystoupení. "Mám strach, že Vatikán už je za dveřmi, že šlechtici už se seskupují, aby si sebrali, co lze," komentovala Drymlovy argumenty místopředsedkyně Senátu Alena Palečková (ODS).
"Nejsme proti majetkovému vyrovnání s církvemi, ale jsme proti nespravedlivému a rizikovému zákonu, který navrhuje tato vláda," objasňovala postoj ČSSD místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková. Šéf senátorů ČSSD Petr Vícha se pozastavil nad informací, že stát na církevním majetku ročně získává tři miliardy korun. Vznesl dotaz, zda po vrácení majetku budou ony tři miliardy vydělávat církve a budou tak mít dostatek peněz na platy duchovních i na údržbu svého majetku.
K nedostatkům vládního návrhu podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) patří nadhodnocení ceny půdy a lesů, za které má být vyplacena církvím náhrada, a osvobození prvního prodeje vráceného majetku od daně z převodu nemovitostí. Zcela absurdní je pak požadavek o navrácení majetku sedmi církvím, které před rokem 1990 na území ČR vůbec neexistovaly. Štěch vyzval všechny zainteresované strany k přípravě seriózního a spravedlivého návrhu vyrovnání s církvemi.
Předsedkyně senátorů TOP 09 a STAN Soňa Paukrtová podotkla, že debata o majetkovém vyrovnání s církvemi už trvala 22 let, ale sociální demokraté za tu dobu žádný vlastní návrh nepředložili. Ani za osm let, co byli u vlády, připomenul šéf senátorů ODS Richard Svoboda.
Autor: Horák Martin
Publikováno: Zpravodajství ČTK
Datum: 15.8.2012